Yalova’nın İz Bırakan Başkanları...

Yalova’nın siyasi ve toplumsal yapısını incelediğinizde, mensubu olduğu siyasi partilere, odalara, kurumsal kimlik ve hizmet binası kazandıran 4 isme rastlıyoruz. Bu isimleri bugünün kuşağının çok iyi hatırlaması amacıyla kaleme alırken,  siyasi partileri bir rant merkezi, geçim kaynağı yada sıçrama tahtası veya sınıf atlama olarak siyasi partileri ve kurumları araç olarak görenlerin aksine bu 4 isim, öncelikli olarak kendileri için değil, kurumlarına kazandırma gayretleri içersine girmiştir.  Bugüne kadar,  Siyasi Partilerin, yüzlerce Başkanları, Yöneticileri, Belediye Başkanları, Milletvekilleri, STK Başkanları, kurumları sayesinde seçilerek mevki makam sahibi oldular. Ancak 4 isim dışında partisine, kurumlarına hizmet binası kazandıran olmadı.

Yalova’nın İz Bırakan Başkanları...

Çok partili seçimlere geçtiğimiz 1946 yılından buyana; mensubu olduğu partisine kurumuna hizmet binası kazandıran bu 4 isim ise şöyle. Merhum Mehmet Küçük AP Yalova İlçe Binası. Merhum Nusret Sungur CHP İlçe Binası, Namık Öz MHP Yalova İl binası, Tahsin Becan YTSO Hizmet Binası. İşte bu dört isim, bugün halen kullanımda olan hizmet binalarını kendi üyelerine tahsis etmiştir.  Bugüne kadar partileri adına defalarca seçilmiş olanlar ve hatta parti kuracak kadar varlıklı olanlar, holding sahibi olanlar bu dört isim kadar partilerine ve kurumlarına hizmet etmemiştir. Bugün bu 4 isim kurumlarına kazandırdıkları hizmet binalarıyla bağlı oldukları kurumlarını birer araç olarak görmeyip, partilerine ve kurumlarına ne kadar bağlı olduklarını göstermişlerdir.  Şimdi bu 4 ismi ve kurumlarına kazandırdıklarını birkez daha bugünün kuşaklarına anlatalım. Anlatalım ki; Yalova demokrasi tarihinde kendilerinin ne kadar büyük olduklarını vurgulayan, hatta kendilerini “efsane” olarak gösteren seçilmişlerin gerçekte partilerine, kurumlarına ne kadar değer verdiklerine hep birlikte tanık olalım.

Nusret Sungur Partisine Hizmet Binasını Kazandırdı....

Nusret Sungur 1973 Yılında CHP Yalova İlçe Başkanlığı görevini yaptığı sırada, aynı yıl CHP’nin Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Durmam’da seçimleri kazanarak belediye başkanı olmuştu. Nusret Sungur’un ilk işi de Partisine İlçe binası kazandırmak olmuştu. 1973 Yılında Nusret Sungur’un kapı kapı dolaşarak, topladığı bağışlarla halen CHP İl Binası olarak kullandığı Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar caddesindeki binayı partisine kazandırdı. CHP, 50 yıldan buyana Nusret Sungur’un partisine kazandırdığı binada faaliyet gösteriyor. Nusret Sungur, 2016 yılında hayatını kaybederken, Yalova’da bir sokak yada parka adının verilmesi için 2014-2019 yılları arasında  Yalova Belediye Meclis üyeliği yaptığım dönemde CHP’li Yalova Belediye Başkanlığına verdiğim 5  önerge de red edildi.

Mehmet Küçük, Partisine Hizmet Binası Kazandırdı....

Mehmet Küçük 1977 Yılında AP Yalova İlçe Başkanlığı görevinde bulunurken, aynı yıl AP’sin Yalova Belediye Başkan adayı Rahmi Üstel’de seçimleri kazanarak Yalova Belediye Başkanı olmuştu. Mehmet Küçük’ün en büyük hayali de kiradan çıkarak partisine bir hizmet binası kazandırmaktı. Bu fikrini o dönemler yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla paylaştı. 1977 Yılında AP Yalova İlçe Gençlik Kolları Başkanı da aynı zamanda Golden Man Gazinosunun sahibi Levent Acar’dı. 2021 Yılında hayatını kaybeden merhum Mehmet Küçük’de kapı kapı dolaşarak partisi için kolları sıvadı. Levent Acar’da sanatçı arkadaşlarını Yalova’ya getirerek Dayanışma Geceleri düzenledi. Dayanışma gecelerinde toplanan bağışlar, satın alınacak binanın yarısını karşılamıştı. Mehmet Küçük, kendi cebinden parayı tamamlayarak, şimdiki Huzur Sokak Arı İşhanında bulunan biinayı satın alarak partisine kazandırmıştı. 12 Eylül Darbesinin ardından bu bina önce DYP, sonra da DP olarak 45 yıldır faaliyet göstermektedir.

