YTSO Seçimlerinin Ardından

YTSO Seçimleri geleneksel olarak her seçim döneminde olduğu gibi, yine siyasi çekişmelerin yaşandığı bir döneme daha tanıklık etti. Seçimleri takip edenler bilir, YTSO’nun kurulduğu ve 1968 yılında ilk başkanı olan Mümtaz Biner’den sonra yarım asırdır bu çekişmeler ve tartışmalar yaşanıyor. Bu süreler içinde Tahsin Becan 3 dönem üst üste başkanlık seçimlerini kazanarak Lütfullah Akıncı’nın rekorunu da  egale etmiş oldu. Hatta bu seçim döneminde tartışmalar yaşanmış olsa da bana göre en sakin seçimlerden biri oldu. 9 Yıl önce 2013 Yılında yapılan seçimlerde YTSO Başkanı seçilen Tahsin Becan’ın nasıl seçildiğini gelin birlikte hatırlayalım.

2013 Yılı YTSO Seçimleri..

2009 Yılı seçimlerinde YTSO Başkanlığına aday olan Celal Özel, 1998-2009 Yılları arasında YTSO Başkanlığı yapan Lütfullah Akıncı’nın karşısına aday olarak çıkıp kazandı. 2013 seçimlerinde 34 Meclis üyesinin bulunduğu YTSO’da yeniden YTSO Başkanlığına aday oldu. Mayıs 2013 tarihinde yapılan seçimlerde 3  YTSO Başkan adayı yarıştı  Kırmızı listeden Mevcut Başkan Celal Özel, Beyaz listeden İlker Kaya, Yeşil listeden Ahmet Uysal. 13 Meslek grubundan kıran kırana bir seçim yaşandı. Hatta bazı adaylar eşit oy alınca kura ile Meclis Üyesi bile belirlendi. 34 Meclis Üyesinden 17'sini Kırmızı Listeden Celal Özel, diğer 17 Meclis üyesini de Yeşil ve Beyaz listeden adaylar kazandı. 

İşte 2013 Yılında Yapılan YTSO Meclis Üyesi Seçimleri..

2013 Yılında Tahsin Becan’ın Başkan Seçilmesi...

Ancak Meclis Üyesi seçimlerinde beklenmedik bir gelişme yaşandı. Yeşil Listeyle seçime giren Ahmet Uysal, Beyaz Listeyle seçime giren İlker Kaya meslek gruplarından çıkamayınca Celal Özel tek başkan adayı olarak seçimlere girecekti.  Çünkü, Kırmızı Listenin adayı Celal Özel 7 Meslek grubunu, Yeşil Listenin Adayı Ahmet Uysal 4 Meslek  grubunu, Beyaz liste adayı İlker Kaya 1 Meslek grubunu, Bağımsızlar da 1 Meslek grubundan çıkmışlardı. 17 Mayıs 2013 tarihinde yapılan seçimlerde Kırmızı Listeyle seçime giren Celal Özel, ekibinde bulunan Tahsin Becan’la birlikte, 7 meslek gurubundan 17 üye YTSO Meclise sokmuştu. YTSO Binasında 34 meclis üyesinin başkanlık seçimleri için oy kullanmaya hazırdı. Seçime 5 dakika kala Celal Özel,  ekibinde bulunan Tahsin Becan’a yönetimde yer vermemesi üzerine Becan o an Başkan adaylığını açıkladı ve Yeşil ve Beyaz listeyle anlaştı. Bu ara da Meclis başkanlık seçimleri başlamıştı. Seçimlerde Cemil Demiryürek 34 oyla Meclis Başkanı seçilirken, Başkanlık seçimlerinde de 34 Meclis üyesi oy kulland. Sandıktan 1 oy boş, Celal Özel 16, Tahsin Becan 17 oy alarak YTSO’nun böylece başkanı olmuştu.

