Yalova’nın İlk Atatürk Heykeli Nasıl Kayboldu?
Yalova’nın İlk Atatürk Heykeli Nasıl Kayboldu?
7 Mart 2008 Cuma 00:00:00

Yalova’nın ilk Atatürk heykelini gören şanslı Yalovalılar arasındayım. İlkokul öğrencisi olduğum yıllarda  resmi bayramlarda düzenlenen törenlerde Yalova’nın ilk Atatürk Heykelinin kaidesinde yazılan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini yüksek sesle okurduk.
Yalova’nın ilk Atatürk Heykeli şimdiki Karizma İş Merkezinin önündeydi. Atatürk büstü, 2 metre yüksekliğinde 50 cm. genişliğinde yuvarlak bir kaidenin üzerindeydi. Kaidenin üzerinde ise Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi yazardı. Heykelin ne zaman ve kimin tarafından yapıldığına ilişkin resmi bir bilgi olmamasına karşın, Atatürk’ün hayatını kaybetmesinin ardından heykelin Yalova Kasabasının Meydanına dikildiği ifade edilmekte.

Atatürk Heykeli 1971 Yılında Kaldırıldı
1971 yılına kadar Yalova’nın ilk Atatürk Heykeli Cumhuriyet meydanındaydı. 1971 yılında Heykeltıraş Haluk Tezonur tarafından yapılan dev Atatürk Heykelinin Cumhuriyet meydanına konulmasının ardından, ertesi gün eski Atatürk heykeli de Yalova Atatürk İlköğretim okulunun bahçesine dikildi.
Yalova’nın ilk Atatürk Heykeli 1971 yılından 2004 yılına kadar tam 33 yıl Atatürk ilköğretim Okulunun bahçesinde kaldı. 2004 yılında Yalova Atatürk ilköğretim okulu bahçesinde yapılan genişletme çalışmaları ile birlikte Yalova’nın İlk’lerinden olan Atatürk heykeli kaldırılarak, yeni bir Atatürk Heykeli yaptırıldı.

Yalova’nın ilk Atatürk Heykelinin İzi Bile Yok!
Bugüne kadar Atatürk İlköğretim okuluna, Yalova Milli Eğitim Müdürlüğüne 3 kez uğrayarak Atatürk heykelin akıbetiyle ilgili bilgi almak istedim. Ancak görüştüğüm birkaç şube müdürü arkadaşımdan heykelin  nerede olduğu konusunda hiçbir bilgi alamadığım gibi, kendilerinin de heykelle ilgili olarak bilgileri olmadığını öğrendim.
Yalova Belediyesinin açık hava müzesinde olabileceğini düşünerek buraya gittiğimde, heykel yada kaidenin buraya da teslim edilmediği bilgisini aldım. Yalova’nın ilk Atatürk heykeli, üstelik  henüz 2 yıl önce sağlam iken ortadan kaldırılmış ve nereye konulduğu da adeta sır gibi saklı tutulmuştu.
Gerek ilk heykel olmasından, gerekse de tarihi açıdan Yalova’nın önemli simgelerinden biri olduğu için Atatürk Heykelinin akıbetini öğrenmek için bu kez Yalova İl Kültür Müdürlüğüne başvurduğumda İl Kültür Müdürümüz de bu konuyla ilgili bilgisi olmadığını Atatürk Heykelinin Okulun Demirbaşları arasında olması gerektiğini söylüyor.

Geçmişe ve Tarihe Saygısızlık Mı?
Benim en büyük korkum, Yalova’nın ilk Atatürk Heykelinin 35 yıl kaldığı Atatürk İlköğretim okulunda, yenisi yapılınca eskisinin kaldırılarak çöpe atılmasıdır. Umarım, böyle bir hata yapılmamış ve Atatürk heykeli bir depoda yada farklı bir mekanda koruma altına alınmıştır.
Bir süredir Atatürk heykelinin izini takip ettim. Ancak, tatmin edici bir yanıt alamadım.
Hep merak ettim.35 yıl Atatürk ilköğretim okuluna hizmet vermiş, Üstelik Yalova’nın ilk Atatürk Heykeli olan bu heykele Atatürk ilköğretim okulunun hiçbir köşesinde, koridorunda yer mi bulunamadı da, ortadan kaldırıldı?
En azından Atatürk İlköğretim okulunun yada Milli Eğitim Müdürlüğünün bir kenarında, köşesinde bırakılıp Yalova ile bütünleşmiş heykelimiz korunabilir, muhafaza altına alınabilirdi. Üstelik, bu heykelimiz sadece ve sadece 1 metre kerelik yer işgal ederdi.

Soruyor, İstiyor ve Bekliyoruz?
Şimdi birileri çıkıp ne var eski bir Atatürk heykeli için bu kadar tepki göstermeye! Eskisinin yerine yenisi yapılmış işte diyebilir. Ama bu heykel biz Yalovalılar için oldukça önemlidir. Çünkü Bu Heykel, kentimizin ilk Atatürk heykelidir. İşte bu heykel, 1971-2004 yılları arasında Atatürk İlköğretim Okulunun bahçesinde minik öğrencileri her sabah selamlamış, büstün altındaki kaidede yazan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini, bu okuldan mezun olan binlerce öğrenci ezberlemiştir. Merak ettiğim bir başka konu ise, bugüne kadar mezun olmuş binlerce öğrenci, yıllarca  önünde her sabah selam verdiği Atatürk Heykelinin akıbetini bugüne kadar neden hiç merak etmedi, sormadı, sorgulamadı?
Şimdi, hem Yalovalılar adına, hem de bu okuldan mezun olanlar adına bir kez daha soruyoruz.
Yalova’nın ilk Atatürk Heykeli Nerede?

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!