YATUB Yalova’da Ne İş Yapar?

Yalova Turizm Birliği (YATUB) 2007 yılında dönemin Yalova Valisi Prof. Dr. Yusuf Erbay’ın girişimleriyle Yalova’daki İlçe ve Belde Belediyelerin bir araya gelmesiyle birlikte kurulmuştu. Yalova’daki Belediyelerin üye olduğu YATUB,  Belediyelerin ve İl Özel İdaresinin ayırdığı bütçe ile bugüne kadar faaliyetine; Turizm fuarlarına katılarak ve kitap basımına sponsor olarak devam etti. Ayrıca her üç yılda bir yapılan genel kurulla üye belediyelerin katılımıyla bir başkan seçti ve kongre sonuç  duyuruları gerçekleştirdi. YATUB’un kuruluşundan buyana Termal Belediye Başkanları Başkanlık etti. YATUB, kuruluş felsefesini hayata geçirmediği gibi, Yalova'nın tanıtımının sağlanması için bir web sayfasını kurmamak için adeta direniyor...

YATUB Ne Amaçla Kurulmuştu..

Yalova’da Turizmin geliştirilmesi amacıyla 15 yıl önce kurulan Yalova Turizm Birliği (YATUB) Yalova’nın tarihi, kültürel ve turizm bölgelerini tanıtmak, yaygınlaştırmak, Yalova bölgesinde alternatif turizm bölgelerini öne çıkartmak. geliştirilmesi için etkinlikler gerçekleştirmek, Yalova’nın ve ilçe ile beldelerinde bulunan tarihi, kültürel ve turizm bölgelerin destinasyonlarını belirleyip kamuoyuna duyurup farkındalık oluşturmak, bunların tanıtımını yapmak amacıyla kurulmuştu.

YATUB’un Bir İnternet Sitesi Dahi Yok...

Yukarıda ifade ettiğim gerekçelerle kurulan “Yalova Turizm Birliğ”nin kitlelerle iletişime geçebileceği bir web sayfası bile yok. Peki bu durumda Yalova’nın turizm destinasyonları nasıl tanıtılacak?. Kuruluşundan bu yana Yalova’daki Belediyelerden bütçe alan, ödenek tahsisi olan YATUB bunca seneden beri bir web sayfası kurabilecek konuma gelemedi mi? Yalova’da oto tamircilerin, marangozların bile birer web sayfası bulunurken, bırakın web sayfasını sosyal medyada bile olmayan YATUB, Yalova’nın tanıtımını tarihi, kültürel ve turizm bölgelerin destinasyonlarını iletişim çağında sadece fuarlarda bröşürlerle mi  tanıtacak?

YATUB’un Varlığı İle Yokluğu Belli Değil...

Yalova’yı diğer sahil kentlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri toplam 120 Km uzunluğunda sahili olmasıdır. Yalova’nın 5 ilçesi de denizle buluşmaktadır. Altınova’dan Armutlu ilçesine kadar tüm ilçelerimiz denizi görmektedir. Yalova’nın ortası diyebileceğimiz Termal ilçesi de, Termal’e bağlı Akköy’le denizle kucaklaşmaktadır. Türkiye’nin en uzun sahil kentlerinden biri olan Yalova, turizmden hak ettiği değeri ne yazık ki alamadığı gibi, Yalova’nın tanıtımı amacıyla kurulan Yalova Turizm Birliği de sadece fuarlara katılıp kitap basımına destek olmaktadır. YATUB’u bugün Yalova'da kime sorsanız ne olduğunu, ne iş yaptığını kimse anlamayacaktır. 15 yıldır faaliyette bulunan ve onca kurumun desteğini alan YATUB’un varlığı ile yokluğu  bugüne kadar belli olmamıştır. 15 yılda Yalova’da turizm sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini öğrenmek için bile; Yalova'da bir panel dahi yapılmamıştır.

Yalova’nın Tanıtımı Nasıl Olacak?

Yalova, doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri açısından büyük bir potansiyele sahiptir ve bu potansiyel ekonomik kalkınma aracı olarak turizm sektöründe önemli bir paya sahiptir. Üstelik, Atatürk’ün “Benim Kentim “dediği üç ayrı köşk’ün, herşeyden önemlisi bir çevre abidesi olan Yürüyen KöşK’ün Yalova’da olması da ayrı bir zenginliktir. Destinasyon ve şehir markalarının sembolleri çoğunlukla bir anıt ve yapı olan simgelerdir. Buna verilecek en iyi örnek Yürüyen Köşk’tür. Sadece Yürüyen Köşk bile başlı başına  Yalova için bir cazibe odağıdır Bu zenginliklerin tanıtımının yapılması, turizm hareketliliğini önemli ölçüde etkileyebileceği gibi, artan hareketlilik ülke ekonomisi açısından da olumlu etkiler yaratacaktır. Ancak bunu yapması için kurulan Yalova Turizm Birliği (YATUB), kendisine ait bir web sayfası dahi kurmayı başaramamıştır..

YATUB Kendini Yenilemeli...

YATUB kendini kenilemeli ve kitlelerle iletişime geçmeli ve kuruluş felsefesini hayata geçirmelidir. Öncelikli olarak da ileteşim teknolojilerini kullanmalıdır. Çünkü; iletişim teknolojilerinin kaydettiği gelişime bağlı olarak ortaya çıkan internet, gündelik hayatın önemli araçlarından birisi konumuna gelmiştir. Pek çok insan internetten farklı amaçlarla herhangi bir şekilde yararlanmaktadır. İnterneti dünyanın farklı coğrafyalarında bilgisayarların birbirlerine bağlanarak oluşturdukları ve milyonlarca kullanıcının aynı anda veya değişik zamanlarda kullandığı bir iletişim ağı olmasına rağmen YATUB bunu görmezden gelmektedir..

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!