Yalova ve Aşı Haritası

Yalova bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay mavi renklere dönüşerek Türkiye genelinde en fazla aşı yapılan ilk 5 kent arasına girdi.  14 Eylül tarihi itibariyle Türkiye aşı haritasında Yalova, %90 aşılama oranıyla ilk sıralarda yer alıyor. Yakın bir zamanda da  Türkiye birincisi olması büyük bir olasılık. Peki bu oran %100 olunca ne olacak?.Herkes tam aşılanmış mı olacak?  İstatistikler sizce doğru bir oranda mı aşılamayı bizlere gösteriyor. ?

14 Eylül tarihi itibariyle Yalova’da aşılama oranı %90, ancak ne kadar aşı yapıldığı belirtilmiyor. Oysa Yalova’da aşılama sayısı geçtiğimiz ay Sağlık Bakanlığının Covit19 aşısı bilgilendirme sayfasında iller bazında hangi ilde kaç doz yapıldığı açıkça ilan ediliyordu. Sağlık Bakanlığı bu verileri geçen ay ortadan kaldırdı ve hangi ilde ne kadar aşı yapıldığına ilişkin bilgiler yer almıyor. 

Yalova’nın aşılamada Mavi listeye ulaştığı 6 Ağustos 2021 tarihinde yaptığımız haberde şöyle diyorduk. “ Yalova'da 6 Ağustos 2021 tarihi itibariyle toplam 321.531 kişi covit aşısı vurulduğu belirtildi . Yalova'da aşılamada 1. doz aşı olanların sayısı,160.772, ikinci doz aşı olanların sayısı 125.619 olurken,3 doz aşı olanların ise 35.140 olmak üzere toplam 321.531 doz aşı olundu” 

Bu verileri bizler; Ağustos ayında, Sağlık Bakanlığının Covit19 aşısı bilgilendirme sayfasında iller bazındaki aşı haritasında Yalova’nın üzerine tıkladığımızda açıkça 1. doz. 2.doz. 3. doz aşıların sayılarını görebiliyorduk. 4. doz aşıların da vurulmaya başlamasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı bu uygulamayı kaldırarak iller bazında yüzdeleme oranı üzerinden bilgi aktarmaya başladı.  Hal böyle olunca kısa bir süre önce de tüm Türkiye” Maviye” dönüştü. 

Ancak bu harita gerçek tabloyu yansıtmıyor. Çünkü harita, en az bir doz aşı olmuş 18 yaş ve üzeri nüfus baz alınarak renklendiriliyor. Oysa 18 yaş altı aşılanmasına rağmen, aşılama 18 yaş üstüne yazılarak aşı oranı yükseltiliyor. İstatistik verilerde 18 yaş altı gözükmüyor. Diğer ülkelerde ise oranlama 18 yaş ve üzeri nüfusa göre değil, tüm nüfusa göre yapılmakta. Ayrıca  tek değil, en az iki doz aşılamanın baz alınarak oranlama yapılıyor.

Bu şekilde renklendirme yapıldığında ortaya çıkan tablo ise şüphesiz Türkiye’de hiç mavi ilin olmayacağı. Çünkü bir kişinin 3, hatta 4 doz aşı olduğu bir yerde tek aşının 18 yaş üstü nufusa göre oranlaması ne derece doğru olabilir. ? İstatistiklerde gösterilmesi gereken tam doz aşılı yani hastalıktan korunabilen kişi oranını göstermek olmalıdır.   

Kendimden örnek vermek istiyorum. İlk doz aşımı, Coronavac 29 Mart 2021’de, ikinci doz aşımı Coronavac 26 Nisan 2021’de, üçüncü doz aşımı Biontech 25 Temmuz 2021’de, dördüncü doz aşımı Biontech 1 Eylül 2021’de oldum. Bir başka ifadeyle; bir kişi 4 ayrı aşı olarak istatistiklerde görülmekte. Yalova’nın haritalarda iller bazında daha önce gözüken aşı oranlarında doz doz verilirken Sağlık Bakanlığı bu istatistik verileri tüm illerden ortadan kaldırmış durumda.

Bu uygulamada toplumsal rehaveti de beraberinde getirerek önlemlerin askıya alınma sürecini de gündeme getirmiştir. Algılar yüzünden insanların ciddi bir rehavete kapılması ve artık bu olaya yabancılaşması söz konusu. Sağlık Bakanlığı iller bazında aşı oranlarını yüzdelik olarak değil, tam aşılı olarak ve tüm nüfusa göre oranlayarak yayınlamalıdır.

Aşığıdaki günlük listeyi incelediğimizde; Sağlık Bakanlığı verilerine göre aşılama oranı 18 yaş üstü %83.42 görülmekte. (Oysa 18 yaş altı aşılanmaktadır. Oranın yüksek gözükmesi için aşılama olmasına rağmen 18 yaş üstü aşı olanlar gösterilmektedir.) Aynı durum ikinci dozda da görülmektedir. ikinci dozda 18 yaş altı da gösterilmeyip aşılama oranı %65.47 olarak gösterilmetedir.  Oysa oranlama belirli bir yaş gurubunu istatistiklerden çıkartmakla değil, tüm nüfusa göre yapılması doğru bir yaklaşım biçimi olmalıdır. Ülke nufusuna göre bu oranları dağıttığımızda ise, birinci doz aşı olanlar %61.6, ikinci doz aşı olanlar ise %47.9 olarak karşımıza çıkmakta.  

. veri

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!