Yalova'nın Kardeşleri...

Yalova'nın Kardeşleri...

4 Ekim 2020 Pazar 13:22:46

Yalova’nın yurt dışında  kardeş şehir sayısının 21 olduğunu biliyor muydunuz.?  Peki, bu 21 kardeş şehri'nin 13'ünün Yakup Koçal tarafından Kardeş Şehir anlaşması yapıldığını biliyor muydunuz?. 1969 yılından 2020 yılına kadar,  Yalova'nın 21 Kardeş şehri oldu. 12 yıl Belediye Başkanlığını yapan Rahmi Üstel 1, Kardeş Şehir anlaşması yaparken, 10 Yıl Belediye Başkanlığını yapan Cengiz Koçal, 3 kardeş şehir,  5 yıl belediye Başkanlığını yapan İbrahim Uzun 1  kardeş şehir, 10 Yıl Belediye Başkanlığı yapan Yakup Koçal 13 kardeş şehir, 6 yıl Belediye başkanlığını yapan Vefa Salman 3 kardeş şehir, 5 yıl Belediye Başkanlığı yapan Barbaros Binicioğlu ise görev süreleri içinde  kardeş şehir anlaşması yapmayan tek belediye başkanıdır. 

Rahmi Üstel 1, Cengiz Koçal 3, İbrahim Uzun 1 Kardeş Şehir Yaptı.

Yalova, ilk kardeş şehrini 1969 yılında  Rahmi Üstel’le Almanya'nın Bad Godesberg’le gerçekleştirirken, tam 30 yıl süreyle Yalova ikinci bir kardeş şehri olmamıştır. 1989 yılında ise Yalova’nın ikinci kardeş şehri anlaşması Cengiz Koçal tarafından Japonya'nın Tonami’yle, Dağıstan'ın Mahaçkale ve Çin'in Panjin’le kerdeş şehir anlaşmasını imzalayarak kardeş şehir sayısını 1994 yılına kadar 4'e çıkarmıştır. 1994 yılında göreve gelen Belediye Başkanı İbrahim Uzun ise 1995 yılında KKTC Geçitkale’yi kardeş şehir yapmıştır.  Barbaros Binicioğlu ise görev yaptığı süreler içinde ise tek bir kardeş şehir anlaşması yapmamıştır.

Yakup Koçal'ın Rekoru: 10 Yılda 13 Kardeş Şehir..

1999 Yılında göreve gelen Yakup Koçal ise görev yaptığı 10 yıl içerisinde tam 13 şehri Yalova’nın kardeş şehri yaparak bir rekora da imza atıp, kendi dönemine kadar 5 olan kardeş şehir sayısını görev yaptığı süre içerisinde 18’e çıkarmıştır.  Yakup Koçal, 1999 yılında G. Kore'nin Suwon Şehri, 2002 yılında Yunanistan'ın Komotini Şehri, 2004 yılında Romanya'nın Mecidiye şehri, 2004 yılında  Bulgaristan'ın Burgaz şehri, 2004 yılında Ukrayna'nın  Belogorsk'i şehri, 2010 yılında K. Makedonya'nın Ohrid, 2010 Yılında Bulgaristan'ın Smolyan, 2010 Yılında  Kosova'nın Peja Şehriyle, 2011 yılında Bosna Hersek'in Travnik Şehriyle, 2011 yılında Sırbistan'ın Novi Pazar şehriyle, 2011 yılında  Hırvatistan'ın Trogir şehriyle, 2012 yılında Gürcistan'ın Batum şehriyle, 2012 yılında Karadağ'ın Budva şehriyle kardeş şehir anlaşması imzalamıştır.

