Yalova’nın Stajyer Valileri

Yalova’nın Stajyer Valileri

4 Kasım 2018 Pazar 19:25:38

Yalova,  1995 Yılında İl olmasıyla birlikte 2018 yılına kadar 23 yılda, 12 Vali Yalova’da görev yaptı. 12 Vali arasında en uzun süreyle görev yapan ise Doç. Dr. Yusuf Erbay Yalova’da toplam  7 yıl boyunca görev yaptı.  Nihat Özgöl ise 5 Yıl süreyle görev yaptı.  Bir başka ifadeyle; geriye kalan 11 yıl içinde Yalova’da toplam 10 Vali görev yapmış oldu.  Her bir Valinin ortalama görev süresi neredeyse 1 yıl oldu. Hatta Yalova’ya atanan bazı Valiler, henüz  “Hoş geldin” ziyaretlerini  tamamlayamadan görevlerinden ayrıldılar.  Yalova’da birkaç ay görev yapan Valilerin bulunması Yalova’nın kayda değer ilerlemesini de engellemiş oldu. Ancak bu süreler içinde, Nihat Özgöl, Yusuf Erbay ve Esengül Civelek Yalova'da yaptığı çalışmalarla iz bırakan Valiler arasında yer aldı.

Yalova’nın  Stajyer Valileri…
Yalova’nın il olmasıyla birlikte Yalova’nın son Kaymakamı Yaşar Yaycı, aynı zamanda Yalova’nın il olmasıyla birlikte Yalova’nın sembolik olarak ilk Valisi oldu. (1995) ardından Nuri Eyövge (1995)  Süleyman Oğuz, (1996)) Nihat Özgöl (1997-2003) Yusuf Erbay (2003-2008) Mehmet Ersoy (2008) Yusuf Erbay (2009) Dursun Ali Şahin (2010) Osman Çapalı (2011) Esengül Civelek (2011-2014) Selim Cebiroğlu (2014-2016) Tuğba Yılmaz (2016-2018) Muammer Erol (2018). Yalova’da bugüne kadar görev yapmış Valilerin arasında aktif Valilikten gelen tek kişi Yusuf Erbay’dır.  Yalova’ya Nevşehir Valiliğinden atanmıştır. Diğer Valiler, ise ya Kaymakamlık’tan ya da bürokrasiden gelerek Valilik görevlerinde bulunmuştur. Yalova’da ilk kez Vali olanlar, Valilik stajını Yalova’da gerçekleştirmiş daha sonra da diğer illere Vali olarak atanmışlardır. 

Yalova Valisi Nihat Özgöl..
Yalova’nın 1995 yılında il olmasının ardından 1997 yılı sonunda Ankara Vali Yardımcılığı görevini yürütürken Yaşar Okuyan’ın tercihi ile 1997 yılında Yalova’ya Vali olarak atandı. Vali Nihat Özgöl, daha sonraki yıllarda nasıl bir kabusla karşılaşacağını Okuyan’ın 1999 yılında Bakan olmasıyla öğrendi. 17 Ağustos 1999 depremini Yalova’da yaşayan Vali Nihat Özgöl, Kriz merkezinin başına geçerek Yalova’da deprem yaralarının sarılmasında önemli katkıları olurken, aynı yıl Valilik konutuna jakuzi yaptırmasıyla ülke gündemine oturarak adından söz ettirdi. Özgöl, Yalova’nın en zor dönemde Yalova halkının yanında yer alması Yalova’nın unutulmaz Valileri arasına ilk giren isim olmasına neden olmuştur. Yalova’da kesintisiz olarak 5 yıl hizmet veren ve daha sonra Merkez Valiliğine atanan Nihat Özgöl, Yalova’da yaşamayı tercih ederek 2017 yılında Yalova’da hayatını kaybetti.

Yalova Valisi Yusuf Erbay... 
2003’te Yalova’ya atanan ve 2009 tarihine kadar  kesintisiz olarak Yalova Valisi olarak görev yapan ve sonrasında git -gel olarak görev yapan Nevşehir eski Valisi Doç.Dr. Yusuf Erbay, bu süreler içinde öne çıkan konumu ise, demokratik katılımcılık uzlaşma kültürünü Yalova’ya taşıması olmuştur. Yalova, Erbay sayesinde plan yapmayı ve  kısa vadeli çalışmalar yerine uzun vadeli projelerin uygulamaya sokmayı öğrendi. Köydes çalışmaları, Yeşil-Mavi yol projeleri  ve Yalova’nın bir çok köyünde hayat bulan Organik üretimle adından söz ettirdi. Taş ocaklarına karşı yıllarca mücadele eden Erbay, Mavi-Yeşil yol projesi güzergahında uyuşturucu tacirlerin cirit attığı bu bölgenin seyir yolu olarak açılması ile birlikte “İnsansız” bölgelerin " insanlaştırılması" sayesinde uyuşturucu imalathanelerinin bölgeyi terk etmesini sağladı. Yalova’nın tarihini, kültürünü, sanatını, geleceği ve geçmişini bir araya getirerek Yalova’nın diğer zenginliklerini öne çıkarıp, bu zenginliği diğer kentlerle ve insanlarla buluşturdu. Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ünü Bakanlıktan devralip, halkın ziyaretine açılması amacıyla Yalova Belediyesine devrini sağladı. Daha da önemlisi Devlet ile Hükümet arasındaki ilişkinin hangi ölçülerde olması gerektiği konusunda önemli adımlar atarken, bu mesafeyi de korumaya çalıştı. Görev yaptığı süreler içinde birkaç kez görevden alınıp, mahkeme kararıyla Yalova Valiliğine geri dönüp ertesi gün yeniden Valilik görevinden alındı. Erbay, 2011 seçimlerinde istifa edip CHP’den Ankara Milletvekili aday adayı oldu. Erbay, Merkez Valiliği görevini devam ettiriyor.

