Zafer Sitesi
Düşler Kasabasının Yazlıkçıları
17 Mayıs 2010 Pazartesi 01:00:00

Bir zamanlara damgasını vurmuş Yalova Gazipaşa Caddesindeki Zafer Sitesi Yalova’nın sosyal gelişimine önemli katkılar sağlamıştır. Onlar, Yazlıkçı  diye hitap ettiğimizde bizlere tepki gösterirler ve ısrarla ”Yalovalıyız”  derlerdi.
Onlar birer Yalova aşığıydı. En güzel aşk şarkılarını Yalova sahillerinde söylerlerdi
Artık yazlıkçı dostlarımız bizleri yıllar önce terk ettiler.
Gelenler ise asla gidenlerin yerini dolduramadılar...
Bakmayın şimdi enkaz haline gelen Zafer sitesinin bu durumuna…
Orada büyük dostluklar kurulmuş, bu yolda sağlam temeller atılmıştı.
Ama ne yazık ki, bu sağlam temelleri inşaatçılar atamamıştı.
Şimdi orada anılarımızı, dostluğumuzu, dostlarımızı kaybettik..
Kim bilir belki de insanlığımızı da…

Zafer Sitesinde Kurulan Dostluklar
Bugünün kuşağı Yalova’nın eski yazlıkçılarını tanımaz. Oysa Yazlıkçılar, Yalova için Yalovalılar için çok önemli bir olguydu. Bizim kuşağımız, Yalova’nın yazlıkçılarını hiç unutmamıştır. Elbette Yalova’nın yazlıkçıları da Yalova’yı unutmamıştır. Yazlıkçı dostlarımız sayesinde Yalova o dönemler kendine de bir kimlik yakıştırmıştı.
Bir çok dostluklar, arkadaşlıklar, paylaşımlar kurduk yazlıkçı dostlarımızla…
Bizim kuşağımızdan bir çok kişi de ya sevgili yada eş buldu yazlıkçılar arasından.
Yalova’nın yazlıkçıları bambaşkaydı. Hoşgörülü, sevecen ve paylaşmayı bilebilen ender insanlardı.
Yalova’nın o dönemlerde sosyal yaşamının zenginleşmesinden tutun da, kültürel birikimin artmasına kadar çok büyük bir katkısı oldu Yazlıkçı dostlarımızın. Ama her şeyden önemlisi iyi bir dost, iyi bir arkadaş ve sırdaş oldular bizlere. Çoğumuz, paylaşmayı, dayanışmayı onlardan öğrendik….

Bir Markaydı Yalova Zafer Sitesi…
Gazipaşa Caddesi üzerinde bulunan Zafer Sitesi Yalova için çok önemliydi.
Kent içersinde bulunması Yalova için önemli bir ayrıcalıktı. Farklı yerlerden gelsek de, farklı ekonomik yapılardan, farklı kültürel yapılardan olsak da kimi zaman onlarla birlikte ağlar, birlikte sevinç naraları atardık Zafer sitesindeki kimi dostlarımızla...
Onlar, kendilerini hep birer Yalovalı olarak tanımlardı.
Bunun en büyük gerekçesi de yılın büyük bir bölümünü  birlikte geçirmeleriydi.İşte onlar bu nedenle  zaman zaman kendilerine Yazlıkçı denilmesine tepki gösterirlerdi.. Kendilerinin ısrarla artık Yalovalı olduğunu vurgular ve bir Yalovalı olarak yaşamaya özen gösterirlerdi. Sadece Yalova’nın ekonomisine değil, sosyal yaşamına da önemli katkılar sağlarlardı…
20-30 yıl önce,  Zafer Sitesi önündeki Gazi Paşa caddesi kumsalı üzerinde yakılan ateş etrafında söylenen akşam türküleriyle başlayan arkadaşlıkların halen paylaşım sitelerinde devam etmesi de bu dostluğun önemli bir göstergelerinden biri değil mi?
Bakmayın şimdi enkaz haline gelen Zafer sitesinin bu durumuna…
Dedim ya orada büyük dostluklar kurulmuş, bu yolda sağlam temeller atılmıştı.
Ama ne yazık ki, bu sağlam temelleri  inşaatçılar atamamıştı.
Şimdi orada anılarımızı, dostluğumuzu kaybettik!
Kim bilir belki de insanlığımızı da !
 
Yalova’da Yaşama Ayrıcalığı!
Yalovalı olmak, Yalova’da yaşamak, Yalova’da yazlık sahibi olmak hep birer ayrıcalıktı o yıllarda.  1970’li yıllardan itibaren Yalova’da yaşamak, Yalova’da yazlık sahibi olmak herkesin ve her kesimin önemli bir ayrıcalığıydı. İşte o dönemler Türkiye’nin seçkin simalarının en büyük hayali de buralarda bir yazlık ev sahibi olmasıydı. Zafer Sitesinin önünde bulunan iskelede, ülke sorunları tartışılır, daha modern bir Yalova için gençler kafa patlatırdı. Dostluklar, arkadaşlıklar, burada kurulur, günün yorgunluğu burada atılır, güneşin batışı ve doğuşu burada karşılanırdı...
Buradaki dostlarımız zamanının büyük bir bölümünü Yalova’da geçirir, Yalova esnafıyla dost olur ve mutlaka Yalova’nın kalkınması için de alışverişlerini burada gerçekleştirirdi. 
Yazlıkçı dostlarımız her zaman bizlere Yalova gibi bir yerde yılın 365 günü yaşamamızdan ötürü gıpta ile bakar, bizlerin bu ayrıcalığını sürekli yüzümüze vururlardı.

Artık Yazlıkçı dostlarımız bizleri yıllar önce terk ettiler.
Gelenler ise asla gidenlerin yerini dolduramadılar..
Yazlıkçı dostlarımızın bir kısmını ne yazık ki Yalova sahillerine yapılan kumdan kalelerin enkazında kaybettik. Enkazdan kurtulanlar ise, anılarına bir kalem çekip, çok uzaklara gittiler. Şimdi 11 yıldan buyana Yalova’nın gerçek dostlarını arıyor gözler.
Ancak gidenler, arkalarında gözyaşı, hatıralar ve dostlukları da bırakıp gittiler, kim bilir belki de bir daha gelmemek üzere…
Yazlıkçı dostlarımız yılda iki kez ağlarlardı; geldikleri zaman sevinçten, bizlerden ayrıldıkları zaman da üzüntüsünden.
Ama artık onlar ayrılmadılar
Çünkü artık  terk ettiler bir zamanların düşler kasabası Yalova’sını..
Bizlere her yönüyle yozlaşmış bir Yalova bıraktılar..
Şimdi arıyorum o nostaljik fotoğraflarda o yazlıkçı dostlarımızı…
Çok arıyorum Bir zamanların o düşler Kasabası Yalova’sını….

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!