Yalova’nın Şehir Eşkıyaları
Yalova’nın Şehir Eşkıyaları
18 Eylül 2007 Salı 01:00:00

Yalova’da yoğun göçün ve kültürel erozyonun giderek dibe vurmasıyla birlikte sosyal, kültürel yaşamda önemli yaralar aldı.  Elbette  çıkan bu sonuç ile birlikte Yalova’nın şehir magandaların sayısı da buna paralel olarak arttı. Yalova il merkezinde sadece 2006  yılı içinde 225 ayrı şehir magandası tespit edildi ve bunlara da  “Kabahatler Kanunu “ gereği para cezası kesildi.  Geçen yıl  yürürlüğe giren ve Adliyeye sevk edilmeden, olay yerinde derhal cezai parasal işlem yapılması için yürürlüğe giren “Kabahatler Kanunu” Polis ve Zabıtaya bu konuda önemli yetkiler tanıyor. Yalova’da  Kabahatler Kanunu’nun yeterince uygulanmadığı yönündeki şikayetler üzerine  yaptığım araştırmada ilginç sonuçlara ulaştım.

Magandalar Durmak Bilmiyor
Yalova’da şehir eşkıyalığı yapıp, yol kesen  kesici aletlerle dolaşan, ulu orta bağırıp nara atarak küfür eden, genç kız ve bayanları sözlü ve fiili olarak taciz eden magandaların  sayısı hiç azımsanmayacak kadar ileri boyuta taşınmış. Yalova Polis Merkezinde  şehir magandaların ve şehir eşkıyaların kimlikleri bir dosyada  toplanmış durumda.  2006 yılı içinde Yalova Polis merkezi tarafından hakkında tutanak tutulmuş ve para cezasına çarptırılmış 150 civarında şehir eşkıyası ve magandası mevcut. Yalova Belediye Zabıta müdürlüğünde ise bu tür ve buna benzer suçlar işleyen  şehir  eşkıyası –maganda sayısı ise 75 kişi. Ancak hemen hatırlatalım ki bu magandaların bu yıl içersinde aynı suçu birkaç kez işlediği de ortaya çıkmış. Kayıt ve tutanaklarda aynı suçu işleyen ve defalarca para cezası kesilen onlarca kişi mevcut. 

 

Magandaların Profili
Yalova Emniyetinin şikayet üzerine yada suçüstü yakaladığı Yalova Kent merkezinde terör estiren şehir magandaları ve eşkıyaların üzerinden  genellikle kesici ve delici aletler çıkmış.  2006 yılı içinde sokak ortasında küfür eden, olay çıkartan, kamuya açık alanda tuvalet ihtiyacını gideren, bayanları taciz, emirlere itaatsizlik, yasalara karşı gelmek, umuma açık yerde havaya ateş etmek, çevreyi kirletmek, kamu malına zarar vermek, yüksek sesle müzik çalmak gibi suç işleyen ve kamu huzurunu bozan 150 kişi mevcut. Bu kişilerin % 65’lik bir bölümünün yaş ortalaması 18-25 arası. Diğer %35’lık bölümünün ise yaş ortalaması 25-50 arası değişiyor. Ancak bu 150 kişinin arasında bulunmayan ve yaşı henüz küçük olduğu için hakkında "Kabahatler Kanunu" gereğince işlem yapılamayan küçük magandacıkların sayısı da oldukça fazla. Yalova Polis Merkezi işte bu şehir eşkıyaları ve magandalara bu yıl 10 milyarı aşkın para cezası kesmiş durumda. Kesilen bu paraların tamamı ödendiği takdirde yasa gereği doğrudan hazineye aktarılacak.

