Yalova ve Bisiklet Yolları
Yalova ve Bisiklet Yolları
31 Temmuz 2012 Salı 01:00:00

Yalova Belediyesinin başlattığı yeni uygulamayla Yalova’nın bir çok cadde ve mahallesine bisiklet yolları yapıldı. Bisiklet yollarını görünce, yıllar sonra bisiklete binme isteğim canlandı. Bir an bisiklete binerek, çocukluğumun geçtiği o düşler kasabası Yalova’ya gitmek istedim Bizim yaşlardaki kuşak, Yalova’da bisiklete binerek büyümüş ve yetişmiştir. 70-80 ‘li yıllarda Yalova’nın her tarafına bisikletle gitmek mümkündü.

O yıllara baktığınızda zaten Türkiye ve Avrupa Bisiklet şampiyonlarının Yalova’dan çıktığını görürsünüz. O yılları yaşamayanlar bisikletin önemini de kavrayamazlar. Bisiklet, özgürlük demekti benim için. Rüzgarla beraber Yalova’nın bir ucundan bir ucuna bir kuş gibi uçmaktı benim için.  Bizim kuşak, Yalova’nın tüm mahallelerini bisikletle gezer,  hafta sonları da Yalova’dan Termal Kaplıcalarına bisikletle giderdi.

Yalova’da Bir Kuşak Bisiklete Binemeden Büyüdü…
Yalova’da 90’lı yıllardan buyana kayıp bir kuşak bulunuyor. Bisiklete binemeyen bir kuşak var. Ne zamanki araçlı şehir eşkıyalarının sayısı arttı,  Yalova caddelerini minibüsler işgal etti işte o günden buyana Yalova’da bisiklete binemeden büyüyen bir kuşak oluştu. Bisiklete binemeyen bu kuşakların bir bölümü şimdi bisiklet yollarının önemini de kavrayamadığı gibi homurdanmaya da başladı.

Daha da kötüsü, Yalova’da değişen sosyal yapıdan ötürü, bisiklete binen genç kızların, gizlice bisiklete bindiği,  yakalananların bisiklete binmesinden ötürü  aileleri tarafından dövüldüğünü görüyor ve duyuyoruz..Yalova, işte bu açıdan da kabuğunu kırmalı ve bisiklet yollarının güzergahları kentin her yerine kadar ulaşmalı ve bisiklete binmeyi her açıdan teşvik etmeliyiz.

Yalova Belediyesi Oy Kaygısıyla Değil, Geleceği Düşünerek Radikal Kararlar Almalı..
Yalova Belediyesinin hayata geçirdiği en önemli çalışmalarından birisi Bisiklet yolları olmuştur. Bisiklet yollarının kentin işlek caddelerine yapılmasıyla birlikte, bu güzergahta bazı işyeri sahipleri, müşterilerinin arabasını park edecek yer bulamadığından dolayı alışveriş yapmadıklarını yakınarak, bisiklet yollarının kaldırılmasını istemeleri de oldukça düşündürücüdür. Aynı tepkiler, araç sahipleri ve minibüsçüler tarafından da  yolun daraltıldığı ve trafik akışkanlığını önlediği gerekçesiyle dile getirilmektedir.

Sanki, bisiklet yolları yapılmadan önce, işyerleri önünde araçlar park etmiyor muş gibi, kendi işyerine kendi aracını park etme alışkanlığını sürdürmek isteyen, kendilerini yolların fatihi zanneden ve caddelerin sadece minibüsler için yapıldığını düşünenlere, Yalova Belediyesi asla taviz vermemeli ve kamuoyunun da beğendiği bu uygulamayı ana caddelerden ara caddelere kadar bisiklet yollarını yaygınlaştırmalıdır. Çünkü bir süredir aileler, bisiklet yolları nedeniyle çocuklarını güven içersinde bisiklete binmelerine izin vermeye başlamış ve bisiklet yollarıyla birlikte bazı araç sahipleri de işyerlerine bisikletle gidip gelmeye başlamıştır.

Bisiklet Parkları Sayısı Merkezde Artmalıdır...
Yalova Belediyesinin başlattığı bu uygulamaya, örümcek kafalı bazı kesimlerin dışında, sadece kendi çıkarını düşünenler bisiklet yollarına karşı çıkmaktadır. Yalova’da yaşayan toplumun büyük bir desteğini alan Yalova Belediyesi, bisiklet yollarının güzergahlarını Yalova’nın en ücra köşelerine kadar götürmeli, bisikleti sevdirmek ve yaygınlaştırmak için kentin değişik bölgelerine bisiklet parkları kurmalı ve bisiklet yollarıyla kullanıcılara güvenli ortam sağlanmalıdır.

Enerji verimliliği, çevre dostu olması ve sağlıklı bir ulaşım aracı olması gibi özellikleri nedeniyle önemli bir ulaşım türü olan bisikletin yaygınlaşması için  öncelikle Belediye olmak üzere, kamu dairelerinde görev yapanların bisikletle işe gidip gelmeleri özendirilmeli ve belirli günlerde bisiklet yarışmaları ve turnuvaları düzenlenmelidir.

Unutmamak gerekir ki, Bisiklet yolları kenti bir ağ gibi sararken hem insan hem de çevre sağlığına çok önemli katkılar sağlayacaktır. Ancak en önemlisi,  Yalova’nın yaşam kültüründe bisiklet olmadığını öne sürenlere karşı asla taviz verilmemeli ve uygulamaya devam edilmelidir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!