Yalova'nın Spor Elçileri...

Okurlarımıza sadece haber değil, Yalova’da yaptığı çalışmalarla iz bırakmış, değişik meslek gruplarından gelen Yalova’nın değerlerinin unutulmaması ve gelecek kuşaklarca da hatırlanması amacıyla bir köprü görevi olmayı üstlendi. Bu nedenle bugüne kadar yüz yüze görüşmeler yaparak video çekimleriyle Yalova’nın bir dönemine damgasını vurmuş, tanıklık etmiş büyüklerimizle, geçmişi geleceğe taşıyan bir köprü olmayı hedefledik.

Bu köşe yazımda; daha önce çekimleri yapılmış, yayınlanmış Yalova’nın yetiştirdiği spor adamlarına yer verirken, aramızdan ayrılanlara da rahmet dileyip, onların unutulmaması, gelecekte de hatırlanması amacıyla söyleşilerimize önümüzdeki aylarda da devam edeceğiz. Şüphesiz ki, spor’da sadece futbol’da değil, değişik branşlarda ün yapmış, milli olmuş profosyonel sporcularımızın sayısı bir hayli fazladır. Fırsat buldukça video söyleşiler yapacağız Söyleşilerimizi www.farkyalovada.com sitemizden yayınlamaya devam ettireceğiz. Bu köşe yazımda; Yalova'nın spor elçilerini tanıtmaya devam ederken, Yalova'yı Uluslararası turnuvalarda başarıyla temsil etmiş, Yalova'da yetişmiş, son olarak Kasım 2021 tarihinde Belçika'da  U-21 Masa Tenisinde Avrupa Şampiyonu olan Ece Haraç'ı da kutluyor, başarıların devam etmesini bekliyoruz.

Selçuk Yiğitlik (Kaptan)

1964 Yalova doğumlu. Avrupa Kupalarında forma giyen Selçuk Yiğitlik futbola 11 yaşında Coşkunspor'da başladı. 1979 Yılında Yalovaspor genç takımı,1984'de Yalovaspor'da futbol oynadıktan sonra Yıldızı Sakaryaspor'da parladı. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın çekindiği ünlü defans oyuncumuz Yiğitlik 1998 yılında Türkiye kupası finalinde Galatasaray'a karşı oynayarak yıldızını bu karşılaşmada perçinledi 4 sezon Sakarya'spor'da forma giyen Yiğitlik, Sakaryaspor futbol takımının kaptanlığı görevini uzun süre üslendi. Selçuk Yiğitlik tüm yaşamını işte böyle anlatıyor.

Kasım Asma ( Balıkçı)

1962 Yalova doğumlu. 1974 Yılında Yalovaspor formasıyla ilk kez ulusal yarışmalara katılan Kasım Asma, 1986 yılına kadar 177 defa Milli formayı giyerek ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil etti. 15 defa Türkiye şampiyonu olarak kırılmaz bir rekora imza atan Kasım Asma,12 Yaşında Yalovaspor Bisiklet takımında formayı giydikten sonra ilk kez 15 Yaşında Milli Formayla Türkiye adına uluslar arası yarışmalarda yarışarak önemli dereceler elde etti. Balkan ve Avrupa şampiyonluğunda önemli dereceler elde eden Kasım Asma, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı kupasının da sahibi oldu. Kasım Asma tüm yaşamını işte böyle anlatıyor.

Yalçın Önem (Arnavut)

1954 Yalova doğumlu olan Yalova’nın futbol emekçilerinden Yalçın Önem, 12 yaşında  Esnafspor’da başladığı futbola, 16 yaşında Beşiktaş’a transfer olmasıyla yıldızı parladı.Yalçın Önem, bir dönemler Yalova’nın Kaymakamlık kupasındaki karşılaşmaların Türkiye’nin  önemli takımlarının hocalarının izlediğini, Yalova’nın toprak sahalardan Türkiye liglerine bir çok futbolcunun kazandırıldığını belirterek , futbola nasıl başladığını ve spor hayatının sürecini işte böyle anlatıyor

Hidayet Öztekin ( Beyfendi)

1950 Yalova Doğumlu. Sadece Yalova’nın değil, Türkiye’nin beyefendi futbolcularından Hidayet Öztekin.1966 yılında Esnafspor'da futbola başladı. 1967 yılında Yalovaspor'da forma giyen Öztekin, aynı yıl Yalova Termal Kaplıcalarında kampa giren GS takımının, Yalovaspor'la dostluk maçı yapmasıyla birlikte o maçta yıldızı parlayarak GS'dan gelen teklifi değerlendirdi. 1968 yılında, henüz 18 yaşında lise öğrencisiyken GS'ya taransfer olan Futbol imparatoru Metin Oktay'la birlikte sahaya çıkan Hidayet Öztekin GS tarihinde, GS 'yın sponsörlüğünde Şişli Özel Kolejinde okutulan tek futbolcu olarak tarihe geçti. Hidayet Öztekin yaşantısını şöyle anlatıyor.