Vefa Salman 6 Yılda 3 Kardeş Şehir İmzaladı

2014 Yılında Belediye başkanı seçilen Vefa Salman ise, görevden alındığı 2020 yılına kadar 3 kardeş şehir anlaşması gerçekleştirdi. Vefa Salman, 2014 yılında Dağıstan'ın Hasavyurt şehri, 2015 yılında Almanya'nın Rottemburg şehri ve 2017 Yılında KKTC'nin Girne şehri ile kardeş şehir anlaşmalarını imzaladı. Yalova'nın Kardeş şehirlerinin büyük bir bölümünü kendi imkanlarımla incelemiş ve buralarda konaklama ve gezme olanağı bulmuştum.  Yalova’nın Kardeş Şehir serüveni ve Kardeş Şehirlerimizle yapılan anlaşmalar ve bu şehirler hakkında yaptığım araştırmalarım şöyle:

1-Bad Godesberg ( Almanya)
Yalova’nın ilk kardeş Şehri Bad Godesberg’tir. Almanya’nın Bonn Kentine bağlı Bad Godesberg şehriyle Yalova, 12-05-1969 tarihinde  kardeş şehir ilan edilmiştir. O dönemler kardeş şehir sözleşmesi Bad Gödesberg Belediye Başkanı Annette Schwolen ile Yalova Belediye Başkanı Rahmi Üstel tarafından imzalanmıştır.Bad Godesberg,  Şehri Almanya'nın batısında Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Bonn kentine bağlı bölgedir. 31,97 km2 yüzölçüme sahiptir.  Kent nüfusu  80.000’dir.  Bad Godesberg 1969 yılında Bonn'a dahil edilmiştir.Bad Godesberg, 20'nci yüzyılın başında, Bonn ile Ren nehri demiryolu hattı ve Ren nehri arasında gelişmeye başladı. Bonn'un 1949 yılında, Batı Almanya'nın başkenti ilan edilmesinin ardından bölgede bulunan pek çok binaya büyükelçilikler taşındı. Bölge, başkentin Berlin'e alınması kararından sonra da muhtelif ülkelerin konsolosluklarına ev sahipliği yapmasıyla önemini sürdürmektedir.

2-Tonami ( Japonya)
Yalova’nın ikinci kardeş şehri Tonami’idir. 50 bin kişinin yaşadığı Tonami, dünyanın en önemli çiçek (Lale) kentleri arasındadır. Tonami şehriyle Yalova 03-10-1989 yılında kardeş şehir ilan edilmiştir. O dönemler kardeş şehir sözleşmesini Tonami Belediye Başkanı Tetsuo Annen ile Yalova Belediye Başkanı Cengiz Koçal imzalamıştır. Tonami ili, Japonya’nın Toyama eyaletinin merkezine yakın, tarım ile geçinen kenttir.. Pirinç ve lâle ise tarımın en önemli mahsulleridir. Tonomi Belediyesinin bir milyon lale ekerek kurduğu ve yılın 365 günü açık kalan lale müzesini her yıl 300 bin kişi ziyaret etmekte. Lale müzesinin tam ortasında kardeş şehir Yalova’yı  Temsil eden büyük bir saat kulesi kurulmuştur. Ayrıca Tonami Kaplıcalarında türk mimarisine uygun ve Termal adının verildiği büyük bir çeşme yapılmıştır. Yaşadığımız 17 ağustos depreminden sonra Tonami halkının topladığı yardım paralarıyla Yalova İtfaiyesi yeniden kurulmuştur.

3-Mahaçkale (Dagıstan)
Yalova’nın üçüncü kardeş şehri Mahaçkale’dir. Mahaçkale 550.000 nüfusa sahip olmakla birlikte, yüzölçübü 8.600 kilometrekaredir. Mahaçkale şehriyle Yalova,22-05-1992 tarihinde kardeş şehir olmuştur. O dönemler, kardeş şehir sözleşmesini Mahaçkale Belediye Başkanı Said Amirov ile Yalova Belediye Başkanı Cengiz Koçal imzalamıştır.. Sovyetlerin dağılması ile birlikte  gelişen bir kent olan. Mahaçkale Belediyesi'nin bütçesi 1.35 milyar ruble(43.2 milyon $) olup bu rakam Dağıstan bütçesinin onda biri civarındadır.