İşte O anlar ve Ayrıntılar

2018 Yılı YTSO Seçimleri...

2018 YTSO Meclis üyesi seçimleri Yalova Lisesi Selçuk Ergin kapalı Spor salonunda gerçekleşti. 13 Meslek gurubundan 34 Meclis Üyesi seçimlerine Kırmızı Liste 549, Beyaz liste 561, Turuncu Liste 184, Sarı Liste 385, Kırmızı Beyaz 156, Mavi Liste 96, Yeşil Liste 76 oy aldı.  Seçimlerde Beyaz liste 6, Sarı 2, diğerleri de 1’er meslek gruplarından çıktı. YTSO Meclis Başkanlık seçimlerinde Beyaz listeden Rezan Dikici, Mavi listeden de Muğlim Bağatar aday oldu. Oylama sonucu 17 oy alan Bağatar yeni meclis başkanı seçilirken. Dikici ise 16 oyda kaldı. YTSO Başkanlığına ise Mavi Listeden Tahsin Becan ve Beyaz listeden Muhammet Sarıoğlu’nun listeleri yarışa girdi. Yapılan oylama sonucu Mavi listeden Becan 18 oy, beyaz listenin adayı Sarıoğlu ise 16 oy alarak Tahsin Becan ikinci kez YTSO Başkanlığını kazanmış oldu.

İşte O Anlar ve Ayrıntılar

2022 Yılı YTSO Seçimleri....

Geçen hafta yapılan YTSO Seçimlerinde 13 Meslek grubundan 36 Meclis üyeliğinden 7 grupta Beyaz, 1 grupta Sarı-Beyaz, 1 grupta Turuncu, 1 grupta Mavi, 1 grupta Turkuaz, 1 grupta Yeşil, 1 grupta da Kırmızı Beyaz liste kazanmıştı. Beyaz listenin Adayı Tahsin Becan 36 Meclis üyesinin bulunduğu seçimlerde 28 Meclis üyesi oy kullanırken 27 oy alarak bugüne kadar en fazla oyla seçilmiş başkan olarak tarihe geçmiş oldu.  8 Meclis üyesinin oy kullanmaya gelmediği 1 boş oy çıktığı sandıktan Muhammet Sarıoğlu'da 27 oy alarak Yeni YTSO Meclis Başkanı oldu.

Tahsin Becan'ın Yeni Dönem Hedefleri...

YTSO'nun 3. dönem Başkanı Tahsin Becan seçim sürecini ve yeni dönemde hayata geçirecekleri çalışmalardan söz ederek yönelttiğim soruları da şöyle yanıtladı. "Son üç aydan buyana YTSO Meclis üyeliği için kıran kırana çalışmalar yapıldı. Demokratik bir yarış oldu. Kırgınlık küskünlük yaşanmaması sevindirici oldu. Ben YTSO seçim sürecinde aday olup kazanan ve kaybeden tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sonuçta bu bir bayrak yarışıydı. Tüm adaylar Yalova’ya bir şeyler katabilirmiyim diye yarıştılar.  Yapılan seçimlerle birlikte yeni bir pırıl pırıl meclisimiz oluştu. İnşallah gelecekte de Yalova’nın ekonomisiyle, ticaretiyle değer katmak için kaldığımız yerden çalışmaya devam edeceğiz. Bu seçime 3-5 farklı renk listeyle girdik.Şuanda tek renk olarak birlikteyiz Aynı TOBB logosundaki renkler gibi birleştik. Ülkemize ve Yalova’ya ne kadarfazla katkıda bulunabilirsek ne mutlu bize.Yeni Yönetim Yalova’ya hayırlı uğurlu olsun"

Yeni dönemdeki çalışmalardan da söz eden YTSO Başkanı Tahsin Becan “ Yalova’da OSB’le giremeyen orta ölçekli KOBİ’ler için yeni bir OSB düşünüyoruz.Ayrıca Tüm yalova esnaflarının katılacağı Yalova A.Ş.kurarak büyük bir AVM düşünüyoruz. Yalova’da çiçekçiliğin gelişmesi için çalışmalara devam edeceğiz.Geniş kapsamlı olarak Yalova Çiçek festivalini de hayata geçireceğiz “ dedi. Yeni Meclis ve Yönetimle uyumlu bir çalışma öngörüyor musunuz sorusunu da yanıtlayan Becan “YTSO’nun tüm meclis üyesi zaten bizlerin arkadaşları. Yeni Meclis Başkanımız ve yönetim oluştu. Yen seçilen arkadaşlarımız işyerlerinde belirli bir başarıyı yakalamış arkadaşlarımız. Dolayısıyla kendi işyerinde başarılı olanlarla başarılı bir YTSO dönemi geçireceğimize inanıyoruz” dedi.

İşte Tahsin Becan'ın O Açıklamaları

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!