Yalova ve Grip Aşıları...

Yalova ve Grip Aşıları...

21 Ekim 2020 Çarşamba 18:17:34

Sağlık Bakanlığı bugüne kadar yaptığı açıklamalarda Koronavirüs salgınında kronik hastalığı olanların risk altında olduğunu vurguluyor. O nedenle de, özellikle Pandemi sürecinde Zatürre ve Grip aşılarının mutlak olunmasını istiyor.  

Bakanlık açıklamalarına göre, Kronik Akciğer Hastalıkları, Diyabet (Şeker Hastalığı), Kalp ve Damar Hastalıkları, Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) hastalıkları ve Kanser Hastalıklarından herhangi biri yüksek risk oluşturuyor ve bu tür Kronik hastalığı olanların salgın hastalıklara yakalanmamak için çok daha dikkatli olması gerektiğini açıklıyor ve mutlaka grip aşısının olunmasını dile getiriyor.

O nedenle son birkaç aydan buyana mahalledeki ezacıma neredeyse her gün uğrayıp grip aşısının gelip gelmediğini soruyordum. Aldığım cevap hep olumsuz oluyordu. Nihayet beklediğim telefon bugün eczacımdan geldi. Eczacı: “ Faruk Bey, grip aşısı olmak için lütfen aile hekimine başvurunuz. Bugünden itibaren grip aşısı olabilirsiniz" dedi.

Aile Hekimine 21 Ekim Çarşamba günü gittiğimde neredeyse tüm aile hekimlerin önünde uzun kuyruklar  oluşmuştu. Meğersem Eczaneler isimlerini yazdıkları hastaları telefonla tek tek arayarak aile hekimlerine yönlendirmiş. Sağlık Ocağı,  60 yaş üstü ve raporlu  kronik hastalarla doluydu. Kendimi bir an yaşlılar yurdunda hissettim.  Aile hekiminin kapısında uzun bir kuyruk oluşmuştu. Hastalar tek tek içeriye giriyor, bir süre sonra sinirli bakışlarla odadan çıkıyorlardı.

Aile hekiminin kapısından çıkanların suratındaki öfke dolu bakışlar Bahçelievler Mahallesi Sağlık Ocağında giderek artıyordu. Öfke dolu bakışların yerini homurdanmalar ve bağırtılar almıştı. Sadece bir saat içinde grip aşısı olmak için başvuran 25 kişiden bir kişi girip aşısı olmaya hak kazanmıştı.  Ben ise endişe etmeden sıramın bana gelmesini ve grip aşısı reçetesini bekliyordum.

Çünkü; 60 yaşındaydım.

Çünkü; 1980 yılından buyana 40 Yıllık Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (Koach) Hastasıydım.

Çünkü; 1999 Yılından itibaren Yüksek Tansiyon Hastasıydım.

Çünkü; 2005 Yılından itibaren Şeker Hastasıydım.

Çünkü; 2020’den itibaren Kalp Hastasıydım.

Tüm bu kronik hastalıklarım yetmezmiş gibi, geçen ay 4 Eylül 2020’de kalp krizi geçirmiş ve anjiyo olarak stent takılan bir kalp hastası olmakla birlikte 4 ayrı kronik hastalığım ve raporlarımın olması nedeniyle aile hekiminin kapısı önünde endişe duymadan grip aşısı reçetesinin yazılmasını bekliyordum.

Ve Nihayet sıra bana geldi. Aile Hekimim Sağlık Bakanlığının verilerinden benim grip aşısı için risk gurubunda olmadığımı söyleyince şaşırarak “ Peki benim hastalıklarım, raporlarım  e-Nabız’da gözükmesine rağmen nasıl olur da Risk gurubunda olmadığım söylenir” diye sordum. Aile Hekimim “Sağlık Bakanlığı verilerinde sizler riskli gurupta olmadığınızı ifade ediyor.” deyince  şaşkınlığım artıyor.  " Sağlık Bakanlığın açıkladığı kronik hastalıkların tümü neredeyse bende mevcut .Ben girip aşısı olamayacaksam bu aşıyı kimler olacak " diye sorduğumda "  İleri derece kanser olanlar " yanıt alıyorum.

Demem o ki, Grip aşısı olmak için kanser olmak da yetmiyor. Kanserin belirli evresine geçmeniz gerekiyor. 

Aile hekimliğinden ayrılırken , yaptığım araştırmadan yüze yakın kişinin grip aşısı için geldiği Sağlık Ocağında sadece e -reçeteyle bir hastaya girip aşısı verildiğini duyuyorum..O kişi de kanser hastalığının belirli evresine gelmiş birinin olduğunu öğreniyorum.

Ben bunları düşünürken, önümde duran  95 yaşındaki raporlu hastanın da Bakanlığın verilerinde sağlıklı ve risk gurubuna dahil olmadığını görünce: şaşkınlığım biraz daha artıyor. 

95 yaşındaki ve yanındaki refakatçilerin eşliğinde ayakta durmakta zorluk çeken yaşlı hasta " Bak, şükür sağlıklıymışım aşıya gerek yokmuş" diye mırıldanarak sağlık ocağından ayrılıyordu....

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!