4-Panjin (Çin)
Yalova’nın dördüncü kardeş şehri olan Panjin şehridir. Panjin, 1milyon 300 bin bin kişinin yaşadığı panjin kenti, başkent Pekin’e 600 Km uzak olmasına rağmen Çin’in en önemli şehirlerinden biridir.Panjin şehriyle Yalova,09-04-1992 tarihinde kardeş şehir olmuştur. O dönemler, kardeş şehir sözleşmesini Panjin Belediye Başkanı Cheng Yajun ile Yalova Belediye Başkanı Cengiz Koçal imzalamıştır.

5-Geçitkale( KKTC)
Yalova’nın beşinci ve en küçük kardeş şehri  Geçitkale’dir. Küçük bir kasaba olan Geçitkale’nin nüfusu yaklaşık 4 bin kişidir. Geçitkale ile Yalova, 27-07 1995 tarihinde kardeş şehir olmuştur.  O dönemler kardeş şehir sözleşmesini Geçitkale Belediye Başkanı Hüseyin Baybora ile Yalova Belediye Başkanı İbrahim Uzun imzalamıştır.  Geçitkale'de 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra Türk askerî tarafından askeri amaçlarla kurulan ilk havaalanı burada kurulmuştur. Geçitkale Havaalanı olması nedeniyle stretejik  öneme sahip bir kasabadır.

6- Suwon (G.Kore)
Yalova’nın altıncı kardeş şehri Suwon’dur. Suwon aynı zamanda Yalova’nın en büyükikinci kardeş şehirlerinden birisidir. 1 milyon 100 bin kişinin yaşadığı Suwon Kentinde, Endüstriyel yatırımlar öne çıkarken, ülkenin aynı zamanda bir Üniversite kentidir. Suwon  ile Yalova 11-06- 1999 tarihinde kardeş şehir olmuştur. O Dönemler kardeş şehir sözleşmesini Suwon Belediye Başkanı Kım, Yong Seo ile Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal imzalamıştır.

7- Burgaz( Bulgaristan)
Yalova’nın yedinci kardeş şehri olan Burgaz, Bulgaristan'ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer almakta ve sınırımızda bulunmaktadır. Bulgaristan'ın Varna'dan sonra ikinci büyük sahil kenti ve ülke genelinde dördüncü büyük kentidir. Burgaz aynı zamanda Yalova’nın en büyük kardeş şehridir.  Nüfusu 1 milyon 450 bin kişididir. Bulgaristan'ın en önemli turistik merkezleri Burgaz eyaletindedir. Burgaz merkezinde bir uluslararası havaalanı ve çok sayıda sanayi tesisi bulunmaktadır. Burgaz ile Yalova, 04-11-2004 tarihinde kardeş şehir olmuştur. O dönemler kardeş şehir sözleşmesini Burgaz  Belediye Başkanı Yoan Kostadınov ile Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal imzalamıştır

8-Mecidiye (Romanya)
Yalova’nın sekizinci kardeş şehri Mecidiye, Romanya'nın Dobruca bölgesi, Köstence iline bağlıdır. Nufusu 45 bin kişidir Karasu vadisi üzerinde 1860  tarihinde kurulu bulunan Mecidiye, Sultan Abdülmecit tarafından kuruluş fermanını yayınlaması nedeniyle Mecidiye Belediyesi,  Sultan Abdülmecit'i fahri hemşehri ilan etti.  Mecidiye,, ismini kurucusu olan Osmanlı sultanı Abdülmecit'ten almaktadır. Bölgede üzüm bağları olup önemli bir şarap üretim merkezidir. Mecidiye ile Yalova 08-11 -2004 tarihinde kardeş şehir olmuştur. O Dönemler kardeş şehir sözleşmesini Mecidiye Belediye Başkanı Dumitru Moınescu İle Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal imzalamıştır.

