Yalova’nın Utanç Tablosu

Yalova’nın Utanç Tablosu

25 Şubat 2015 Çarşamba 22:04:20

Önümüzdeki günlerde Yalova’da 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlanacak. Bunun hazırlıklarının başladığını görüyoruz. Her 8 Mart’ta ortaya çıkan siyasetçiler, Kadının demokrasideki varlığından söz ederek siyasi nutuklar atacak ve kadınlarda elleri patlayıncaya kadar, bu konuşmalara alkışlarla eşlik edecek. Yalova nüfusu 2015 Tüik verilerine göre  göre 226.514'dir. Yalova Nufusu 113.053 erkek  ve 113.461 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,91 erkek, %50,09 kadındır. Kadın nüfusunun Yüksek olduğu  Yalova’da kadınların siyasette,  istihdamda ve toplumsal yaşamda geri planda kaldığı görülmekte.  

Yalova’daki Siyasi Tablo Utanç Vericidir.. .

Siyasi partilerin lokomotif gücü olan kadınlar, nedense bugüne kadar kendi güçlerini görmezden gelerek, erkek egemen siyasetin hizmetkarı olmuş,sinmiş ve bastırılmıştır. Yalova’da bulunan 25 siyasi partinin arasında tek bir kadın il Başkanı bulunmamaktadır. 18 il Genel Meclis üyesi arasında tek bir kadın meclis üyesi yoktur. 14 Belediye Başkanı arasında tek bir kadın belediye başkanı yoktur. Yalova’da Kamu Kuruluşlarında görev yapan 20 il Müdürü arasında tek bir kadın yoktur. Yalova’da faaliyette bulunan 29  Meslek Odası arasında Kadın Oda Başkanı yoktur. 17 Özel ve Resmi banka arasında sadece 1 Kadın müdür yer almaktadır. Yalova’da kamu yararına çalışan 20 Dernek arasında sadece 1 Kadın Başkan yer almaktadır ve şuana kadar başvuru yapan 30 Milletvekili Aday adayı arasında sadece 1 kadın Milletvekili Aday adayı vardır. Ayrıca, Yalova Valiliğinin Resmi protokol listesinde yer alan 252 protokol mensubundan 17 Kadın yer almaktadır.

Belediye Meclislerinde Bir Başka Utanç Tablosu…

Yalova’da 14 ayrı Yerleşim yerindeki Belediyelerde toplam 147 Belediye meclis üyesi bulunmaktadır. 147 Belediye meclisinden toplam 16 Kadın Belediye meclis üyesi bulunmaktadır. Kadın nüfusunun, erkeklerden fazla olduğu Yalova’da bir başka ayıbımız ise,  14 Belediyenin yarısında ise tek bir kadın belediye meclis üyesi bulunmamaktadır.  Yalova genelinde kadın kotasına sadık kalan ve Meclise kadın meclis üyesi olarak en fazla üye sokan Kadıköy Belediyesi olmuştur. 9 meclis üyesinden 3 kadın üye bulunmaktadır. Bu oran olarak %30’dur  Yalova Belediyesinde 31 Meclis üyesinden sadece 6 Kadın Meclis üyesi bulunmakta ve buda oran olarak % 20’dir. Diğer belediyelerde ise durum daha da kötüdür:  

İlçe ve Beldelerde Kadın Meclis Üyeleri

Yalova Belediyesi : 31 Meclis Üyesinden 6 Kadın Belediye Meclis Üyesi Bulunmakta. CHP Melda Çetin, Jülide Güner. AKP: Meliha Akyol, Selma Özçağlayan, İlknur Demirel,  Serap Türkyılmaz.

Çiftlikköy Belediyesi: 15 Belediye Meclis Üyesinden, 2 Kadın Meclis Üyesi bulunmaktadır. AKP: Melahat Yalçın ve CHP: Macide Aras

Çınarcık Belediyesi: 11 Belediye Meclis Üyesinden  2 Kadın Meclis Üyesi bulunmaktadır. CHP Ömür Ertürk, AKP: Serap Tanrıkulu.

Termal Belediyesi:  9 Belediye Meclis Üyesi Bulunuyor 1 Kadın Meclis Üyesi  AKP Burçin Hoşgör.

Altınova Belediyesi: 9 Belediye Meclis Üyesi Bulunmaktadır. Kadın Meclis Üyesi Yoktur.

Armutlu Belediyesi: 9 Belediye Meclis Üyesi Bulunmaktadır Kadın Meclis Üyesi Yoktur.

Subaşı Belediyesi: 9 Meclis Üyesi bulunmaktadır. Kadın Meclis Üyesi Yoktur.

Kaytazdere Belediyesi: 9 Meclis Üyesi bulunmaktadır. 1 Kadın Meclis Üyesi CHP Asuman Pazarlıklı.

Tavşanlı Belediyesi:  9 Meclis Üyesi bulunmaktadır. Kadın Meclis Üyesi Yoktur.

Taşköprü Belediyesi: 9 Meclis Üyesi bulunmaktadır. Kadın Meclis Üyesi Yoktur.

Kadıköy beldesi: 9 Meclis Üyesi bulunmaktadır.3 Kadın Meclis Üyesi  AKP: Gökçen Şahineroğlu, Esra Kutlu: CHP: Gaye Aksoy.

Koru Beldesi:  9 Meclis Üyesi bulunmaktadır 1 Kadın Meclis Üyesi  CHP:  Serap Demirden.

Teşvikiye Belediyesi: 9 Meclis Üyesi bulunmaktadır. Kadın Meclis Üyesi Yoktur.

Erkekçe Konuşmak Gerekirse…

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi; Yalova’da gerek kamu yönetiminde, gerekse siyasi yaşamda, gerekse sivil toplum örgütlerinde kadının adı hasır altı edilmiş ve adeta yaşamdan dışlandırılmıştır. Atatürk, Türkiye’nin ilk kadın muhtarını Yalova’dan  atama yoluyla göreve getirirken, bugünlere kadar ise kadınlara siyasilerin gerekli değeri vermediği ortaya çıkmıştır. Yalova’da, kadınlarımız siyasi ve sosyal yaşamdan giderek uzaklaştırılmış, kadınlarımızda bunu “Kader”diyerek sineye çekmiş ve bugüne kadar hiçbir demokratik tepki göstermediği gibi erkek siyasetçilerin peşinden koşar adımlarla giderek erkek   siyasetçileri desteklemiş ve emrine girmiştir. Erkekçe konuşmak gerekirse; kadınlar suskun kaldığı sürece biz erkekler daha çok birer seçilmiş olarak meclise gireriz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Öncesinde Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl'la işte yukarıda izah ettiğimiz bu tabloyu konuştuk ve 8 Mart Çalışmalarını irdeledik.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!