Yalova’nın “Orta” Yeri
Yalova’nın “Orta” Yeri
17 Eylül 2007 Pazartesi 01:00:00

Bugüne kadar, Yalova’nın geleceği ile ilgili olarak yapılan tüm toplantılarda “Yalova’nın Doğusunda Sanayi, Batısında da Turizm olmalı ”sözcükleri mutlaka söylenir. İşte bu söylem bu tür toplantıların olmazsa olmazlarıdır. Yalova’da atanmış yada seçilmişlerin ağzından bu sözcükler bugüne kadar hiç eksilmedi. Bu söylem o kadar etkin oldu ki, adeta Yalova’nın yol haritasını da oluşturdu. İşte bu yol haritasının gerekçelerini de Yalova’nın doğusu olarak adlandırılan Altınova bölgesinde sanayinin gelişmesi, Batısında da Çınarcık, Esenköy, Armutlu ve Termal’de turizmin öne çıkması oluşturuyordu.

Bir başka ifadeyle Yalova Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmıştı. Kent nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan Merkez ise “ortada” kalmış oldu. Yalova bu söylem üzerine ortada kalınca, kimlik bunalımı da yaşamaya başladı. Şimdi Yalova’nın tam ortası kimliksiz bir yerleşim yeri. Doğusunu sanayi, batısını da turizmciler sahiplendiğinden Yalova kent merkezi de; işsizlerin, nutuk atanların, siftahsız kepenk kapatan esnafların ve şehir magandalarının eline kalmış oldu.!!

 

“YALOVA’NIN ORTA YERİ DONDURMA TURİZMİ!”
Yalova’nın yol haritasını da oluşturan bu söylemler üzerine sınırlar bile çizildi. Bir çok toplantıda Yalova’nın neresinin sanayi, neresinin turizm bölgesi olacağı da açıkça vurgusu yapıldı. Hal böyle olunca Yalova nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan merkezi ortada kalmakla birlikte “ Kimliksiz” kaldı. Sanayi bölgesi Altınova’dan başlayıp, Çiftlikköy ilçe sınırlarında bitiyor. Turizm bölgesi ise Termal karayolunun girişinden başlayıp, Armutlu sınırlarına kadar uzanıyor. Bu haritaya göre Yalova’nın tam ortası kimliksiz bir yerleşim bölgesi!

 

Yalova kent merkezinde, herhangi bir turistik yatırımın yada eğlence sektörünün olmaması nedeniyle cazibesini yitirmiştir. Yalova’ya gelen yazlıkçı yada günübirlikçi zamanını nerede geçirecek yada nerede eğlenecektir? Oysa turistin bir bölgeye geliş amacı eğlenmek, güneşin ve denizin kendisine sunduğu olanakları kullanmaktır. Elbette tüm bunları gerçekleştirmek için en önemli etken kendisinin konaklayacağı tesislerdir. Ancak, böylesi bir alt yapı Yalova kent merkezinde söz konusu değildir. Ne konaklayabileceği bir tesis, ne de denize girebileceği bir halk plajı vardır? Peki tüm bunlar olmayınca Yalova kent merkezinde turist beklentisine girmek ne derece doğru olur?

 

Hal böyle olunca da Yalova kent merkezi, iki elini cebine sokmuş insanların, sahilde dondurma yiyerek vakit geçirdiği bir yer haline gelmiştir. Bugün gelinen noktada yaz sezonu boyunca işlerinden memnun olan iki meslek grubu vardır; bunlardan birincisi dondurmacılar, ikincisi de sahildeki kafeterya işletmecileridir. 

 

“YALOVA’NIN ORTA YERİ ARAÇ MEZARLIĞI!“
İşletmecilik anlamında son derece çarpık yapılaşma gösteren kent merkezinde, işletme sahipleri iş yapamamaktan bu yaz sezonunda da yine şikayetçi oldular. Ancak, nedense işletmeciler her yaz sezonu olduğu gibi bu yaz sezonunda da iş yapamamanın nedenlerini ya hükümete yada ekonomik krize bağlamayı tercih ederek işin kolayına kaçmak istemektedirler.

 

Yalova kent merkezindeki işyeri sahipleri, kendi özel araçlarını işyeri önüne park ettiğinden, daha açık bir ifadeyle başkalarının dolaşım ve alışveriş yapma hakkını gasp ettiklerinden ötürü bugün bu duruma düşmelerinde önemli bir pay sahibi olmuştur. Yalova kent merkezine uğrayan yazlıkçılar yada günü birlikçiler park sorunu nedeniyle alışveriş yapmamayı bunun yerine park yeri olan süper marketlerden alışveriş yapmayı tercih etmektedirler.

 

O nedenledir ki, Doğusunu Sanayi, Batısını da turizmciler sahiplendiğinden Yalova kent merkezi de şehir eşkıyaların eline kalmış oldu.!!

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!