Yolsuzluk İddiaları Üzerine…
Yolsuzluk İddiaları Üzerine…
1 Eylül 2011 Perşembe 01:00:00

Yalova Belediyesindeki İmar Yolsuzluğu iddiaları, son birkaç günden buyana Yalova gündemini meşgul ediyor. Ancak, iddialar, henüz Yalova kamuoyunda tartışılmadan birkaç gün önce, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, basına verdiği iftar yemeğinde yaptığı açıklamada, Yalova’da siyasetin dibe vurduğunu, Yalova’nın iyi yönetilmediğine dikkat çekerek “25 yıldır siyasetin içindeyim, ben böyle bir şey görmedim. İl Genel ve Belediye Meclis üyelerini kastederek bilerek söylüyorum. Kimin eli, kimin cebinde belli değil” demiş ve bugünün tartışılan iddiaları kısaca özetlemişti. İnce, açıklamasında, küçük menfaatler uğruna, kentin geleceği ile oynandığını, Yalova’da siyasetin bu kadar dibe vurmadığını yakınmıştı. İşte Yalova, şimdi bu iddialarla çalkalanıyor.  

İddialara Gelince…..
İddiaların yıllar öncesine dayandığı ve yakın tarihe kadar uzandığı telefon görüşmelerinden anlaşılıyor. Bu iddiaların yıllardır konuşulduğu ve böyle bir CD’nin varlığı dilden dile vurgulanıyordu..Bu görüntü yada ses kayıtlarını hiç izlemedim ve dinlemedim. Sadece yayınlanan bölümleri herkes gibi bende okudum..İddialarda adı geçen CHP, DP, AKP’li meclis üyelerinin (eğer iddialar yazıldığı gibi doğruysa) menfaat birlikteliğinde nasıl bir araya gelebileceğini bu iddialarla tanık olduk…

İddialar, Giderek Koçal, Binicioğlu  Çekişmesine Yöneliyor…
Ortaya atılan iddiaların Binicioğlu ve Koçal dönemini kapsadığı öne sürülüyor. Ses kayıtlarını yapan kişinin de kendisine verilen taahhütlerin yerine getirilmediği öne sürülürken, iddialar sonrasında Binicioğlu Koçal’ı, Koçal ise Binicioğlu dönemini suçluyor. Ancak, bu haberin Atakent’te yayınlanmasından sonra bize yönelik Sayın Binicioğlu tarafından yapılan eleştiri kabul edilebilir değildir..Binicioğlu, telefon görüşmelerinin deşifrelerin bizde neden yayınlanmadığını soruyor ve Koçal’ın basın mensuplarına para vererek susturulduğunu ve bu nedenle de haber yapılmadığını savunuyor. 

Birincisi; Arkadaşlarımızın emeğiyle yaptıkları bu haberi sahiplenmek öncelikli olarak onlara yapılan büyük bir haksızlık ve emek hırsızlığı olacaktır. Kaldı ki, yapılan habere atıfta bulunarak gazetenin linkini yazarak oradan okunabileceğini daha önce duyurduk.Ancak, emeğe gösterdiğimiz bu özene hak etmediğimiz bir şekilde "Yandaş Medya " suçlamalarıyla yanıt aldık.

İkincisi, Binicioğlu, sanırım basın mensuplarını karıştırıyor. Para karşılığı habere imza atmadığımız gibi bugüne kadar da para karşılığı susmadığımızı bu sitenin okurları da en az kendisi kadar bilir.

Üçüncüsü; Binicioğlu’nun Belediye Başkanlığını kaybetmesinden sonra yaptığı açıklamalara yer veren yine bu satırları kaleme alan yazar olmuştur. Sitemizin arşivine bakıldığında da bu açıkça görülecektir..

Dördüncüsü;  Bugüne kadar kimsenin tetikçiliğine soyunmadığımız gibi, yolda bulduğumuz her düdüğü bu sayfalarda öttürmedik..Santaja ve tehdide boyun eğmediğimiz gibi, şantaj gazeteciliğine de hiç soyunmadık.

Beşincisi; Koçal’ın uygulamalarını en ağır eleştiren, Hacımehmet Ovası, Yalovaspor Tesisleri  ve Arberetum konularında taviz vermeden kıvırmadan, bu konudaki eleştirel yorumları, köşe yazılarımıza ve haberlerimize taşıdık. Bu süreç de ne Koçal’dan, ne de Binicioğlu’ndan talimat alarak habercilik yapmadık.Yalova'nın toplumsal çıkarları herşeyin önünde oldu.

Sonuç Olarak;
Koçal, basın toplantısı yaparak iddialara basın toplantısıyla yanıt verdi. Şimdi aynı cesareti Sayın Binicioğlu’dan ve yolsuzluk iddialarında adı geçenlerden, ayrıca  iddialarda adı geçen X Müteahhitten de bekliyoruz. Herkes bildiğini açıklamalı ve gerçekler gün ışığına bir an önce çıkmalıdır. Yolsuzluk iddialarına karıştıkları öne sürülen siyasiler, bürokratlar bu iddialara basın toplantılarıyla açıklamalı ve iddialar doğruysa da yargı önüne çıkarak adalete hesap vermelidir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!