Faruk Yiğit (İlk İnsan)

1967 doğumlu Faruk Yiğit,, 1979 yılında 12 yaşında Orhangazi'de futbola başlamış, ancak Futbolu Yalova'da Kaymakamlık kupalarında 1984 yılında Yalova Gaziosmanpaşa'da forma giyerek tanınmıştı. 1985 yılında Yalovaspor, Düzce, Bolu, Kocaeli, Fenerbahçe ve Milli takımın değişmez futbolcularından biri olmuştur. 1994-95 sezonunda 26 maçta 12 gol atarak Türkiye liglerinin en golcü ismi olurken,. 1996-97 sezonunda Kocaelispor ile Türkiye Kupasını kazanmış, 1998 yılında da Fenerbahçe'ye transfer olarak unutulmaz futbolcular arasına girerek Türk milli takımının önemli futbolcularından biri olmayı başarmıştır.  Faruk Yiğit yaşamını işte böyle anlatıyor..

Tuğrul Şener (Kör Tuğrul)

1949 Yalova Doğumlu olan ve Türkiye'nin efsane olmuş futbolculardan biri olan Tuğrul Şener, futbola 12 yaşında 1961 yılında Esnafspor alt yapısında başladı. 15 yaşında Yalovaspor’da, 17 yaşında Bandırmaspor'da futbol oynadı. 19 yaşında 1971 yılında Beşiktaş’a transfer oldu ve 1977 yılına kadar 7 sezon Beşiktaş formasını giydi. İki kez A Milli 1 kez de Ümit Milli oldu. genç yaşta futboldan kopan Tuğrul Şener, yaşantısını işte böyle anlatıyor.

Mehmet Şahinoğlu ( Horoz)

1945  Yalova Doğumlu. Yalovaspor tarihinin en uzun süreyle takım kaptanlığını yapan Mehmet Şahinoğlu Futbola 13 yaşında 1958 yılında Kayaspor’da başladı. 1963 yılında Kayaspor-Gençlikspor birleşmesiyle kurulan Yalovaspor’da  futbol oynamaya başladı. 1967 yılında İnegölspor’a transfer oldu. 1968 Yılında Yeniden Yalovaspor’a dönerek 15 yıl aralıksız olarak 1983 yılına kadar Yalovaspor’un değişmez santraforu ve takım kaptanlığını yaptı. İşte Merhum Mehmet Şahinoğlu'nun anlattıkları..

Nurettin İnan ( Oflu)

1954 Yalova doğumlu olan Yalovaspor'da  uzun yıllar futbolculuk ve Genel kaptanlık yapan Merhum Nurettin İnan, aynı zamanda Kıbrıs gazisidir.  Yalova'da amatör takımlarda 12 yaşında futbol oynayıp, yıldızı parlayan ve uzun yıllar  Yalovaspor da futbol oynayıp  Genel Kaptanlık yapan Nurettin İnan, Ylaova'dan 1970 yılında yurt dışına transfer olan ilk futbolculardan biri olarak tarihe geçti. Futbolu bıraktıktan sonra kendini imkanlarıyla Türkiye’yi ve dünyayı karış karış dolaşarak elde ettiği tarihi eserleri  kendi adıyla anılan müzesinde sergiledi.  İşte Nurettin İnan'ın yaşamını şöyle anlatıyor..

Sırrı Acar ( Şampiyon)

1943 Yalova Doğumlu. Güreşe,1959 yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübü'nde başladı. Daha sonra Fenerbahçe'ye geçti ve bu forma ile büyük başarılara ulaştı.1964 yılında Güreş Milli Takımı'na seçildiği yıl Romanya'nın Köstence şehrinde yapılan şampiyonada 78 kiloda Balkan üçüncüsü oldu.1965 yılında Bulgaristan'ın Yanbolu şehrinde yapılan Balkan Şampiyonası'nda ikinci olduktan sonra, Finlandiya'nın Tampere şehrinde düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda bronz madalya kazanmayı başardı. 1967 yılında Tunus'da yapılan Akdeniz Oyunları'nda grekoromen stilde yine 78 kiloda üçüncülük elde ettikten sonra, SSCB'nin Minsk (Beyaz Rusya) şehrinde yapılan Avrupa Şampiyonası'nda aynı kiloda ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu. 1968 yılında da Dünya Şampiyonu olan Sırrı Acar tüm yaşantısını şöyle anlatıyor.

Savaş Numanoğlu 

1959 Doğumlu. Yalova Esnaf spor’da futbol oynarken yıldızı parlayan Yalovaspor’da adından söz ettiren daha sonra ‘da  GS’ya transfer olan Savaş Numanoğlu belki de Türkiye’nin en talihsiz futbolcuları arasına adını yazdırdı. 1959 Doğumlu olan  futbolcu Alper ve Vatan Numanoğlu kardeşlerin en küçüğü olan Savaş Numanoğlu, aynı zamanda futbolcu kardeşlerin en talihsiz olanları arasında yer alırkern, Türkiye'nin en talipsiz futbolcuları arasında yer aldı.  Savaş, Alper  ve Vatan Numanoğlu  üç futbolcu kardeşlerin  aynı maçta Yalovaspor formasını giyerek rakiplerin korkulu rüyası olduğu dönemlerde Yalovaspor’un başarılarına imza attılar. 1979 Yılında YalovaSpor’da futbol oynarken 1982’de Fatih Terim'in GS kaptanı olduğu dönemde Özkan Sümer’in girişimleriyle GS takımına transfer oldu. Ancak, Yalova'da sakatlık geçirerek, GS forması altında resmi maç yapamadan, futboldan uzaklaştı. Savaş Numanoğlu Ekim 2021 Tarihinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Numanoğlu o dönemleri şöyle anlatmıştı.

Diğer Video Söyleşiler için TIKLAYIN

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!