9-Komotini (Yunanistan)
Yalova’nın dokuzuncu kardeş şehri  Komotini(Gümülcine) Yunanistan'ın Trakya bölgesinde bulunmaktadır. Komotini’de önemli miktarda bir Türk nüfusu yaşamaktadır.  Nufusu 47 bin olan Komotini (Gümülcine) 1361 yılında Osmanlı topraklarına katılmış, 1913 yılında Bükreş Antlaşması ile Bulgaristan'a bırakılmış, 1920 yılında imzalanan San Remo Antlaşması sonucunda ise tüm Batı Trakya ile birlikte Yunanistan'a dahil edilmiştir. 1920 yılı itibariyle nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan Türkler, bugün Gümülcine nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ını oluşturmaktadır. Komotini(Gümülcine) ile Yalova 13-12 -2002 tarihinde kardeş şehir olmuştur. O Dönemler kardeş şehir sözleşmesini Komotini(Gümülcine) Belediye Başkanı Vavatsıklıs Anastasıos İle Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal imzalamıştır.

10- Belogorsk (Ukrayna/Kırım)
Yalova’nın Onuncu kardeş şehri olan ve Karasupazar olarak bilinen ve adı daha sonra Belogorsk’i olarak değiştirilen kentin nufusu 20 bindir.Kırım’ın güneyinde Yayladağ’ın kuzey eteklerinde adını aldığı Büyük Karasu ırmağından almaktadır. Kent. Akmescit’i Kefe’ye bağlayan önemli karayolu üzerindedir. Akmescit’e 47 km mesafededir. Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı bir bölgedir. Halkın büyük bir kısmı tarım ve hayvancılık ile geçinmektedir. Belogorsk  (Karasupazar) ile Yalova, 15-01-2004 tarihinde kardeş şehir sözleşmesini imzalamıştır.. O Dönemler kardeş şehir sözleşmesini Belogorsk  (Karasupazar) Bölge İdare başkanı Albert Kangıyev İle Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal imzalamıştır.

11.-Smolyan (Bulgaristan)
Yalova’nın onbirinci kardeş şehridir.  Bulgaristan'ın en güneyinde bulunan ve nufusu 30 bin olan bir şehirdir. Kayak merkezleri ile öne çıkmıştır.  14. yüzyıla kadar Bizans ve Bulgar Krallığı'nın bir parçası iken, Osmanlılar tarafından ele geçirilmiş ve 5 yüzyıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. 19. yüzyılın sonlarında Edirne'ye bağlı Gümülcine sancağın bir kazasıydı. 1912'de Birinci Balkan Savaşı sonunda Osmanlı egemenliğinden çıkmıştır. Smolyan, Ustovo, Raykovo ve Ezerovo isimli üç köyün birleştirilmesiyle 1960'ta kurulmuştur. Smolyan ile Yalova Belediyesi arasında kardeş şehir anlaşması 29-07-2010 tarihinde Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ve Smolyan Belediye başkanı Dora Yankova  arasında imzalandı.

12- Ohrid (Makedenyo)
Yalova’nın onikinci kardeş şehridir. Makedonya'nın Arnavutluk sınırında bulunan ve kendisiyle aynı ismi taşıyan gölün kıyısında kurulu bir şehirdir. Ülkenin ve Üsküp'ün güneybatısında yer alan şehrin nüfusu 56 bin civarındadır Makedonlar'ın dışında Ohrid'de Türkler, Arnavutlar, Romanlar, Sırplar yaşamaktadır. Ohri'de Osmanlı döneminden kalma 10 cami, 1 de tekke bulunmaktadır. Kiliselerin sayısı ise yaklaşık olarak 40'tır. Göl manzarası, bölgeye özgü evleri ve tarihi mimari eserleriyle ünlü bir turistik noktadır.  Ohri 1385 yılından başlayarak 1912 yılına kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Orta Çağ'dan ve Osmanlı döneminden kalan birçok izler taşır. Orhi ile Yalova Belediyesi arasında kardeş şehir anlaşması 28-07-2010 tarihinde Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ve Orhi Belediye Başkanı Aleksandar Petreski arasında imzalanmıştır.

13. İpek (Kosova)
Yalova’nın Onüçüncü kardeş şehri Kosova’nın İpek (pec) şehridir. İpek, şehri,Türk şair Mehmet Âkif Ersoy'un babası İpekli Tahir Efendi, burada doğup büyümüş, daha sonra İstanbul'a gelmiştir.  İpek şehri, Kosova’nın kuzeybatısında yer alır. Sırbistan’ın Müslüman nüfusunun en yoğun olduğu bölgelerden Sancak bölgesi (Sırbistan) ile komşudur. Ayrıca, batısıyla da Karadağ’a yakın bir konumdadır. Nufusu 98 Bindir. İpek Şehri ile Yalova’nın kardeş şehir anlaşması İpek Belediye Başkanı Gazmend Muhaxheri  ile Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal arasında 28-07-2010 yılında imzalanmıştır.

14. Novi Pazar Sırbistan
Yalova’nın Ondördüncü Kardeş şehri  Sırbistan’ın Novipazar Şehridir. 600 bin nufuslu Novi Pazar Sancak bölgesinin, Sırbistan bölümünde kalmış kısmının merkezidir. Novi Pazar (YeniPazar) Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Balkanlar’ın genelinde ünlü bir şehir olmuştur. Osmanlı idaresinde şehir, Sancak bölgesinin kültür başkentidir. Sancak bölgesi Sırbistan ve Karadağ'ın ayrılmasından sonra coğrafi bakımdan ikiye ayrılmıştır. Başkent, Yeni Pazar bu sebeple bölgenin Sırbistan kesiminde kalmıştır. Bölgenin en büyük şehri olmakla beraber Boşnakların yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir. Halkı büyük çoğunlukla Boşnaklardan oluşmaktadır.  Novipazar’la Yalova Belediyesi arasında kardeş şehir anlaşması 19. 07.2011 tarihinde Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ve Novipazar Belediye Başkanı Meho Mahmutoviç arasında imzalanmıştır.

15. Travnik (Bosna Hersek
Travnik Yalova’nın onbeşinci kardeş Şehridir. Travnik Bosna-Hersek'in önemli turizm ve külttür kentlerinden birisidir. 40 bin nuffuslu Travnik, Saraybosna'nın 90 km batısında yer almaktadır.Şehir. Merkez Bosna Kantonu'nun başkentidir. Travnik vezirler şehir olarak bilinir. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu'na onlarca devlet adamı yetiştirmiştir. Şehirde bir fotoğraf karesine 40 cami sığdığı söylenir. Gerçekten de şehir bir Osmanlılık göstergesi olarak sayısız türbe ve camiye sahiptir. Bir zamanlar Bosna Eyaleti'nin merkeziydi. Travnik ayrıca Nobel ödüllü yazar Ivo Andric'in doğduğu kenttir. Travnik ile Kardeş Şehir anlaşması Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ile Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemriç 24.10 .2011 tarihide imzalanmıştır

16. Trogir (Hırvatistan)
Yalova’nın on altıncı kardeş şehri Hırvatistan'ın  Trogir  şehridir. Adriyatik sahilinde Split'e 27 km uzaklıkta bulunan Trogir şehrinin nüfusu 15.000. dir. .Trogir şehri, Hırvatistan7ın önemli turizm merkezlerinden biridir. Yaz aylarında nufusu  75 bini bulmaktadır.  Trogir Ciovo adası arasında kalmaktadır. Takma adı "Taş Güzeli" olan bu ada şehrinde Helenistik döneme dayanan saraylar, kaleler ve kiliseler bulunmaktadır. Şehrin mimarisi bu nedenle çok özeldir ve sadece Adriyatik kıyılarının değil tüm merkez Avrupa'nın en iyi korunmuş gotik yapılarını içerir. Trogir ile kardeş Şehir anlaşması Trogir Belediye Başkanı Damir Rılje ve Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal arasında 14 11 2011 tarihinde imzalanmıştır.