Namık Öz, Partisine Hizmet Binası Kazandırdı...

Namık Öz, 2020 Yılında İl Başkanlığına seçildikten sonra kolları sıvayarak partisine yeni bir hizmet binası kazandırmış oldu. 12 Eylül 1980 öncesinde Ülkü Ocaklarında yetişen ve MHP’de çeşitli görevlerde bulunan Namık Öz, partisinin il Başkanlığına  getirilmesinin ardından bu düşüncesini yönetici arkadaşlarıyla paylaştı. Hizmet binasının parti üyelerinden yapılan bağışlarla sağlanmasının daha da anlamlı olacağını vurgulayarak parti bünyesinde bağış kampanyası başlattı.  İl Başkanı Namık Öz “Müteahhitlerin biz yapalım” önerisini  red ederek, MHP’ye gönül vermiş iş adamları ve parti üyelerinden toplanan bağışlarla Süleymanbey Mahallesi İstiklal Caddesinde MHP İl Hizmet binasını satın alarak MHP’ye kazandırmış oldu.

Tahsin Becan YTSO Hizmet Binası Kazandırdı...

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan ve yönetiminin Yalova Termal yolu girişinde 2016 yılında temelini attığı ve geçtiğimiz yıllarda hizmete soktuğu (YTSO) yeni hizmet binası Yalova’nın en işlevsel ve en modern binalarından biri olarak tanımlanıyor. YTSO Hizmet Binasının yetersizliği üzerine yeni hizmet binasının yapımı için ekibiyle birlikte yıllar önce çalışmalara başlayan YTSO Başkanı Tahsin Becan, üyelerinin katkıları ile birlikte adeta “imece” yöntemiyle hizmete soktuğu YTSO Hizmet Binası Yalova’nın marka binalarından biri olmuştur. Açılışını TOBB Başkanı Mehmet Rifat Hisarcıklıoğlu’nun gerçekleştirirken yaptığı konuşmada “ Akredite bir oda olan YTSO'nun 5 yıldızlı hizmet verdiğini ve YTSO'nun Londra, Paris ve Berlin'deki binalarla aynı kalitede hizmet sunduğunu vurgulaması da bu gerçeği gözler önüne sergiliyordu. 5350 metrekarelik kapalı alan sahip 350 kişilik konferans salonu, kapalı ve açık olmak üzere otopark alanı, iki ayrı eğitim salonu, toplantı salonları, meslek komitesi toplantı odaları, sergi alanı ve geniş peyzaj alanı bulunan hizmet binasının yapımında Tahsin Becan ve yönetiminin büyük emekleri söz konusu.

Kurumlarına Gönül Vermiş Değerler...

İşte Yalova’nın demokrasi ve toplumsal yaşamında kurumlarına aidiyet bağıyla bağlı kalan başkanlar, öncelikli olarak kurumlarına hizmet etmeyi de ihmal etmemiştir. Kurumları birer araç olarak görüp, kolay yolu tercih edenler unutulurken, kurumlarına sahip çıkanlar ise gönüllerde yer edinebiliyorlar.  Elbette, bu yazı dışında kendi binalarında faaliyet gösteren bazı kurumlarda söz konusudur. Ancak üyelerinin katılımı olmadan, kamu kaynakları yada belediye imkanlarıyla yapılan kurumlar olduğundan bu yazı da söz konusu edilmemiştir. Asıl olan imece yöntemiyle, üyelerinin kendi iradesi ve gönüllülüğüyle yapılan hizmet binalarıdır. İşte bu nedenle diğerlerinden ayrılan bu 4 isim Yalova’nın siyasi ve toplumsal yapısına damga vurmuş ve unutulmazlar arasına girmiştir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!