Yedinci Ayın Yedisi

Yalova, 27 yıl önce tartışmalı ve hayli ilginç, ilginç olduğu kadar komik olayların yaşanmasının ardından il olmuştu. Yalova’nın il olması aslında 1994 yılı 7.ayın 7’sinde 77 plakalı söz verilmesiyle gerçekleşti. Her ne kadar Yalova’yı  o dönemler DYP lideri Çiller, Yalova’yı il yapmış olsa da, Yalova’nın il olmasında dönemin İP lideri Doğu Perincek’in payı da, dönemin Belediye Başkanı İbrahim Uzun kadar önemlidir.

27 Yıl Önce Neler Yaşanmıştı ?

27 Mart 1994 Yerel seçimlerini DYP Adayı İbrahim Uzun kazanarak, 1984 yılından itibaren belediye başkanı olan Cengiz Koçal’dan bu görevi almıştı. 27 Mart 1994 seçimlerinde, 37.518 geçerli oydan; DYP 16.488, RP 8.814. SHP 5.813, ANAP 3.334, DSP 2.335, CHP 437, BBP 175, İP 35 oy almıştı.  İbrahim Uzun, en yakın rakibi Temel Coşkun'u ikiye katlayarak bu seçimlerde önemli bir oy farkıyla koltuğa oturmuş ve o koltuğa alışmıştı.  Birkaç hafta belediye başkanlığı görevinde bulunduktan sonra dönemin İP Genel Başkanı Doğu Perincek,  İstanbul’un Fatih ve Yalova ilçelerinde gerçekleşen seçimlerde partisinin logosunun oy pusulasına bastırılmadığını gerekçe göstererek bu iki bölgede seçimleri iptal edilmesini sağlamıştı. YSK da itirazlar üzerine Yalova’da seçimlerin 10 Temmuz 1994 yılında yapılmasına karar vermişti. İbrahim Uzun, daha sonra koltuğundan uzaklaştırılmıştı, İşte ne olduysa bundan sonra olmuştu. Bu kez devreye Yalova için Başbakan Çiller, Anap Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve o yıl ilk kez İstanbul Belediye Başkanlığını kazanan Recep Tayyip Erdoğan Yalova için seferber olmuştu.

İlginç ve Komik Olaylar Gelişiyordu…. 
Belediye Başkanı İbrahim Uzun'un görevden alınmasının ardından, DYP seçimleri tekrar kazanmak için yoğun çaba içerisine giriyordu. Dönemin DYP’ ilçe Başkanı merhum Kazım Patıl’a, Yalova belediye başkanlığını seçimlere kadar kimin atanması gerektiği söylendiğinde bir süre isim konusunda tartışmalar yaşandı. Patıl, sonunda dönemin Milli Eğitim İlçe Müdürü Sinan Bozoğlu’da karar kıldı ve ismini İç İşleri Bakanlığına bildirdi. Ancak Patıl, bu düşüncesini Bozoğlu’na iletmemişti. Ve bir gün sonra bu karar Bozoğlu’na telefonla iletildiğinde seçimleri kaybeden ancak, seçimlerin iptal edilmesiyle birlikte Belediye Başkanlığı da kağıt üzerinde devam eden dönemin Belediye Başkanı Merhum Cengiz Koçal’la birlikte  Elmalık Köyünde birlikte yemek yiyordu. Gelen telefona önce Sinan Bozoğlu, sonra da Cengiz Koçal şaşırmıştı.

Bozoğlu, Koçal’ın Yanından Ayrılarak Belediyeyi Almaya Gidiyor…

Gelen telefonla şaşıran ve kendisine de bir şaka yapıldığına inanan dönemin aynı zamanda Yalova İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Bozoğlu, Telefonu kapattıktan sonra “ Ulan yine şaka yapıyorlar" deyip kahkaha atarak Cengiz Koçal’ında aralarında bulunduğu arkadaş topluluğuyla yemeğe devam eder. Masadakiler, gülüşmelerin ardından “ Ya doğruysa” diye sorduğunda Sinan Bozoğlu’nun lokması boğazında kalır ve masayı terk ederek hızla Yalova Belediye binasına yönelir. Ancak, Sinan Bozoğlu masadan hışımla kalktığından günlerden Cumartesi olduğunu ve Belediye binasının kapalı olduğunu da unutur. Belediye binası önüne geldiğinde Belediyenin kapısının kilitli olduğunu ve burada sadece bir zabıta memurunun bulunduğunu görür. Ve Sinan Bozoğlu’nun anlatımıyla olay şöyle gelişir.

