Yalova Polisi
Yalova Polisi
5 Nisan 2013 Cuma 01:00:00

Bu köşe yazımda bugüne kadar yayınlanmamış iki kare fotoğrafı sizlerle paylaşıp, bu iki fotoğrafın hikayesini sizlerle paylaşacağım.Bu fotoğrafta Atatürk’ün Yalova’da Polis teşkilatının kurulmasında nasıl çaba sarf ettiğini ve Yalova’da ilk kez kurulan Polis Teşkilatının açılışında yaptığı konuşmayı kaleme alacağım.

Türk Polis Teşkilatının 168. Kuruluş yıl dönümü  ülke genelinde olduğu gibi Yalova’da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Türk Polis Teşkilatı Yalova’da ilk kez 84 yıl önce, 1929 yılında Atatürk’ün Yalova’ya gelmesiyle birlikte, bizzat Atatürk tarafından kurulmuş ve Cumhuriyetin kurumsallaşmasına yönelik önemli konuşmasını da, Yalova Polis Karakolunun ahşap merdivenlerinden gerçekleştirmiştir.

Tarih: 19 Ağustos 1929 Pazartesi. Ertuğrul Yatı ile İstanbul’dan hareket eden Atatürk, saat 16.00’da Yalova’ya gelmiştir. Yanında İçişleri Bakanı Şükrü Kara, Özel Kalem Müdürü Tevfik, Başyaveri Rusuhi ile yakın arkadaşlarından Kılıç Ali ve Zühtü Bey’le birlikte Yalova’da incelemelerde bulunmuştur. Atatürk Yalova’nın gelecek vaat eden bir kent olduğunu o gün ilk kez tanık olmuş ve Yalova’nın imar çalışmaların yapılması için talimat vermiştir. Büyük Önder Atatürk, ertesi gün hayran kaldığı Yalova’ya iki gün üst üste gelerek, ilk etapta polis teşkilatının kurulması için çalışmaları başlamıştır..

Atatürk, İlk geldiği günlerde Sahil Caddesinde şimdiki (Gazipaşa Caddesinde)  yanında bulunan İçişleri Bakanı Şükrü Kara’ya Karakolun bu noktada yapılmasının talimatını vererek  Karakolun en kısa zamanda tamamlanmasını ve 30 Polis memurunun burada görevlendirmesini ister.

İşte aşağıda gördüğünüz fotoğrafta bayrak direğinde Türk Bayrağı asılı olan bina Atatürk’ün bizzat talimatlarıyla yapılan Gazipaşa caddesindeki Yalova’nın ilk polis karakoludur. Polis karakolunun karşısında bulunan boş arsaya da yine Atatürk’ün talimatlarıyla 1936 yılında Türkiye’nin en önemli Mimarlarından, (Termal Otel’i de Yapan) Sedat Hakkı Eldem tarafından şimdiki Halk Eğitim Merkez Binası yapılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yalova Polis Karakolu, Yalovalılarında büyük desteği ve yoğun bir çalışma temposuyla kısa süre içersinde faaliyete geçmiştir. Atatürk Yalova’ya geldiğinde zaman zaman Yalova Polis teşkilatına uğrar, polislerle sohbet eder ve Yalova halkına da Bu Polis karakolunun ahşap merdivenlerinden seslenirdi.

İşte aşağıda gördüğünüz diğer fotoğrafta da büyük Önder Atatürk’ün, Yalova Polis Karakolunda Polislerle birlikte yapacağı konuşmaya hazırlanırken görüyorsunuz. Türk polis teşkilatına büyük önem veren Büyük Önder Atatürk şöyle sesleniyordu “Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis, vicdanı olmayanların karşısındadır”


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk’ün Polis Teşkilatına verdiği önemin en önemli izlerini Yalova’da bu tarihi fotoğraflardan görmek mümkün. Büyük Önder Atatürk,  birçok kentte değişik tarihi yapılarda, meydanlarda konuşmalar yapmıştır. Ancak, Atatürk’ün Yalova’da Polis Karakolunun balkonundan yaptığı konuşmanın bir başka kentte örneği yoktur.

İşte o nedenledir ki, Yalova Polis Teşkilatı, Türkiye’nin en şanslı ve en onurlu polis teşkilatının birer üyeleridir. Çünkü, Atatürk'ün Yalova Pols Karakolunun kurulmasının yapımında harcı, inşaasında da tuğlası vardır. Bu onuru sonsuza kadar koruyacak olan Türk Polis Teşkilatının 168. Kuruluş yıl dönümünü kutlu olsun.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!