 

Polis Müdürünün İtirafı
Kabahatler Kanunu’nun yeterince uygulanmadığı yönündeki şikayetler üzerine araştırma yapmak için gittiğim Yalova Polis Karakolunda, polis şefinin söyledikleri dudak uçuklatıcı nitelikte: “Gece suç aletleriyle birlikte suçüstü yakaladığımız kişileri,  ifadelerini aldıktan sonra sabah erkenden Mahkemeye sevk ediyoruz. Mahkemede serbest kalan zanlı, öğlen Polis Karakolumuzun önünden alaylı bir şekilde bize gülerek geçiyor. Akşam üstü ise bu kez bıçaklı bir kavgaya karıştığı için yine gözaltına alıyoruz ve yine  serbest kalıyor. Bunun gibi birçok adli vakayla karşılaşıyoruz. Yasalar karşısında elimiz kolumuz bağlı...” diyor. Polis şefi sözlerini şöyle sürdürüyor. “ Bu durumda yapacağımız tek şey suçluyu ve hakkında şikayetçi olan zanlıyı Adalete teslim etmek. Ancak, bizler sadece  yetkimizde olan  “Kabahatler Kanunu’ devreye sokuyoruz ve ancak para cezası kesiyoruz”

 

Zabıtanın Maganda Ve Eşkıya Sayısı 
Emniyet kayıtlarının dışında Yalova Belediye Zabıta müdürlüğünün tespit ettiği 75 şehir eşkıyası ve magandası mevcut. Zabıta Müdürlüğünün hakkında işlem yaptığı magandaların genellikle işledikleri suç, çevre ve gürültü kirliliği. Kent merkezinde duvar, ağaçlara afiş asanlar ile sokak ortasında küfür edenlerin sayısında önemli artış olduğuna dikkat çeken Yalova Zabıta Müdürü Dinçer İlhan, şu ana kadar 75 kişi hakkında işlem yapıldığını bir kişiye kesilen en az cezanın 50 YTL, en fazla kesilen miktarın ise 3 bin YTL olduğunu söyledi. Yalova’nın daha yaşanılır hala gelmesi için Kabahatler Kanununu uyguladıklarını, öncelikli olarak uyarıcı olduklarını belirten Dinçer “Bu yıl 75 kişiye ceza kestik. Cadde ortasına çöp atıp, tükürenler, hatta balgam atanlar bile oluyor. Bu  başlı başına sadece çevre değil insan sağlığına da zarar veriyor” diyor. 

 

İşte Kabahatin Bedeli!
Yasaya göre;  “Kabahatler Kanunu’na muhalefet edenlere verilecek idari para cezaları, cezayı kesen yetkili kişi tarafından hemen tahsil edilecek. Ceza verilen kişinin ödeme gücü yoksa ilk taksiti peşin alınmak üzere bir yıl içinde 4 takside bölünebilecek. Kabahati işlediği zaman 15 yaşından küçük olanlara ise ceza verilemeyecek. Yasada belirtilen kabahatler ve cezaları şöyle: Sarhoş olarak huzur bozma 50 YTL, Gürültü yapana 50 YTL,  Emre karşı gelmek: 100 YTL, Dilencilik yapmak: 100 YTL, Kumar oynayana: 100 YTL, Hayvanlara eziyet edene: 100 YTL, Kimliğini bildirmeyene: 100, Çevreyi kirletene: 100 YTL, Ruhsatsız av tüfeği, kesici alet taşıyana: 100 YTL., Kaldırım işgal edenlere 450 YTL,  Gürültü kirliliğine neden olacak şekilde üretim ya da müzik yayını yapan işletmelere 1 - 5 bin YTL, inşaat atık ve molozların kamuya açık yere dökene  100-3 bin YTL.

 

Sonuç Olarak
Yıllar önce Yalova’da  sokak ortasında atılmış bir tek çöp göremezdiniz. Çünkü İnsana ve komşuya saygı vardı. Ama şimdi Kabahatler Kanunu’na aykırı hareket eden birini uyarmaya çalıştığınızda dikkat edin!  Çünkü, bir gün kendinizi Yalova Devlet Hastanesin acil servisin de bulabilirsiniz.!

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!