Yalovaspor ve Yalovaspor Tesisleri
Yalovaspor ve Yalovaspor Tesisleri
4 Şubat 2010 Perşembe 00:00:00

Yalova’da son 10 günden buyana gazetelerin ve gerçek anlamda internet haberciliği yapan internet sitelerinin haber arşivlerini bir tarayın. (Kes –Kopyala Yapıştır haberleri yapan Çakma İnternet siteleri dışında) Yalova’nın son günlerdeki gündemini Yalovaspor’da yaşanan huzursuzluğunu göreceksiniz. Birden bire ortaya çıkan bu huzursuzluk sonrasında, futbolcular alacaklarını alamadıklarını açıkladılar.

Bu açıklamaların ardından önce Yalovaspor yönetimi bir açıklama yaptı ve ekonomik sıkıntılardan söz etti..Ardından Yalovaspor Yöneticisi Erdal Alkaş’ta bir açıklama yaparak, Yalovaspor futbolcularının Yalovaspor kulübüne gelmediğini ve KİPA Alışveriş Merkezini üst olarak seçtiklerini söyledi. En son vurucu darbeyi de Yalovaspor Başkanı Alattin Bilgi ekonomik sıkıntılardan söz edip yazılı bir açıklama yaparak,”Bizden sonra gelecek olan yönetime bu dönemden borç yükü bırakmamak için uğraşıyoruz” dedi.

Sonrasında Ne oldu…
Yalovaspor Başkanı Alattin Bilgi’nin 2 Şubat Pazartesi günü yaptığı “Bizden sonra gelecek olan yönetime bu dönemden borç yükü bırakmamak için uğraşıyoruz” açıklamasından tam bir gün sonra 3 Şubat Salı günü toplanan Yalova Belediye Meclisi aldığı bir kararla Yalovaspor tesislerinin imara açılması ve değerlendirilmesi konusunda Belediye Başkanı Yakup Koçal’a yetki verilmesini oy çokluğuyla meclisten geçirdi. Evet oyu verenlerin büyük bir bölümü yaptıkları açıklamalarda “Belediye ve Yalovaspor borç batağındaydı” şeklinde görüş beyan ederek kendilerini savundular. Bu kararın alınmasından bir gün sonra ise 4 Şubat Çarşamba günü bu isyana öncülük eden futbolcular Yalovaspor tesislerinde bir basın toplantısı yaparak yönetimden özür dilediler….

On Kuruşluk Zamma Tepki Gösterenler Ne Yaptı…
Hatırlarsınız! Yalova Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan 2010 yılı Mali Bütçesi ile Gelirler Tarifesi görüşülürken, Su ve Kanalizasyonlar Müdürlüğü tarafından su birim fiyatlarına yapılması istenen %6’lik zamma AKP üyeleri itiraz etmişti. Belediye Meclis üyeleri 2009 yılı fiyatlarına göre metre küpü 1.75 TL’den meskenlere verilen suyun fiyatında % 6 lik bir zammın uygun olacağı görüşü kararı almıştı. AKP’li Meclis üyeleri 10 Kuruşluk zamma itiraz ederken, bu zamma DP’li meclis üyelerine destek veren CHP’lileri işbirlikçi olarak suçlamış ve açıklamalarında DP-CHP ittifakı olarak değerlendirilmişti. 10 Kuruşluk zam için Meclisi ayağa kaldıranlar önceki gün Yalova açısından son derece önemli bir kararı oylarken nasıl bir işbirliği içinde oldukları Yalova Kamuoyunun dikkatinden kaçmadı.

Koçal, Güç Kaybetmiyor Güç Kazanıyor...
Seçimlerden sonra Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın uygulamalarıyla güç kaybedeceği söylendi yazıldı. Hatta AKP’ye de geçeceği iddia edildi. Yazılarımı okuyanlar geçen yıl kaleme aldığım  “Koçal, AKP’ye Geçmez, AKP Koçal’a Geçer” başlıklı köşe yazımı hatırlarlar. Bugün bir daha yazıyorum. Yalova’da siyasetin alfabesini yazmış olan Koçal, arkasında halk ve siyasi destek olmadan bir adım atmaz. Önce kafasını şöyle kaldırır nabız yoklar, kimseden akıl almadan atacağı adımı ona göre atar. Koçal’ı, Koçal yapan da zaten bu meziyetleridir. Eğer çevresinin söylediklerini ciddiye alsa bugün bir Barbaros Binicioğlu olurdu.
 Binicioğlu, herkesi dinler söyleneni yapardı. Koçal ise herkesi dinler ama bildiğini yapar. O’nu güçlü kılan da zaten bu yapısıdır.

Koçal, Artık Bir Orkestra Şefidir..
Nitekim son uygulamalarında ve kaldırım işgallerinde de bunu açıkça görebilirsiniz. Yasaları uygulamak yerine, bu yasaları uygulatmak için kamuoyu oluşturup, halk desteği alarak kararlarını hayata geçirmektedir. Son olarak Yalovaspor Tesisleri ile ilgili alınan karar da bunun en açık göstergesidir. Bu kararın ardından ortaya tek bir sonuç çıkmaktadır. Koçal, güç kaybetmiyor, aksine gücüne güç katıyor. Koçal, azınlıkta olan bir Partinin yanı sıra Mecliste de azınlıkta olmasına rağmen çoğunlukla karar çıkartmasını becerebilen bir siyasetçi olduğu kadar iyi bir tenisçi olduğunu kanıtlamış, aynı zaman da son meclis kararıyla iyi bir satranç ustası olduğunu göstermiştir.

Sonuç olarak; Önümüzdeki yıllarda Yalovaspor Tesislerinin nasıl değerlendirileceğini bilmiyoruz. Bunu önümüzdeki aylarda, yıllarda hep beraber göreceğiz. Ancak olası bir olumsuzluk durumunda Koçal’ı suçlamak büyük bir haksızlık olacaktır. Çünkü; 25 Belediye Meclisinden sadece 9 tanesine sahip bir Belediye Başkanı 25 Kişilik Meclisten çıkan kararlardan ötürü suçlanamaz. Suçlansa dahi böyle bir durum adil olur mu? Peki Kim Suçlanacak sorusuna yanıt verilmek istenecekse Bu Koçal olmamalı, Mecliste çoğunluğu elinde tutan Parti olmalıdır. Çünkü doğrusu da budur. Yalovalılar Koçal’a, Orkestra Şefi olma yetkisi vermiştir. O Şef olarak işini yapıyor. Orkestra elemanları yanlış şarkıyı çalıyorsa, notaları tutturamıyorsa Bunda Koçal’ın ne suçu olabilir ki…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!