17. Batum (Gürcistan)
Yalova’nın Onyedinci kardeş şehri Batum kentidir. Batum, Gürcistan'ın Karadeniz kıyısında, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi olan liman kentidir Nüfusu 200 bindir. Turizm merkezi olan Batum'un yaz aylarında bu nüfus 400.000'i bulmaktadır.Batum, Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır ve subtropikal iklimin olduğu bölgede bol meyve ve çay yetişir.Petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla da tanınmıştır. Türkiye’yi karayoluyla Gürcistan ile Azerbaycan’a ve Orta Asya cumhuriyetlerine bağlayan Sarp Sınır Kapısı Batum’a açılır. Batum ile Yalova arasında kardeş şehir anlaşması 1 Haziran 2012 tarihinde Batum’da, Batum Belediye Başkanı Robert Chkhaıdze ve Yalova Belediye başkanı Yakup Koçal arasında imzalanmıştır.

18. Budva (Karadağ)
Yalova’nın onsekizinci  kardeş şehri Karadağ’ın Budva Şehridir. Budva, Karadağ 'da sahil şehri ve önemli bir turizm merkezidir. .Kış aylarında nüfusu 15 bin olan Budva yaz aylarında ise 100 bini aşlatmadır..Budva şehrinin bulunduğu bölge Karadağ turizminin merkezi konumundadır. Şehir 2,500 yıllık geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir. 1572 yılında Uluç Ali Paşa tarafından Venediklilerden alınarak Türk topraklarına katılmıştır. Budva ile kardeş şehir anlaşması 18 .07 2012 tarihinde Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ve Budva Belediye Başkanı Lazar Radenoviç tarafından imzalanmıştır.

19. Hasavyurt ( Dağıstan)

Yalova'nın ondokuzuncu kardeş şehri Dağıstan'ın Hasavyurt şehridir.  Hasavyurt, , Dağıstan'ın batısında yer alan bir kenttir.. Hasavyurtovskiy bölgesinin yönetim merkezidir. Nüfusu 125.000 civarındadır. Çeçenistan ile sınır komşusudur. Hasavyurt ile Yalova arasındaki kardeş şehir anlaşması  Hasavyurt Belediye Başkanı Saygidpaşa Umahanov ile Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman arasında 27-11-2014 tarihinde imza altına alınmıştır.

20. Rottenburg am Neckar,( Almanya)
Yalova’nın yirminci kardeş şehri Almanya'nın Rottemburg şehridir. Eyalet başkenti Stuttgart'ın yaklaşık 50 kilometre güneybatısında ve Tübingen ilçe kasabasının yaklaşık 12 km güneybatısında yer alır. Rottenburg, Tübingen'den sonra bölgenin ikinci en büyük şehridir. Rottenburg am Neckar şehri ile Rottenburg Belediye Başkanlı Stephan Neher ile Yalova belediye başkanı Vefa Salman arasında 02,02 2015 tarihinde imza altına alınmıştır.

21. Girne (KKTC) . Rottenburg am Neckar,( Almanya)
Yalova’nın yirmibirinci kardeş şehri KKTC'nin Girne şehridir. Girne kenti ve çevresi, Kuzey Kıbrıs'ın turizm başkentidir..Özellikle 2000'li yılların başlarından itibaren şehirde hızlı bir nüfus artışı ve yapılaşma yaşandı.Aşağı ve Yukarı Girne'den oluşan kent merkezi nüfusu yaklaşık 50 bindir. Kentin güneyinde Girne Dağları, kuzeyinde ise Akdeniz bulunur. Şehrin merkezinde yer alan antik liman, Girne Kalesi'nin hemen yanındadır. KKTC'nin Girne belediyesi ile Girne Belediye başkanı Nida Güngördü ile  Yalova Belediye başkanı Vefa Salman arasında  Kardeş Şehir anlaşması 19.08 2017 yılında imza altına alınmıştır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!