Yalova Valisi Mehmet Ersoy
2009 yılında Sarıyer Kaymakamlığından Yalova Valiliğine atanan ve 8 ay Yalova’da Valilik yapan Mehmet Ersoy, en şanslı ve kısa süre içinde yükselen biri olarak karşımıza çıkarken, Yalova’da kısa süre Valilik yapan biri olarak kayıtlara geçti. Yalova’da görev yaptığı süreler içinde Valilik konutundan Valilik makamına kadar korumasız bir şekilde yürüyerek gitmesi ve vatandaşlarla yolda sohbet etmesiyle dikkat çeken Mehmet Ersoy, 2010 yılında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) görevlendirildi. 2011 Milletvekili Seçimlerinde Ak Parti Sinop Milletvekili Seçildi. 2016’da Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcılığına, 2017’de  İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atandı.  

Yalova Valisi Dursun Ali Şahin 
2010 yılında Bakırköy Kaymakamlığından, Gölcük Kaymakamlığına atanan ve Gölcük’te 1 gün görev yaptıktan sonra, Yalova’ya Vali olarak atanan  Dursun Ali Şahin Yalova’da toplam 8 ay görevde kaldı. Yalova'nın en  komik valisi olarak kayıtlara geçti. Bu süreler içinde özellikle İktidar partisinin seçilmişlerinin tüm taleplerinin yerine getirilmesini sağladı. Bu süreler içinde en fazla silah ruhsatı veren vali olarak kayıtlara geçti. Şahin,  Yine bu süreler içinde Yalova’da 19 Mayıs törenlerinde yapılan gösterilerin kaldırılmasını önerdi: Okulda öğrenim gören kız öğrencilerin eteklerinin kısa olduğunu belirterek, etek boylarının diz altına kadar inmesini talep ederek genelge yayınladı.Şahin, Edirne Valiliğinin ardından emekli oldu.   

Yalova Valisi Osman Çapalı….
Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken 2011 yılında Yalova’ya Vali olarak atanan Osman Çapalı, aynı yıl görevden alınarak Yalova’da toplam 5 ay Yalova Valiliği görevinde bulundu. Yalova'nın en kısa süre Valilik yapan valisi oldu. Valilik makamında görev süresi içinde nezaket ziyaretlerini sürdüren Çapalı, 5 ay sonra yayınlanan kararnameyle Yalova Valiliği görevinden ayrıldı. Vali Çapalı, Yalova’’dan ayrılırken tören düzenlenmeden  sessizce kentten ayrılmasıyla dikkat çekti. Çapalı, bu görevinin ardından emekli oldu.

Yalova Valisi Esengül Civelek
Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliğinden 2011 Yılında Yalova Valiliğine Türkiye’nin ikinci kadın Valisi olarak atandı. Yalova’da 3 yılı aşkın bir süre görev yaptı. Vali Esengül Civelek’de Yusuf Erbay gibi Yalova’da iz bırakan Valilerden biri oldu.  Vali Civelek TİGEM arazisinde atıl ve halka kapalı olan Atatürk’ün Köşküne sahip çıkarak, bu Köşk’ün Yalova Valiliğine tahsis edilmesinin ardından, gerekli onarım çalışmasını yaptırarak Türkiye’de bir ilk olan “Atatürk ve Çocuk Müzesini” yaparak kalıcı ve önemli bir eserin Yalova’da yapılmasını sağladı.Yalova’da kadın ve engelli istihdamına yönelik önemli  proje ve uygulamaları hayata geçiren Vali Esengül Civelek,  köylerde tarımsal üretime destek vererek özellikle Sermayecik Köyünde yaptığı çalışmalar sonrasında Sermayecik Çilek Üreticileri  Ürettikleri Çileklerinin adını “ Vali Hanım Çileği “ adını verdiler.   Vali Hanım Çileği bugün tüm ülkede tanınmakta ve aranan bir çilek olmaktadır. 2014 Yılında Yalova Valiliğinden ayrılan Esengül Civelek halen Muğla Valisi olarak görev yapmaktadır..

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu
Merkez Valiliğinden 2014 yılında Yalova’ya Vali olarak atanan Selim Cebiroğlu, Yalova’da toplam 20 ay görev yapmıştır. Cebiroğlu, 2015 yılında, incelemelerde bulunmak için gittiği Termal Fen Lisesi’nde, dershanede kıyafetlerini beğenmediği için azarlayarak sınıftan kovduğu öne sürülen öğretmen Halil Serkan Öz için yapılan ’Saygı Yürüyüşü’nde kalp krizi geçirerek ölen Halil Serkan Öz’le birlikte adını tüm ülkeye duyurdu. Vali Cebiroğlu’nun istifası için Yalova ve Ülke genelinde aylarca süren protesto gösterileri yapıldı. Vali Cebiroğlu 2016 yılında Yalova Valiliği görevinden alınarak Merkeze çekildi..

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz..
Akyurt Kaymakamı iken Türkiye Cumhuriyeti'nin 4. kadın Valisi olarak Yalova Valiliğine 2016 yılında atanan Vali Tuğba Yılmaz, göreve oturur oturmaz nezaket ziyaretleri başlamadan 15 Temmuz darbe girişimiyle karşılaştı. Çalışmaları ve söylemleri de bugüne kadar bu doğrultuda gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde  Yalova Valiliğinden  Mülkiye Başmüfettişliğine' atandı. Yalova Valisi Tuğba Yılmaz’ın yerine ise Konya Valisi Muammer Erol  Yalova Valiliğine atandı. 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!