Yalova’ya Plan Mı Pilav Mı?

Yalova’ya Plan Mı Pilav Mı?

26 Ocak 2015 Pazartesi 01:31:32

Yalova’da son günlerde özellikle sosyal medyada en fazla konuşulan konuların arasında, Yalova Belediyesi İmar Müdürlüğüne giderek buradaki belediye çalışanlarından çöplük arazisiyle ilgili “İmar Durumu” talep  eden ancak  istediğini alamayınca da “Siz Benim Kim Olduğumu Bilmiyor musunuz” diyerek  posta koyan müteahhidi konuşuyor.

Ancak asıl gelişme bundan sonra oluyor. Söz konusu imar durumuna imza atmayan mühendis ve teknik elemanlar görevden el çektiriliyor. Böylelikle görevden alınan Belediye Emekçileri söz konusu müteahhidi daha da iyi tanıma imkanı buluyorlar..!.

Ve sonrasında göreve getirenlere de bu müteahhidin istediği belgeyi de imzalatarak, müteahhidin gönlü hoş edilip, belediye emekçilerin onurunun zedelenmesine ve boyun eğmesine neden olunuyor...

Burada asıl mesele belediyenin imar müdürlüğünde görev yapan Belediye çalışanlarına Müteahhit tarafından gözdağı verilmek istenmesidir..Emek ağırlıklı bir kitle partisinin sözcüleri, elbette öncelikli olarak tavrını sermayeden değil, emekten yana alması en doğru bir yaklaşım biçimi olacaktı. Yaşanan bu olay önümüzdeki günlerde diğer kişiler için de emsal teşkil edeceği ve müteahhitlerin baskılarının belediye emekçilerine yöneleceğinin ilk işaret fişeği olmuştur.

Yalova ve Planlama…

Yalova’da planlamanın önemini bir türlü kavrayamadık ne yazık ki. Son yıllarda en çok tartışılan konulardan biri “Yalova’nın Geleceğin Planlanması”. Ama gelin görün ki, bugüne kadar, söz konusu Planlama sürekli Pilavın etkisinde kaldı.Yalova’nın, endüstri, turizm, tarım, imar vs. planların dan tutun da, istihdama yönelik planlamalar bugüne kadar sürekli tartışma hatta taraflar arasında cepheleşme konusu oldu.

Peki bu süreç içinde cepheleşmeden inatlaşmanın dışında yapılan açıklamalardan başka ne yapıldı? Planlama konusunda basın aracılığıyla kamuoyu önünde tartışılmaktan öteye gidilemedi.  Son yıllarda en çok tartışma konusu olan konuların başında gelen trafik konusunda bugüne kadar somut adımlar atılmadığı gibi, söylemler de havada kaldı.

Pilava Kaşık Atmak İsteyenler Çoğalıyor…

Özellikle son yıllarda en yüce değer olarak görülen "Üretmeden Kazanma" yükselen değerlerin başında geliyor. Siyasi ilişkiler kullanılarak "Rant" çevreleri giderek genişliyor hatta palazlanıyor. Yalova’ya yapılacak her hangi bir yatırımın, Yalova’nın geleceğine ne katacağından çok, bireysel çıkarlar ön planda tutuluyor.Bu da kişiye ve kurumlara güvensizliği beraberinde getiriyor....

Adeta bana yar olmayanı Yalova’da yar etmem mantığının giderek egemen olması, Yalova’nın geleceği açısından da tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır.Yapılacak her hangi bir yatırımın, öncelikle toplumsal menfaatleri değil, kişisel çıkarlar doğrultusunda şekillenmesi için çaba sarf eden bireylerin sayısı ne yazık ki giderek artmıştır. Hatta bu kişiler işi aymazlığa kadar götürebilecek boyuta götürmekten de çekinmemektedirler.

Ne Yapılmalı Nasıl Olmalı ?

Özellikle hızlı şehirleşme ile yüz yüze olan belediyelerde plan tadilatları başta olmak üzere sıklıkla planlama kararlarından çok büyük miktarda değer artışı, rant ve karların elde edilmesine yol açmaktadır. Bu nedenle de çıkar grupları yerel yöneticilere ve plancılar üzerinde ciddi baskılar uygulamaktadırlar. Yapılaşma haklarının artırılmasıyla arazi üzerinden elde edilen kârlar belirli çıkar gruplarına transfer edilmesinin önü mutlaka kapanmalıdır.

Yerel siyasette ekonomik ya da siyasal olarak güçlü olan kesimler ve bu kesimler arasındaki ilişkiler oldukça etkindirler. Bu bağlamda, yerel siyaseti kimin yönettiği de önemlidir. Yerel yönetime müteahhit sermaye sınıfının egemen olması yerel yönetim anlayışının şeklini değiştireceğinden, yerel kaynakların rant çevrelerine aktarılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle  öncelikli olarak saydam ve halkın denetimine açık bir yerel yönetim sistemi amaçlanmalıdır. Halkın denetimi, etkin ve verimli yerel yönetim sistemi gibi kavramlar ne kadar çok konuşulur ve tartışılırsa, o kadar çok yerel demokrasiyi de konuşmuş oluruz....

Aksi halde yerel yönetimlere müteahhitlerle birlikte gelenlerin bir gün müteahhitlerle birlikte gideceği asla unutulmamalıdır....

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!