Yerel Yönetimler ve Yalova’da Kadın

Yerel Yönetimler ve Yalova’da Kadın

8 Mart 2017 Çarşamba 14:59:15

Bugün kutladığımız  8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü nedeniyle seçilmişlerin, siyasetçilerin  kadınlara ne kadar çok önem verdiğini arka arkaya yapılan  açıklamalarda okudunuz.  Yapılan açıklamalarda ve konuşmalarda kadınların siyasette demokrasinin temel taşı olduğuna vurgu yaparak, kadınların demokrasinin vazgeçilmez birer unsuru olduğunu söylediler.

Tek bir Kadın Meclis Üyesi Olmayan Belediyeler Dünya Kadın Gününü Kutluyor..

Yalova’da kadının önemine dikkat çeken siyasetçilerin söylemleri ve eylemleri ise tam anlamıyla çelişmektedir.Bu söylemlerin gerçekle örtüşmediğini veriler ortaya koymaktadırlar. Çünkü; Kadın nufusunun %51 olduğu Yalova’da kadınların  yerel yönetimlerde temsil oranı ise %10 düzeyindedir.Yalova’da bulunan 13 Belediye’nin  6’sınde kadın meclis üyesi bulunmuyor. Dünya Kadınlar gününü kutlayan bazı belediyelerde seçilmiş tek bir belediye meclis üyesi kadın yok Diğer belediyelerde ise çok az sayıda kadın meclis üyesi görev yapıyor

Nufusta %51, Yerel Yönetimde %10…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2017  verilerine Yalova’da kadın nüfusu, erkeklerden daha fazla.  Yalova il Genelinin  toplam nufusu  241.665 kişi. Erkek nufus oranı 120.605, kadın nufus oranı ise 121.060. Kadın nüfusunun bu kadar yoğun olduğu Yalova’da, yerel yönetimlerde kadınların temsil oranı ise %10 düzeyinde. Kadın nufusunun %51 olduğu Yalova genelinde Kadınların yerel yönetimlerde bu oranda temsil edilmesi , kadınların sadece seçim dönemlerinde bir seçim malzemesi olarak kullanıldğını da açıkça göstermektedir. Daha açık bir ifadeyle;  Yalova Genelinde  seçilmiş 165 Meclis üyesi görev yapmaktadır. 165 meclis üyesinden sadece  16’sı kadındır. Gelin bu gerçekleri belde belde, ilçe ilçe birlikte irdeleyim

Yalova Beldelerinde Durum

Yalova Belde Belediyelerinde 8 Belediyede toplam 72 Belediye Meclis üyesi görev yapmaktadır.  72 Belediye Meclis üyesinden sadece 5 Kadın Belediye Meclis üyesi bulunmaktadır. Her belde belediyesinde 9’ar Belediye meclis üyesi görev yaparken, Subaşı, Tavşanlı, Taşköprü, Teşvikiye, Esenköy Belediye meclisinde kadın meclis üyesi yoktur. Sadece, Kaytazdere Belediyesinde 1, Koru Belediyesinde 1,  Kadıköy Belediyesinde 3 Kadın Meclis üyesi görev yapmaktadır.

Belediye             Meclis Üye Sayısı           Erkek    Kadın

Subaşı                   9                                         9             -

Tavşanlı                 9                                         9             -

Taşköprü                9                                         9             -

Teşvikiye                9                                         9             -

Esenköy                 9                                         9             -

Kaytazdere            9                                         8             1

Koru                      9                                          8             1

Kadıköy                 9                                          6             3

Yalova  İlçelerinde Durum....

Yalova İlçe belediyelerinde 5 Belediyede toplam 76 Belediye Meclis üyesi görev yapmaktadır. 75 Belediye Meclis Üyesinden sadece 11 Kadın Belediye Meclis üyesi bulunmaktadır.  Armutlu ilçe belediyesinde tek bir kadın meclis üyesi bulunmazken, Termal’de 1, Çınarcık’ta 2, Çiftlikköy’de 2, Yalova Belediyesinde ise 6 Kadın meclis üyesi görev yapmaktadır.

Yalova İlçelerinde Durum

Belediye              Meclis Üye Sayısı             Erkek    Kadın

Armutlu               9                                            9             -

Termal                 9                                            8             1

Çınarcık              11                                           9             2

Çiftlikköy             16                                          14            2

Yalova                 31                                          25            6

Sonuç Olarak, Yalova’nın atanmış  Mülki İdare Amiri kadın olmasına rağmen;  Yalova’da kadının Yerel yönetimdeki adı ise %10’dur.  Yalova’ya genel olarak baktığımızda, İl Genel Meclisinde 17, Beldelerde 72, ilçelerde ise 76 Belediye meclis üyesi olmak üzere toplam 165 Meclis üyesi görev yapmaktadır. 165 meclis üyesinden sadece  16’sı kadındır. Bunu oranlamaya vurduğumuzda Yalova’da yerel yönetimlerde görev yapan kadın seçilmiş oranı %10’u bulmaktadır.

Yalova Belediye Meclisinde Mart ayı Oturumunda 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Gününe ilişkin yaptığım konuşma

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!