Zeki Serdar ve CHP

Yalova'nın Bir Sessiz Çınarı...

17 Mayıs 2017 Çarşamba 11:04:13

Okurlarımıza sadece haber değil, Yalova’da yaptığı çalışmalarla iz bırakmış, değişik meslek gruplarından gelen Yalova’nın  insanlarının  unutulmaması ve gelecek kuşaklarca da hatırlanması amacıyla  bir köprü görevi olmayı üstlendiğimizi ifade etmiştik.

Bu nedenle yüz yüze görüşmeler yaparak video çekimleriyle Yalova’nın bir dönemine damgasını vurmuş, tanıklık etmiş büyüklerimizle, geçmişi geleceğe taşıyan bir köprü olmayı hedeflerken, yaptığımız bu söyleşilerle Yalova’nın bir sözlü tarih arşivinin oluşmasını da sağlamış oluyoruz.

Yalova'da gerek sportif alanda yaptığı çalışmalarla iz bırakmış, veya siyaset dünyasında, sosyal hayatta yada Yalova'nın ekonomisine yön veren.büyüklerimizin yanı sıra  Yalova gündemini meşgul eden konularla ilgili olarak yaptığımız  video söyleşilerimize arşivimizden ulaşabilirsiniz. Şüphesiz ki, daha bir çok alanda iz bırakmış büyüklerimiz de var. Onlarla da söyleşilerimizi yaparak önümüzdeki günlerde bu video söyleşilerimizi sözlerle paylaşacağız.

Bugün köşemize konuk olan ise, Yalova’nın çınarlarından olan, 1963 Yılında Yalovaspor kurucularından Sosyal Demokrat hareketin içerisiinde uzun yıllar yer almış, siyaseti spor'a, sporu ise siyasete asla karıştırmamış ve Yalova'da yerel yönetimlerde uzun yıllar görev yapmış ,83 yaşındaki Zeki Serdar oldu. Yalova'nın spor ve siyaset Dünyasının sevilen isimlerinden biri olan 1934 doğumlu, Yalovaspor kurucusu ve 12 Eylül 1980 darbesi öncesinin CHP eski ilçe yöneticilerinden olan Zeki Serdar’la eski Yalovayı ve siyaset dünyasını konuştuk.

1950li yıllarda, Karamürsel’de bulunan ABD üssünde çalışmaya başlayan ve buradan emekli olan, 1963 Yılında Yalovaspor kurucularından olan Zeki Serdar, 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde CHP ilçe yöneticiliği, Yalova Belediyesi Meclis üyeliği  görevlerinde bulunmuştu.

"Rahmi Üstel Başarılı Bir Belediye Başkanıydı"

12 Eylül 1980 darbesi öncesinde Yalova Belediye Başkanı Rahmi Üstel’le birlikte belediye Meclis üyesi olarak çalışan,Zeki Serdar, Rahmi Üstel’in başarılı bir belediye başkanı olduğunu, Yalova halkı tarafından da çok sevildiğini belirterek “ O yıllarda, Biz CHP’den seçilmiştik. Kendisi ise AP’sinden çok alçak gönüllü ve hoşgörülü biriydi rahmi Üstel. Bizler muhalefette olmamıza karşın, bizi dinler, taleplerimize kulak verirdi. Benim Encümen üyesi olmamda Rahmi Üstel’in ısrarı vardı”diyor.

"Nusret Sungur Milletvekilliği Teklifini Red Etti"

1970’li yılların başında CHP’nin İlçe Başkanı Nusret Sungun’un olduğunu, kendisinin çok başarılı çalışmalara imza attığını, bir halk adamı olduğunu belirten Zeki Serdar ” Nusret Sungur  1973-1977 yılları arasında Mehmet Durmam Belediye başkanıyken kendisi de Belediye Meclis üyesi ve Başkan vekilliği görevinde bulunuyordu. O yıllarda Nusret Sungur, para toplayarak şu anda halen CHP il binası olan yeri satın almış partiye bağışlamıştı. 1977 seçimlerinde Nusret Sungur’a, CHP İstanbul İl Başkanlığ  Milletvekili olmasını teklif  etmişti. Kendisi bunu red etmiş ve Yalova’ya hizmet edeceğini açıklamış Yalova Belediye Başkanı olmak istediğini söylemişti. Nusret Sungur Milletvekilliğini değil, Yalova’ya hizmet etmeyi düşünen bir siyasetçiydi” diyor.

"Karamürsel'de Görev Yapan ABD'li Subaylar Yalova'yı tercih Ettiler"

Kendisinin 1950li yıllarda, Karamürsel’de bulunan ABD üssünde çalışmaya başladığını ve buradan emekli olduğunu belirten Zeki Serdar “ Karamürsel’de görev yapan ABD’li Subaylar, Yalova’nın doğul güzelliklerini ve temizliğinden dolayı tercih ederlerdi. Özellikle Yalova Cumartesi Pazarı bir cazibe noktasıydı. Amerikalılar , Yalova’yı daha modern ve insan ilişkilerinde daha ilerde olmasından dolayı burada yaşamaya başladılar.  Yalova o yıllarda modern binalarla tanışmaya başlamıştı. Amerikalılara özgü yerleşim yerleri yapılıyordu. Hatta Yalova’da bir Amerikan pazarı bile vardı. Burada Amerikalıların kullanmadığı, attığı eşyalar toplanır haftanın bir günü bit pazarı adı altında satılırdı. Türkiye’nin ilk ve tek Amerikan pazarı o yıllarda Yalova’da kurulmuştu” diyor

"Yalova'da Ne Siyaset kaldı Nede Eski Dostluklar"

Yalova’nın çok göç aldığını ve geliştiğini Eskiden dışarıya çıktığımda onlarca esnaf arkadaşını ziyaret ederek sohbetler gerçekleştirdiğini, siyasi sohbetler yaptıklarını belirten Zeki Serdar", Günümüzde ise ne konuşacak siyaset kaldı nede o eski dostluklar arkadaşlıklar. Sadece Yalova'nın değil, siyasetinde kirlendiğini görmek eski bir siyasetçi olarak beni çok üzüyor” diyen Zeki Serdar,  1963 Yılında Yalovaspor kuruluşunda yer aldığını anlatarak o yıllarda Yalovaspor’un hangi şartlarda kurulduğunu  da şöyle anlatıyor.

İşte O Açıklamalar

Diğer Video Söyleşilerimiz İçin TIKLAYIN

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler