Yalova ve Türkan Saylan

Ergenekon kumpas operasyonları sırasında sahte belgelerle hedef alınan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, 13 yıl önce bugün 18 Nisan 2009 yılında 74 yaşında hayatını kaybetmişti. Yaşamı boyunca aydınlanma mücadelesi veren Saylan, Dünya'da Cüzzam Hastalığını bitiren bilim insanı olarak tanınıyor.  Uluslararası alanda bir çok başarıya imza atan Prof. Dr. Türkan Saylan Yalova'ya da özellikle 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında önemli katkılar verdi ve Yalova'da " Çiçek Kenti Yalova" kampanyasını başlatmıştı.

Dünya'da Cüzzamı Bitiren Türkan Saylan...

Saylan, 1976 yılında lepra diğer bir adıyla cüzzam çalışmalarına başladı ve Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı'nı kurdu. 1986'da Hindistan'da “Uluslararası Gandhi Ödülü”nü aldı. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü'nün lepra konusunda danışmanlığını yapan Saylan, Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıydı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesinde görev yaptı.  Türkiye'nin en önemli dermotologlarından biri olan ve lepra (cüzzam) üzerine yaptığı çalışmalarla dünya genelinde tanınan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan,  cüzzama (lepra) karşı geliştirdiği tedaviyle yüz binlerce kişiye deva oldu. Kurucusu olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile özellikle kız çocuklarının eğitimine büyük katkı sağladı.

Türkan Saylan Ve Yalova...

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan, 17 Ağustos 1999 Depremi sonrasında Yalova’ya ayrı ve özel bir önem göstererek Yalovalı depremzedelerin yanında yer alarak özellikle çocukların barınma ve iyileştirme sorunlarına el atmıştı. 17 Ağustos sonrasında  gazeteci olarak, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan’la neredeyse her enkazın başında karşılaşmış ve yüreğimizdeki acıları, yüreğinde hissetmişti. Kendisiyle o dönemler birkaç kez röportaj yapma olanağı bulmuş ve Yalova’da depremzedelerle birlikte Atatürk’ün kentinde bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etmişti.
 
“Çiçeklerle Yeniden Yalova”

ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, 17 Ağustos depremiyle sarsılan dünyasını çiçeklerle yeniden yeşertmek için “ Çiçeklerle Yeniden Yalova” kampanyası başlatmıştı. Kampanyayı bizzat başlatan ve sürdüren Saylan, ilk olarak Türkiye’nin ilk ve tek Süs Bitkileri Lisesi olan Yalova Süs Bitkileri Meslek Lisesinin onarım işini üstlenmişti. Daha sonra Yalova'da hasar gören çiçek seralarının yapımını gerçekleştiren Saylan, Yalova’nın çiçeklerle anılması için Yalova IDO İskelesinin önüne koyduğu Prefabrik çiçek satış işyerinde Yalova’da üretilen çiçeklerin buradan satılmasını sağlamıştı. O gün,Saylan’la yaptığım söyleşide kampanyanın ilk günü şöyle konuşmuştu: “Türkiye’nin en verimli tarım arazisine sahip Atatürk’ün kKenti Yalova, tarım alanlarını talan eden yap-satçılarla değil, çiçeklerle yeniden hayat bulacaktır.”

Saylan’ın Depremzedelere Yaptıkları

ÇYDD Başkanı Türkan Saylan 17 Ağustos sonrasında adeta Yalova’da kamp kurmuş, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmamıştı. Depremzedelerin barınması için içinde her türlü ihtiyacın, beyaz eşyanın, mutfağın ve merkezi sistemle ısıtılan TİGEM arazisine 192 konutluk Çağdaş Yaşam Merkezi adı verilen  prefabrik konut alanı yapılması için kolları sıvadığında kısa bir süre sonra bunu hayata geçirip, depremzedelere teslim ediyordu. Saylan Hoca’ya bu da yetmemişti. Bu kez çadır kentlere, prefabrik konut alanlarının bulunduğu bölgelere özellikle deprem çocuklarının rehabilitasyonu için kolları sıvıyordu. Bir çok bölgede rehabilitasyon merkezi açtırarak, yaşanılan deprem felaketinin ardından, zorlukla günlük yaşama döndürülen Yalova halkına destek veriyordu.

“Çiçek Gibi Yalova İçin Sizde Çiçekle Katkıda Bulunun”

ÇYDD Başkanı Türkan Saylan en fazla önem verdiği yerlerden birisi de bu nedenle Yalova Süs Bitkileri Meslek lisesiydi. Okulun onarımının ardından, okulun daha iyi şartlarda hizmet vermesi için Saylan, 17 Ağustos sonrası üretilen çiçekleri şu ifadelerle satmaya başlamıştı: “Çiçek Gibi Bir Çiçek Lisesi İçin Siz de Bir Çiçek Satın Alarak Katkıda Bulunun” Saylan’ın açtığı kampanya ülke çapında ses getirmişti. Ancak, Saylan’a bu yetmemişti. Süs Bitkileri Lisesinde öğrenim gören öğrencilerin yatılı olarak barınacağı bir yurdu yoktu. Ve işte o yıllarda, Saylan’ın girişimleriyle Yalova Süs Bitkileri lisesine 33 kız, 33 erkek öğrenci olmak üzere bugün 66 öğrencinin barındığı Çağdaş Yaşam Öğrenci yurdunu hayata geçirdi.

Saylan’ın Yalova’daki İzleri…

ÇYDD Başkanı Saylan, Süs Bitkileri Lisesine yapılan öğrenci yurdunun ardından bu kez de Termal ilçesine el atarak burada öğrenim gören öğrencilere el uzatmıştır. Saylan’ın girişimleriyle Termal’deki ilk öğretim okuluna 4 katlı öğrenci yurdu yaptırarak burasının statüsü değişmiş Pansiyonlu Okul olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Elbette ÇYDD başkanı Saylan’ın girişimleriyle Yalova’da yapılan sadece bunlar değildi. Hatırladığım kadarıyla;
-Yalova Kız Meslek Lisesine Çağdaş Yaşam Anasınıfları
-Yalova Anadolu Öğretmen Lisesi Kitaplığı
- Yalova Kardelen İlköğretim Okulu'na Anasınıfı
-Tavşanlı Şehitlik İlköğretim Okulunda Anasınıfı Donanımı ve Oyun Parkı
-Çiftlikköy Atatürk Anadolu Lisesi Çağdaş Yaşam Kız Yurdu

İşte ÇYDD Başkanı Türkan Saylan’ın kısa süre içinde Yalova’ya yaptığı katkılardı bunlar. Bu güzel insan 13 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!