Yalova'nın Sürpriz Adayları...

31 Mart 2024 yerel seçimlerine neredeyse 4 ay kaldı. Süre daraldıkça Cumhur İttifakı ile Muhalefet partilerin adayları da ortaya yavaş yavaş çıkmaya başladı. Partiler, Yalova’da 14 ayrı seçim bölgesinde Belediye Başkanlıklarını kazanmak için bazı stratejiler geliştirdiler. Seçimlere kısa bir süre kala da yeni aday adayları da ortaya atıldı. Ortaya atılan yeni isimlere geçmeden Ak Parti ve CHP’de  Belediye başkan adaylarını belirlemek için izleyecekleri yöntem ve seçim takvimini ele alalım. (Bir başka yazımda ise ilçe ve beldelerde diğer partilerin adaylarını ele alacağız)

AK Parti’de E- Temayül 26 Kasım’da..

AK Parti'de 31 Mart 2024'teki yerel seçim için 9 Kasım'da başlayan aday başvuruları 22 Kasım'a uzatılmıştı. Ak Parti’de il ve ilçe ile beldelerde aday adaylığı başvuruların ardından adaylarda ortaya çıkmış oldu En fazla adayın ortaya çıktığı AK Parti’de Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) kararına göre, mevcut belediye başkanları adaylık başvurusu yapmayacak, mevcut belediye başkanları müracaat etmiş olarak kabul edilecek.26 Kasım Pazar günü ise, AK Parti Türkiye genelinde eş zamanlı olarak tüm teşkilatta 26 Kasım’da, E- Temayül yoklaması gerçekleştirecek. Buradan çıkan sonuçlara göre de bölgesel ankatler yapılarak belediye başkan adayları belirlenmiş olacak.

 CHP’de 22 Kasım’da Başvurular Yapılacak..

CHP, 31 Mart 2024'te gerçekleştirilecek yerel seçimlere yönelik aday adaylığı başvuruları 22 Kasım günü başlayacak. CHP'de belediye başkanlıklarının yanısıra belediye meclis üyelikleri ve il genel meclisi üyelikleri için aday adaylığı başvuruları 22 Kasım Çarşamba günü başlayıp 5 Aralık'ta sona erecek. Başvuruların 5 Aralık'ta tamamlanmasının ardından parti içi değerlendirmeler ele alınacak. CHP PM,  İl örgütü ve il başkanlığından, il ve ilçelerdeki belediye başkan adaylığı konusunda görüşler alacak. Ayrıca CHP PM, bölge milletvekillerinden kendi seçim bölgeleriyle ilgili yerel seçimler için rapor hazırlayacak. Raporda, milletvekilleri seçimin nasıl ve hangi adayla kazanılabileceğini açıklayan ayrıntılı bilgi yer alacak.

Partilerin  Seçim Stratejisi...

AK Parti’de Yalova Belediye Başkan adaylığında Mustafa Tutuk öne çıkarken, bir diğer isim ise Termal eski Belediye Başkanı İsmail Atik yer alıyor.  İsmail Atik, belediye başkan adaylığı için bir süredir üst düzey kulis çalışmalarına devam ediyor. Bir başka kulis bilgisi de İsmail Atik’in AK  Parti Belediye başkan adayı olması halinde, Kemal Baş’ın CHP’den aday olmayacağı ve kendisinin destekleneceği yönünde. CHP’de Kemal Baş’ın adı, aday adaylığında geçerken, bunlara yeni isimler olarak da Orhan Koçal ve Yalova Belediye Meclis Üyesi Cem İnci’nin adı geçiyor. Bilindiği gibi CHP’de Mehmet Gürel ve Halit Güleç’in adı da aday adaylığında ön planda tutulan isimler olmuştu.

CHP’de Mevcut Başkanlarla Devam...

CHP’de Mevcut Belediye Başkanlarından Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay’la devam kararı alınırken, Çınarcık'da Avni Kurt, Kaytazdere’de Ali Kangal’ın bu dönem aday olmayacağı Kaytazdere Belediyesinde 20 yıldan buyana görev yapan Doğan Çitil’in Kaytazdere Belediye Başkan adayı, Kadıköy Beldesinde de Yalova Lisesi eski Müdürü Rıdvan Acar’ın CHP’den Belediye Başkan Adayı, Çiftlikköy ilçesinde de Cem Sadıker’in Çiftlikköy belediye başkan adayı olacağı öğrenildi.

1 Yorum

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!