Yalova Protokolünde Kadının Yeri.

Yalova Protokolünde Kadının Yeri.

2 Mart 2018 Cuma 14:24:51

8 Mart Dünya Kadınlar gününde Yalova Valiliği Protokol listesine gözatarak Yalova’da kadının, ekonomi , siyaset ve bürokraside hangi boyutlarda olduğunu irdeleyeceğiz.  

Yalova’da en üst düzeyde temsilcisi Vali Tuğba Yılmaz ve Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Güler Alkan olmasına karşın Yalova’da gerek siyasette, gerekse STK’larda, gerek yerel yönetimlerde ve bürokraside olmadığı görülmekte. Üstelik, 2018 TÜİK verilerine göre,  Yalova’da  yaşayan 251.525 kişi den %49 erkek, %51’i ise kadın nufustur. Kadın nufusunun fazla olduğu Yalova’da  kadının temsil oranı diğer illere oranla hayli düşüktür.

Yalova Protokolünde Kadının Yeri..

Yalova Valiliği Protokol listesinde 280 kişi bulunmaktadır. Şimdi bu 280 kişinin bulunduğu protokol listesini gelin hep birlikte kurum kurum inceleyelim.

Yalova Üniversitesinden protokole kayıtlı 35 kişi bulunmaktadır.  Bunlardan sadece 5’i kadındır.

Yalova Adliyesinden  protokole kayıtlı 40 kişilik hakimler ve savcılar arasında sadece 4 hakim vardır. 

Yalova kamu kurumları il müdürü olarak protokola kayıtlı 54 kurum il müdürü ve 3 kamu bankası müdürü bulunmaktadır.  Protokolde sadece 3 kadın İl Müdürü bulunmaktadır.

14 Belediye başkanı arasında, Kadın belediye Başkanı yoktur. 17 Kişilik Yalova İl Genel meclisinde Kadın Üye yoktur.. 5 Kaymakam ve 4 Vali Yardımcıları arasında kadın yoktur.

Siyasi Partilerden Protokole kayıtlı, 17 Parti bulunmaktadır. Sadece 2 kadın il Başkanı vardır. (HDP-TKP).

Yalova Belediye Meclisinde Protokole kayıtlı 31 Belediye Meclis Üyesi vardır. Sadece 6 kadın Üye vardır.

Yalova’daki Meslek odalarından Protokole kayıtlı 25 Oda Başkanı bulunmaktadır. Sadece 2 Oda Başkanı Kadındır. (Eczacılar ve Gemi Müh.)

Yalova’da Kamu yararına çalışan derneklerden Protokole kayıtlı 18 dernek başkanı bulunmaktadır.5 dernek başkanı kadındır.

Yalova’da görev yapan Medya Mensuplarından protokole kayıtlı 21 kişi bulunmaktadır. 1 Kadın Medya mensubu bulunmaktadır. (S.Gözderililer)

Yukarıda da görüldüğü gibi, Yalova Valiliğinin protokol listesinde bulunan toplam 280 kişiden sadece 28 kadın bulunmaktadır. Üstelik, Yalova’da kadın nufus oranı erkeklerden fazla olmasına, Yalova Valiliği ve Yalova Üniversitesinin Rektörünün kadın olmasına karşın Yalova’da siyasi partilerde, ne STK’lar da ne kamu kuruluşlarında nede meslek odalarında kadının adı sadece %10’dur.  Yüzde %51 nufusuna sahip kadınların yaşadığı Yalova’da protokolde dahi kadının adı %10'dur. 

Protokol dışındaki Yalova’da Kadının Yeri..

Yalova protokolünde durum buyken, protokol dışı kadınların durumu daha da vahimdir.  Yalova’da toplam köy ve mahalle muhtarı olarak 93 Muhtar bulunmaktadır. 93 muhtardan sadece 3 kadın muhtar bulunmaktadır..Kılıç Köyü Nedime Er,  Çiftlikköy Sahil Muhtarı Ebru Filiz ve Yalova Dere Mahallesi Muhtarı Faize Demir Kahraman. Oysa 10 yıl önce kadın muhtar sayısı 9 kişiydi..

Yalova ilçe ve Beldelerinde toplam 148 Belediye Meclis üyesi bulunmaktadır. 148 Meclis üyesinden sadece 16’sı kadındır.  Bir başka ifadeyle  6 Belediyede tek bir kadın meclis üyesi bulunmazken, 3 Belediye’de ise 1’er  kadın meclis üyesi, 2  Belediyede ise 2’şer kadın meclis üyesi bulunmaktadır.

Sonuç olarak Yalova’daki tablo bu:  Kadınların sadece seçim dönemlerinde bir seçim malzemesi olarak kullanılırken,  aynı zamanda seçim kazandırma aracı olarak görüldüğü  ve bundan da kadınların pek fazla şikâyetçi olmadığı görülmekte.  

Ne diyelim;  erkekçe konuşmak gerekirse , haydi kadınlar düşün peşimize....

8 Mart nedeniyle Yalova Belediye Meclisinde yaptığım konuşma...

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!