Yazsan Olmuyor, Yazmasan Olmaz…

Yazsan Olmuyor, Yazmasan Olmaz…

27 Temmuz 2014 Pazar 15:45:15

30 yıldır siyaset üzerine yazılar yazıyor, siyasetçileri izliyordum. Ancak itiraf etmeliyim ki,  yaşamını ve mesleğini muhalif bakışa göre programlayan birinin halkın taleplerini görmezden gelmesi yada duyarsız kalması mümkün olmuyor.

30 yıllık gazeteciliğin ardından Belediye Meclis Üyesi olunca, üstelik iktidarda olmana karşın muhalefette kalınca işler daha da karmaşık oluyor. Hal böyle olunca da konuşmazsan, yazmasan olmuyor. Vicdanın kimi zaman konuşmanı ve yazmanı emrediyor. İnsani reflekslerin konuşma ve yazma dürtülerini harekete geçiriyor.

Belediye Meclis Üyeliği Üzerine…

Bugüne kadar,  belediye başkanının nitelikleri üzerinde durulur, belediye meclisi üyeleri üzerinde pek durulmaz. Bu konu, sanki önemsizmiş gibi algılanır. Oysa belediye meclisi üyeliği belediye başkanlığı kadar önemli bir görevdir..

Yani bir başka deyişle riyaset tarafından yok sayılamaz. Küçümsenemez, itibarsızlaştırılamaz. Çünkü, nitelikli bir belediye meclisi; kent yaşamının düzenlenilmesi, insanların bir kentte yaşama mutluluğunu hissetmelerinin sağlanması açısından çok önemlidir.(Her ne kadar birileri tarafından önemsiz gibi kavransada)

Meclis Üyesi Seçime Kadar Yol Arkadaşı, Seçimden Sonra ise Garnitür Olamaz..

Her belediye meclisi üyesi; kentle ilgili sorunların çözümü konusunda neler yapılabilir; kentin sahip olduğu potansiyellerinden(tarihi-kültürel-ekonomik) hareketle, kentin geleceği nasıl kurgulanmalı; bunlar üzerinde kafa yormalı, beyin jimnastiği yapmalıdır. Belediye meclisi üyeleri araştıran, sorgulayan, düşünce geliştiren ve öneri sunan insanlar olmalıdır. Bu özelliklere sahip üyelerden oluşan bir belediye meclisi tablosu; kent yönetimini daha dinamik hale getirecek, kentin çağdaş atılımlar yapabilmesinin temel unsuru olacaktır.

Belediye meclisi üyelerinin kent sorunları ve çözümü konusunda düşünce geliştirmeleri; aynı zamanda belediye başkanının da işini kolaylaştıracaktır. Kentin sorunları, sadece belediye başkanı ve yakın çevresinin çalışmalarıyla çözümlenecek sorunlar değildir. Belediyeciliğin karmaşık sorunlarının altından kalkabilmek; Belediye Meclis Üyeleriyle bir araya gelmek, istişareler yapmak, kollektif çalışma, ekip ruhu ve geniş bir katılımı sağlamakla mümkün olabilir.

Yönetimlerde Sadakat Değil, Nitelik Belirleyici Olmalıdır

Belediye Başkanı, elbette belediye meclis üyeleriyle bir araya gelmeli, tartışmalı bu kenti ekip ruhuyla yönetecekse, ekip arkadaşlarını da yok saymamalıdır. Başarılı bir kent yönetimi için belediye başkanının altının iyi doldurulması gerekiyor.Belediye meclisi üyesinin ben 'A' kişisinin veya 'B' kişisinin ekibindenim demesi bir ölçü olmamalıdır Belediye Başkanının da Meclis üyelerini itibarsızlaştırarak, küçümseyerek yok sayarak, bildiğini okuması ve kendince karar alarak hayata geçirmek istemesi, başarısızlığın ilk adımları olacaktır.

Her Meclis üyesi; Kent vizyonu için fikirsel ve düşünsel olarak ta kendisini tanımlayabilmeli ve anlatabilmelidir. Belediye meclisi üyeliğinde; 'sadakat' değil, 'nitelik' belirleyici olmalıdır, Eksiklikler, ve yanlışlıklar dile getirilmeli, doğru ve nitelikli bir yönetim için de eleştiri ve özeleştiri mekanizması çalıştırılmalıdır.

Aksi halde, “En iyisini ben bilirim”anlayışıyla kenti yönetmeye talipli bir Belediye Başkanının bunun faturasını sadece kendisine değil, topluma, kente ve partisine de ödettireceğini bilmelidir.

Bize Gelince…

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, henüz koltuğa oturalı 55 gün oldu. Kendisine de haksızlık etmek istemiyorum. Biraz zaman tanımak ve kendisinin de çevresini daha da tanıması için süreye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum..Ancak, tespit ettiğimiz bazı sorunları da parti içinde eleştiri ve özeleştiri yapmaktan geri kalmadığımızı da vurgulamak istiyoruz.. Kimilerinin deyimine göre, “Başkan’ın Emir Erleri” değiliz ve hiçbir zamanda olmayacağız.

Yanlışı, eksiği, çekinmeden dile getirecek kadar ve azımsanmayacak kadar yürekli onurlu, belediye meclis üyesi arkadaşlarımızın varlığının olduğunu hatırlatmak isteriz.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!