Yalova ve Uğur Mumcu
Yalova ve Uğur Mumcu
24 Ocak 2014 Cuma 00:00:00

Uğur Mumcu, bundan tam 21 yıl önce 24 Ocak 1993 yılında evinin önünde düzenlenen hain bir bombalı saldırı sonucu katledildi.

Uğur Mumcu'nun Cinayetinin ardından tam 21 yıl geçti. Mumcu’nun cinayet failleri aradan 21 yıl geçmesine rağmen bulunamadı.

Uğur Mumcu katledildiğinde Cumhuriyet Gazetesindeydim. Onunla aynı gazetede çalışmak, onun öğretilerini rehber edinmekten her zaman büyük bir gurur duydum.

Uğur Mumcu, Yalova’ya da oldukça önem veren bir Gazeteciydi.

Önem vermesinin gerekçelerinden biriside Atatürk’ün Yalova’ya önem vermesi, Cumhuriyetin kurumsallaşmasında Yalova’nın diğer kentlerden bir adım önde olması ve Atatürk’ün izlerinin Yalova’da yer bulmasıydı.

Katledilmeden önce Cumhuriyet Gazetesinde ofisinde Uğur Mumcu, Ali Sirmen’le otururken, Yurt Haberlerinden beni çağırarak, Rabıta ile ilgili yaptığı çalışmalar konusunda Yalova bağlantıları üzerine konuşmuştuk.

Bir sonraki görüşmemizde ise Atatürk’ün Yürüyen Köşk’üyle ilgili haberimin gazete sayfalarında beklentilerimin altında küçük bir haber olarak yer almasından dolayı kendisinden bu konuda yardım talep etmiştim.

Uğur Mumcu “Sen Yalovalısın, bu olaya önce sen sahip çıkmalısın, yılmadan bu olayı takip et” diyerek beni cesaretlendirmişti.

Uğur Mumcu’nun bu yaklaşımından sonra sık sık o yıllarda Atatürk’ün, Yalova’daki Yürüyen Köşk’ünü Cumhuriyet Gazetesinde ve diğer yayınlarda haberler yaparak gündeme getiriyordum.

Yaptığım haberler etkisini göstermeye başlamış, diğer dergi ve o yıllarda henüz yeni kurulan bazı TV’lere de bu konuda bilgi aktararak Yürüyen Köşk’ün onarılması ve Köşk’ün içersinde bulunan Atatürk’e ait tarihi eserleri belgeleyerek en azından ortadan kaldırılmasını da kısmen engellemiştim.

Sonrasında ise, Uğur Mumcu’nun katledildiği haberi bizlere ulaşmıştı. 

Karlı bir Ankara sabahında patlayan bombanın, belki de bu kez adaletin önündeki bütün tuğlaları yıkabileceğine inanmıştık o gün Mumcu'yu 21 yıl önce Ankara’da uğurlarken...

İktidarlar değişti, yargıçlar değişti, Yasalar değişti.

Değişmeyen tek şey faillerin yakalanmayışı oldu.

Mumcu cinayetinin gerçek anlamda çözüldüğü gün, gazetecilerin, gazetelerin, bütün bir toplumun arzuladığı biçimde yaşayabileceği bir ülkenin var olduğu gün olacaktır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!