Yüzyılın Çevrecisi Atatürk
Yüzyılın Çevrecisi Atatürk
17 Eylül 2007 Pazartesi 01:00:00

Son yüzyılın en büyük çevrecisi şüphesiz Atatürk’tür. Yürüyen Köşk’ün yapımında gösterdiği duyarlılık, bir ağaç dalı için verilen bu emek aslında tüm dünya insanlarına duyurulmak istenen bir çevre anlayışının önemli bir göstergesidir.

Atatürk’ü tüm dünya, Bağımsızlık ve Demokrasi savaşçısı olarak tanıdı bugünlere kadar. Ama o’nun bir çevre savaşçısı kimliğini öne çıkartamadık ne yazık ki bugünlere kadar.
Oysa, Yalova’da ki bir çevre abidesini bırakın Dünya’yı, Türkiye’yi,  Yalova’da yaşayan binlerce insanımız dahi göremedi, gezemedi bugüne kadar. Yoldan çevirdiğiniz onlarca insana sorsanız Yürüyen Köşk’ün nerede olduğunu dahi bilemez bugün Yalovalılar.

 

Yapılacak şimdi tek bir şey var Yalova’da...
Yalova’da sayıları 35 bini bulan öğrencilerden, başta ilköğretim okulları olmak üzere, her bir okul  rehber öğretmenleri eşliğinde Yürüyen Köşk’ü küçük çocuklarımıza gezdirmeli ve bu çevre abidesini anlatmalıdır çocuklarımıza.

 

Atatürk Dünya ülkelerinin henüz 1970'li yıllardan sonra anlayıp ve düşünmeye başladığı çevre anlayışını 1930'lu yıllarda benimsemiş ve "Çevreyi korumak aklın gereğidir" özdeyişi ile yalnızca Türk insanına değil, tüm dünya ülkelerine çok önemli bir mesaj vermiştir Yalova’daki Yürüyen Köşk’ten...

 

Anlatmalıdır, dünyadaki son yüzyılın en büyük çevrecisinin Yalova’dan vermek istediği önemli mesajı...
Anlatılmalıdır; 76 yıl önce, Türkiye’nin  içinde yaşadığı onca önemli sorunlar arasında, Köşk’ün yürütülmesine anlam veremeyenlere...

 

Anlatılmalıdır; 76 yıl sonra  da 2005 yılında da halen anlam veremeyen örümcek kafalılara Yürüyen Köşk...

 

“YÜRÜYEN KÖŞK”
Yürüyen köşk,
Bir tek çınar ağacının
Dalları için,
1930'da
Kızaklarla yürütüldü…
 
1980'de
İçindekiler…   
 
1931'de
Halka bağışlandı.
 
1980'de
Halka ziyarete kapatıldı…
 
1930'da
Çınar ağacının dalları korundu…
 
1990'da
Çınar ağaçları kesildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!