Yalovalıyım, Çalışkanım, İşsizim…
Yalovalıyım, Çalışkanım, İşsizim…
18 Eylül 2007 Salı 01:00:00

Yıllar önce işsizliğin nedeni, kişinin tembelliği, yetersizliği olarak kabul edilirken, artık Yalova’da işsizlik bir toplumsal sorun olarak karşımızda durmaktadır. Yalova Valiliğin yaptığı araştırmalara göre, Yalova’da işsizlik ülke ortalamasının çok üzerinde. DİE verilerine göre ülke genelinde işsizlik %11 oranında seyrederken bu oran Yalova’da %20 civarında. Yalova için en kötü taraf ise, işsiz nüfusun önemli bir bölümünü genç ve tahsilli kesim oluşturması. Unutmadan belirtelim ki; Yalova’da nüfusumuzun yaklaşık %30’unu 16-25 yaş grubunu gençlerimiz oluşturuyor. İşte Yalova gençliği ne yazık ki; en verimli çağında üretim değil, tüketim toplumunun bireyleri olmuş durumda. Çünkü, Yalova gençliğinin çok önemli bir bölümü, işsiz olduğu için zamanını cafe’ler de yada iş başvuruları yaparak geçiriyor.

Türk’üm, Doğruyum, Gencim, Çalışkanım, Ama İşsizim!
Yalova’nın en önemli sorunun istihdam ve buna bağlı olarak işsizlik olduğunu artık hepimiz biliyoruz..
Gençlerimiz, yani en verimli en üretken çağında çalışma gücü ve arzusu olmasına karşın iş bulamıyorlar. İşte Yalova’daki gençlerimiz, almış oldukları eğitimin dışında dahi, bir sefalet ücreti olan asgari ücret için, çalmadık kapı bırakmıyorlar. İş bulamayan yüksek tahsilli nitelikli gençlerimizden küçük bir bölümü ise bir yolunu bulup Yalova dışında çalışmak, yaşamak zorunda kalmıştır. Bu gençlerimiz neden çok sevdiği baba topraklarını terk edip, hayatın zor koşullarına atılmışlardır? Elbette bunun tek nedeni vardır, üretim alanlarının olmayışı, istihdam politikalarını bugüne kadar desteklemediğimizden ötürüdür. Bugüne kadar istihdam politikalarına yeterli desteği veremediğimiz için, nicel birikimi olup, nitelikli sayılabilecek gençlerimiz, kendi alanlarında iş bulamadıkları için Yalova’dan ayrılmak zorunda kalmıştır. Turizm, Bilişim, Hizmet sektörü, Endüstriyel alanlarda Yalova’da yeterli yatırım olmadığı için akademik eğitim alanlar, iş olanağı bulamadıkları için farklı bölgelere dağılmışlardır. Tüm bu göçlere karşı, Yalova’ya özellikle son yıllarda hiçbir bilgi becerisi ve niteliği olmayan son derece vasıfsız bir dış göç yaşamıştır. Yaşanan bu göçlerle birlikte işsizlik iki katına çıkmış, Yalova’nın bozuk olan ekonomik dengesi de tamamen çökmüş, böylelikle Yalova sokaklarında temeli işsizlik olan bir “Ekonomik Terör” had safhaya ulaşmıştır.

 

Varlığım, Asgari Ücrete Armağan Olsun!
Yalova’da işsizlik çığ gibi yükselince, Kayıt dışı ekonomi de tavana vurmuş durumdadır. Bugün gelinen noktada işsizlik, Yalova’da çalışanların da bir kabusu olmuş durumdadır.Yalova insanı, yoğun işsizlikten ötürü bırakın asgari ücreti bir kenara, sigortasız, hiçbir sosyal güvenceye sahip olmadan çalışmaya göz yumar vaziyete gelmiştir. Daha da vahimi; İşsizlik fazla olunca her işçinin birden fazla yedeği olan işsiz insanlar, Yalova sokaklarında birilerinin işten atılmasını beklemektedir. Yalova gençliği bu nedenle bugüne kadar, günü birlik yaşayıp, yarın’ın hayalini bile kuramazlar. Çünkü işsizlik illeti, hayal kurmasını yasaklamıştır beyinlerine. Sokaklarda kahkaha attıklarına bakmayın! Onlar gülerken ağlayanlardır bugünlerde.

 

İstihdam Olmadan, Üretim Olmaz
Üretim alanlarında yaşamı boyunca bulunmamış olanlar, istihdamın ne olduğunu da bilemezler elbet. Sormak gerek, Yalova'da sayıları on binleri bulan işsizler, iş olup ta çalışmayan kesim midir? Yoksa istihdam politikalarının elverişsiz olmasından ötürü iş bulamayanlar mıdır? Sağlıklı ve yetişkin bir birey neden üretimden uzaklaşmak istesin ki? Evet, bir kez daha vurgulamakta fayda var ki; işsizlik Yalova'nın birincil sorunudur. Bu yakıcı sorunlar nedeniyle bölgemizde şiddet, darp, hırsızlık gibi adli olaylar artmıştır. Yalova’da yaşanan tüm bu olumsuzlukların ortadan kalkması, kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi için başta, bacasız sanayi dediğimiz, Turizm, Çiçekçilik, Bilişim vb gibi sektörler olmak üzere, Küçük, Orta ve çevresiyle barışık büyük Sanayi Yatırımların Yalova’ya getirilmesi ve desteklenmesi kaçınılmaz olmuştur.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!