Yeni Yıl, Eski Sorunlar...

2022 yılını geride bırakırken, yeni yılda eski sorunların, yeni sorunlarla bütünleşerek zorlu bir yıl olacağını söylemek şimdiden mümkün. 2022 yılını geride bırakırken, Yalova açısından iç açıcı bir tabloyla geçirdiğimiz söylenemez. Zengin, biraz daha zenginleşmiş, yoksul ise biraz daha yoksullaşmıştır.

Değişen tek şey, Yalova’nın gayrimenkul zenginlerinin sıfatları ve milliyetlerinin değişmesidir. Alım gücünün giderek düşmesinin ardından farklı ülkelerden gelenler burayı bir cennet olarak görmektedirler. Yeni yılda alım gücümüz bir önceki yıla göre daha da düşecektir. Bu da demektir ki, Yalova birileri için cennet olmaya devam edecektir.

Her ne kadar emlak sektöründe  yaşanan bir hareketlilik olsa da aslında Yalova’nın geleceği açısından son derece olumsuz bir tabloyu da gözler önüne sermiştir. Yoğun göç alan Yalova, yıllardır yaşadığı “dokusunu” da ne yazık ki, toprağıyla birlikte geleceğini de satmıştır. Yalova’nın gayri menkul zenginlerinin milliyetleri” Ortadoğu”ludur. Eski Türkiye’de evlerimizi Araplara kiralık olarak verirdik. Bugün geldiğimiz noktada Arapların kiracıları olduk. Sadece kiracıları değil, aynı zamanda onlar yeni işverenlerimiz oldu.

Yaz boyunca Yalova sahilinde dolaştığınızda akıllarda kalanları sıralayın dediğimizde şüphesiz bir çok konu başlığını sıralayabilirsiniz Örneğin; arsızca yapılan kaldırım ve cadde işgalleri, oyun ve gezi alanlarına park etmiş araçlar, kaldırımlara çıkmış otomobilleri dillendirebilirsiniz. İşgal, her geçen gün giderek arsızlaşarak artık sokaklara taşmıştır.  

Kaldırımlara işgal etmiş 77 plakalı araçlara şimdi ise MA plakalı araçlar da eklenmiştir. Sokağa çıktığınızda bir bakın MA plakalı araçların sayısını gördüğünüzde Yalova’daki yabancı uyruklu insanların sayısı hakkında da bir fikir elde edebilirsiniz. MA Plaka adı üstünde “Misafir Araç” demektir. Ancak şu unutulmasın; onlar misafir değil, artık birer kalıcı Yalovalı olmuşlardır. Yalova’nın tercih edilmesinin birden fazla nedeni vardır. Ancak, bu ayrı bir tartışma ve yazı konusudur.

Derin yoksulluk, sadece bizler için geçerli değil, Yalova’da yaşayan mülteciler için de geçerli.  Eğer mülteci yoksulsa biz onlara sadece “Mülteci” deriz. Eğer mülteci zenginse “ Yatırımcı Arap İşadamı “ deriz. İşte Dünyanın neresinde olursanız olun, yoksulsanız o sınıf farkını iliklerinize kadar yaşarsınız. İşte bunun örneklerini Yalova’da yakıcı bir şekilde hissediyoruz.

Yoksul mülteciler, “Yatırımcı Arap işadamının” işyerinde karın tokluğuna, güvencesiz ortamda zor koşullarda çalışmakta. Aynı ülkenin soydaşı, Yalova’da buluştuğunda vahşi kapitalizm kendini de göstermektedir. Zengin mültecinin cocuklarının altında akülü kaykaylar varken, yoksul mültecilerin çocukların ayaklarında ayakkabı bile yoktur. Dünyanın neresinde olursanız olun, yoksulsanız o sınıf farkını iliklerinize kadar yaşarsınız. Çünkü sorun mülteci sorunu değil, yoksulluk sorunudur.  

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!