Yalova’ya bir Çivi Çakan Herkese Selam Olsun
Yalova’ya bir Çivi Çakan Herkese Selam Olsun
29 Nisan 2009 Çarşamba 01:00:00

Geçtiğimiz günlerde Yalova Valisi Sayın Mehmet Ersoy ve Dernekler müdürünün açıklamaları satır aralarında kaybolmuştu. Ne Demişti Yalova İl Dernekler Müdürü, Yalova'da toplam 382 derneğin faaliyette bulunduğunu vurgulamıştı. Derneklerin Faaliyetleri ve sayıları Yalova’yi yeni tanımaya başlayan Sayın valimiz Mehmet Ersoy’un önüne gelince, Yalova’ya  ilişkin ilk şaşkınlığını da yaşamıştı.

Yalova Gibi Küçük Ber Kentte Bu kadar Hemşehri Derneği Olur Mu ?
Yalova Valisi Mehmet Ersoy önündeki listeyi incelediğinde ilk şaşkınlığını da basın mensuplarıyla paylaşmıştı. Yalova genelinde toplam 382 Dernek. Sayın Vali ne demişti? “Küçücük bir İl’de 40 ayrı şehrin Hemşehri Derneği Olur Mu? Bizim daha çok Yalovalılaşmaya ihtiyacımız var”  Bu sözler, Yalova’yı yeni tanımaya başlayan Sayın Valimize ait.

Hemşehri Derneği Kurmak Yanlış Bir Sistem
Hemşehri Dernekleri kurmanın yanlış bir sistem olduğunu belirten Vali Mehmet Ersoy,yaptığı açıklamada şunları aktarmıştı: Bu sayı çok fazla. Muşlu Muşluyla, Karslı Karslıyla, Çerkes Çerkesle oturup kalkarsa bu şehirde nasıl bir bütünleşme olur. Bizim daha çok Yalovalılaşmaya ihtiyacımız var” Ersoy, dayanışmanın insan yapısında olan bir şey olduğunu ancak hemşehri dernek sayısının bu denli fazla olmasının da yanlış olduğunu dile getirerek şu çarpıcı açıklamayı yapmıştı: “Geçenlerde bir hemşeri derneği bana geldi. ‘Bizim Yalova’da 1430 üyemiz var’ dedi. Bu kadar da memleketçilik olabilir mi? Bizim daha da bütünleşmeye ihtiyacımız var. Doğduğum değil doyduğum yer dedirtmeliyiz insanlara”  Sayın Valimizin bu açıklamalarını ayakta alkışlamak gerek.

Dernekler Rant Kapısı Olunca…
Şovenizmi bir insanlık suçu sayan, insanların irk, din, dil ayrımı yapmadan sadece insan olarak değerlendiren biri olarak, bugüne kadar söylediğim gibi bundan sonra da  yazmaya çekinmeden devam edeceğim. İnsanların doğdukları, doydukları kentler vardır. Yaşadığınız kent doğduğunuz kent olmayabilir. O kentte yaşıyorsanız o kentle bütünleşmelisiniz. Yaşadığınız kentle bütünleşmek kentli olmak demektir. Ancak, her seçim dönemi öncesinde,  derneklerin bir siyasi ve ekonomik bir rant kapısı olarak gören ve bunlara adeta çanak tutan siyasetçilerin varlığı söz konusu olunca, Yalova’da hemşeri derneklerin sayısı da giderek bu yönde artış göstermiştir.

Yalova’ya bir Çivi Çakan Herkese Selam Olsun
Unutmadan bir kez daha hatırlatmakta fayda var ki, Yalovalı olmak kimsenin, yada hiçbir kurumun tekelinde değildir. Hiçbir kurum her hangi bir kişiye Yalovalılık payesini de vermez, veremez.
Yalova’yı sevmek için tek bir şey yeterli: Türkiye’yi sevmek.
Yalovalı olmak için de Yalova’da yaşıyor olmak, Yalova’ya katkı sunmak yeterlidir.
Yalova’da yaşayıp, bu kente  bir çivi çakan…
Yalova’nın sosyal ve kültürel yaşamına katkı sunan…
Yalova’nın dokusuna, kültürel zenginliğine sahip çıkan…
Yalova’nın sorunlarına tartışan, çözüm üreten, ter döken, emek veren, kendini Yalovalı olarak tanımlayan herkese selam olsun…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!