Yangından Mal mı Kaçırdılar?
Yangından Mal mı Kaçırdılar?
17 Eylül 2007 Pazartesi 01:00:00

Termal’de 3 yıl önce temeli atılan Termal Otel’in yapım çalışmaları halen devam ediyor. Geçen yıl Mayıs ayında açılacağı belirtilen Otel, bu yaz sezonuna da yetişmedi.

Dış görünüşü eski halini muhafaza edecek şekilde çizilen ve projeye uygun yapılan Termal otel’in ne zaman açılacağı da henüz belli değil. Ancak yazımızın konusu da şüphesiz bu değil...

 

Biliyorsunuz?
Dönemin en lüks Oteli olan Termal Otel TBMM'de çıkarılan yasa ile koruma altında bulunurken, ilk önce 1981 yılında onarım gerekçesiyle kapatıldı. 1982 yılında açıldı, ancak bir kez daha onarım gerekçesiyle kapatıldı. Onarımı yapıldıktan sonra 1983 yılında bir kez daha süresiz kapatıldı. 1984 yılında bir şafak vakti Atatürk’ün Termal Oteli yerle bir oldu. Bir gün sonra Termal’e gidenler Otelin enkazına dahi rastlamadılar.

 

Düşünen ve sorgulayan insanların cezaevinde olduğu yıllardı o yıllar. Tepki gösterenin birileri tarafından vatan haini ilan edildiği günler di o günler...

 

Talan mı Vardı Yoksa?
1984 yılında yıkılan Termal Otel’de Atatürk’ün özel bir odası, eşyaları ve yağlı boya tabloları vardı. Odasında bulunan ceviz karyola da en beğendiği eşya idi. Ölmeden bir süre önce Ulu önder işte bu Termal Otel’deki ceviz karyolayı isteyip, Dolmabahçeye taşınmasını sağladı. Ve Atatürk 10 Kasım sabahı bu ceviz karyolada gözlerini yumdu ve Termal’i belki son kez bu ceviz karyolada solukladı nefes nefes.

 

Termal otel’de 1000 kişilik kokteyl, ve balo salonu,sauna,kür merkezi, 600 kişilik konferans salonu, rehabilite merkezi ve caz salonu da bulunuyordu. Ancak en muhteşem eşyaları arasında tabiki Atatürk’ün özel olarak seçip getirtiği yağlı boya tabloları vardı. Tarihi eserlerin yanısıra, yine Atatürk’ün isteği üzerine Termal Otele getirilen dev avizeler de bulunuyordu. Termal Otel o dönemler çağdaş ve yeni Cumhuriyetin bir vitriniydi adeta.

 

Atatürk önemli devlet başkanlarını hep burada ağırlardı. Eşler caz salonunda müzik eşliğinde dans eder, yağlı boya tabloları arasında tarihi bir gezintiye sürüklenirlerdi.

 

Soruyor ve İstiyoruz!
Atatürk’ün büyük önem verdiği ve bizzat kendi elleriyle açılışının yaptığı Termal Otel’in yıkıldığı gün otel içersinde bulunan ve Atatürk tarafından getirilen özel eşyalar nerede?

 

Termal Otel’de Atatürk'e ait özel bir oda da bulunduğu gibi, Atatürk, bu odaya özel bir asansör ile çıkıyor, Yalova ve bölgesine geldiğinde bu odada kalıyordu. Atatürk'ün özel eşyaları da bu odada bulunuyordu. Bu eşyalar bugün kimlerin elindedir?

 

Termal Oteli'nin zemin katında bulunan ve özel olarak yapılan her biri yarım ton olan üç adet dev avize nerede?

 

Tarihi değeri olan büyük Çin vazoları otel yıkılırken nereye gitmiştir ? Bugün nerededir?

 

Atatürk’ün özel olarak getirttiği ünlü ressamların yaptığı yağlıboya tablolar nerededir?

 

Atatürk’e ait özel eşyalar ve demirbaşlar listesi nasıl kaybolmuştur?

 

Bu demirbaşlar listesinin bir kopyası var mıdır?

 

Bir Kez Daha Soruyoruz
Yıkılan Termal Otelin aslına uygun olarak yapılması, otelin aynısı olması demek değildir.

 

Atatürk’ün buraya layık görüp getirttiği tüm eşyaların ve demirbaşların akibetinin yetkililerden bulunup ve neredelerde olduğunun açıklanmasını istiyoruz.

 

Çünkü, Termal Otel’ini “ ATATÜRK OTELİ” yapan unsurlar o günün havası, ruhu, atmosferini yakalamkala mümkündür.

 

Buradan tüm Yalovalılar adına sesleniyoruz...
Bizler, Termal’de 4 duvardan oluşan bir Otel istemiyoruz...
Termal Atatürk Otel’imizi istiyoruz...

 

Yıkılan Termal Otel’e ait demirbaş listesinin bulunup, eşyaların yıkıldığı günkü yerlerine konulmasını istiyor ve burada bir Atatürk odasının aslına uygun olarak inşa edilmesini talep ediyoruz.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!