Yüreğiniz Var mı?
Yüreğiniz Var mı?
18 Eylül 2007 Salı 01:00:00

Bugünlerde Yalova’nın ekonomik ve sosyal yapısını çok iyi tahlil edebilmek için Cumhuriyet meydanındaki Ramazan çadırı iyi bir fırsat. Yalova’daki ekonomik göstergelere bakarak Yalova’yı güllük gülistanlık olarak göstermek isteyenler mutlaka Ramazan ayında bu Çadıra girmelidir.
Tabi ki Yüreği varsa!

Yalova’nın en önemli sorunun istihdam ve buna bağlı olarak işsizlik olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ama ne yazık ki bunu sokaktaki insanlar bilmesine karşın, çocuklarının ve kendisinin gelecek sorunu olmayan, Yalova halkına sırtını dönen çok iyi nutuk atmasını becerebilen siyasetçiler bu gerçeği görmezden gelebiliyor. Son 10 yıldan bu yana Yalova’da hemen hemen her gün istihdam ve istihdam politikaları tartışılıyor. Ama 10 yıldan bu yana tek bir çivi çakılmadığı gibi, istihdam Politikalarına, girişimcilere engel olunuyor. Son 10 yılda bunun bir çok örneği yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor.

 

Yürekliyseniz Çadıra Girin!
Yalova’da halen istihdam sorunu olmadığını, işsizliğin çığ gibi arttığını görmeyen gözler bugünlerde Cumhuriyet Meydanında ki Ramazan çadırına girmelidir. Tabi ki yüreği varsa!
Yüreğiniz varsa, Ramazan Çadırındaki İşsiz babaların yüzlerine bakın!
Yüreğiniz varsa, Ramazan Çadırındaki İşsiz babaların çocuklarının yüzlerine bakın!
Yüreğiniz varsa, Ramazan Çadırındaki İşsiz babaların eşlerinin yüzlerine bakın!
Yüreğiniz varsa, Ramazan Çadırındaki kuyrukta sıra bekleyen yoksul yaşlıların yüzlerine bakın!
Yüreğiniz varsa, Ramazan Çadırındaki Yalova gençliğinin yüzlerine bakın!

 

Ramazan Çadırı Yalova’nın Aynasıdır
Ramazan çadırına göz attığınızda aslında Yalova’nın gerçek kimliği de karşınıza çıkacaktır. Bugüne kadar aşiret politikaları güdülüp, kasaba politikaları yapılarak göçü teşvik edenler, Yalova’ya her gelen kişiyi oy deposu olarak görenler gerçekte bugünün Yalova’sının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bugüne kadar, hemşeri derneklerini politikanın içine sokarak, onlara çeşitli ödünler verenler, her gelecek kişiye çeşitli vaatlerde bulunanlar Yalova’nın sosyal ve toplumsal erozyona uğramasına da zemin hazırlamışlardır. Yalova, şimdi artık herkese dar gelmeye başlamıştır. Yaşanan tüm bu olumsuzluklarla beraber, şimdi Yalova’nın bozuk olan ekonomik dengesi de tamamen çökmüş, böylelikle Yalova sokaklarında temeli işsizlik olan bir “Ekonomik Terör” had safhaya ulaşmıştır.

 

Yalova’daki mevcut işsiz ve durumundan hoşnut olmayan insanlardan oy alabilmek için kasaba politikacılığı yapılmaya özen gösterilmiştir bugüne kadar. Üretim alanlarında yaşamı boyunca bulunmamış olanlar, istihdamın ne olduğunu da bilemedikleri için her türlü yatırıma da destek olmak yerine köstek olmayı tercih etmişlerdir.

 

Ramazan Çadırına Girmeye Gücünüz Yetmez!
Ramazan çadırına girdiğinizde bir sefalet ücreti olan asgari ücretle çalışmaya razı olan yüzlerce kişi bulabilirsiniz orada.
Şimdi, Yüreğiniz varsa Ramazan Çadırındaki insanların gözlerinin içine bakın!
Onlar son yıllarda hayal bile kuramıyor sizler gibi. Çünkü işsizlik illeti, hayal kurmasını yasaklamıştır beyinlerine.
Şimdi, Yüreğiniz varsa Ramazan Çadırına girin!
Bir çok insan orada belki de gözlerini aşağıya indirip, suratlarını saklamaya çalışacak.
Kim bilir belkide içinden mırıldanacak “Yoksulluğun, işsizliğin gözü kör olsun diye!”
Ama sizler bunların hiç birini duyamayacak, göremeyeceksiniz!
Çünkü sizler birer yüreksiz olduğunuz kadar, aynı zamanda kör olmuşunuz zengin sofralarında...

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!