Bozoğlu, Zabıta Memurundan Belediyeyi Devir Almak İstiyor…

"Köyde oturuyor yemek yiyorduk. Üstelik yemek masasında Belediye Başkanı Cengiz Koçal’da vardı. O gün Telefon geldi İçişleri Bakanlığından arandığını söyleyen bir bayan Bakanın talimatı olduğunu, derhal belediye Başkanlığına gidip Belediye başkanlık makamının koltuğuna otu rmamı söyledi. Öncelikle bana yapılan bir şaka olduğunu düşündüm. Sonra, telefon üzerine doğrudan belediyeye gittim. Baktım Belediye binası kapalı. Belediyeye de herhangi bir tebligat yapılmamış. Bir kez daha şaka olduğuna kanaat getirdim. Kapıdan geri döndüm. Bana bu şakayı yapanın diye de söylendim ve oradan hızla uzaklaştım. Sonra ama ya doğruysa diye düşündüm ve tekrar geri döndüm.Ses tonumu yükselterek ve otoriter bir şekilde, Belediyeye gidip burada nöbetçi olan zabıtaya talimat verip, belediyeyi açtırdım. Ben Artık Yalova Belediye Başkanıyım. Bakanlıktan talimat geldi. Bugün göreve başladım. Herkesi, belediye birim amirlerini belediyede  30 dakika içinde toplanmasını istedim. Belediye başkanı olduğumu kendim bizzat belediye birim müdürlerine tebliğ ettim.  Bu kez Belediye Başkanlık makamından İçişleri Bakanlığına telefon ettirdim. İşi sağlama almak için. Şakaysa fazla uzatmadan gitmek için tabiki. İçişleri Bakanlığını aradım, Bakanla görüşmek istediğimi ifade ettim. Bakan Nahit Menteşe’ye durumu anlattım. Beni belediye başkanlığına atamışsınız ama tebligat yok diye söylendim. Bakan, hele siz koltuğa oturan tebligat arkasından gelir deyince rahatladım.İşte o an koltuğa yaslanıp bir Belediye Başkanı olarak rahat bir nefes aldım”

Ve Çiller, Yalova’ya Önce Üniversite Sonra İl Sözü Verdi…
Sinan Bozoğlu Belediye Başkanlık koltuğunda otururken, DYP’nin Belediye Başkan Adayı İbrahim Uzun’da, seçimleri tekrar kazanmak için kendi arabasına 77 Plakasını takarak İstanbul'a  Başbakan Çiller’in yalısına görüşmeye gidip il sözü almak için,Çiller'in kapısından ayrılmadı. Bunun üzerine Çiller, bu sefer, Yalova’ya Üniversite sözü verelim diye tutturdu. İbrahim Uzun “ Üniversite olmasın Yalova İl Olsun” diye ısrar edince Çiller’de bu güvenceyi verip Yalova’da bunu ilan edeceğini açıkladı. Bu görüşme basına yansıyınca ANAP Lideri Mesut Yılmaz, Çiller’den erken davranıp Yalova’nın il olması için TBMM'ne kanun teklifı verince, ortalık iyice karışmış oldu. Yalovalılar o dönemde "Kimin bizi il yapacağına inanırsak onu seçeriz" deyince ortalık bir kez daha karıştı.

Yalova İçin, Çiller, Mesut Yılmaz ve Recep Tayyip Erdoğan Yarışıyor…

Anap Lideri Mesut Yılmaz, Çiller’den erken davranıp Yalova’nın il olması için TBMM'ne kanun teklifı verince, bu kez devreye 27 Mart 1994 seçimlerini RP’sinden kazanarak İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan girdi. Partisinin Yalova belediye başkan adayı Temel Coşkun’un koluna girip her gün Yalova sokaklarında dolaşmaya başlayınca DYP’de iyice panik başlamıştı. Üstelik, Tayyip Erdoğan 10 Temmuz seçimleri öncesinde İstanbul’dan her gün Yalova’ya karsılıklı “deneme seferi" adı altında denız otobüsü seferi koyunca bedavaya alışan halk, bu durumdan da oldukça memnun kalmıştı. Bu gelişmeler sonrasında Başbakan Çiller’de panik iyice artmıştı.  Ve Nihayetinde Çiller,Yalova’ya 7 Temmuz’da gelmek için Paris’ten Türkiye'ye ayak basar basmaz apar topar helikopterle Yalova'ya gelerek 7 Temmuz’da Yalova’da olur...

Çiller, 7 Temmuz 1994 Günü Yalova’ya Gelerek Konuşmaya Başlıyor... 

Yalova İskele meydanında toplanan Yalovalıları selamlayan Çiller, başlıyor konuşmaya…
Sevgili Yalovalılar, Yalova’ya Üniversite ister misiniz?
Kalabalıktan Ses Çıkmayınca Çiller, Şöyle bağırır…
Sevgili Yalovalılar Yedi Yedi Daha Ne Eder?
Topluluk haykırıyor: On dört
Hayır öyle değil, Yedi Yedi Daha Ne Eder?
Topluluk haykırıyor: Kırk dokuz
Hayır öyle değil, Bugün Günlerden Ne?
Topluluk haykırıyor. Cumartesi 
Hayır öyle değil, Bugün Ayın Kaçı ?
Topluluk haykırıyor. Yedisi..
Peki  Aylardan Ne ?
Topluluk haykırıyor: Temmuz
Hayır öyle değil. Kaçıncı Aydayız
Topluluk haykırıyor: Yedinci…
Şimdi Yedi Yedi Daha Ne Eder?
Topluluk Yine Haykırıyor  Ondörttt:
Öyle Değil Yedi Yedi 77 Yapar 7 Ayın 7si..Bu ne oluyor, 77 mi oluyor? Bu yetmiş yedide hayır var mı? Uğur var mı? Yalova var mı? Yalova'ya geç olsun da güç olmasın dedik. Yalova’ya 77 hayırlı olsun, 77 Plaka hayırlı olsun…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!