Yalova'nın Gönüllü Elçileri...

KKTC’de Alihan Pehlivan, İtalya’da Dündar Keşaplı, ABD’de Faruk Acar, Yalova’da doğup büyüyen mesleğinde önemli başarılar elde eden Yalovalı gazeteciler olarak sık sık görüşme olanağı buluyoruz Bu arkadaşlarımızın başarıları, bizleri de gururlandırıyor, onurlandırıyor. Bu ülkelere giden Yalovalılar da mutlaka onları ziyaret ediyorlar.  Yurt dışında görev yapan üç Yalovalı gazetecimiz aynı zamanda Türkiye'nin ve Yalova'nın gönüllü turizm elçileri olarak mesleğini başarıyla devam ettiriyorlar.

KKTC’de 25 yıla yakın gazetecilik ve TV programcılığı yapan Alihan Pehlivan, geçtiğimiz yıl Yalova Belediyesine başvurarak dünya çapında ünlü Yalovalı gazetecileri, Yalova’da toplamak, Cumhuriyet Meydanından gerçekleşecek canlı yayında bu gazetecilerle Yalova’da buluşmak, kucaklaşmak ve Yalovalıların sorularını yanıtlamak için bir program için çağrıda bulunmuş ancak olumlu bir yanıt alamamıştı. Kimbilir belki önümüzdeki yıllarda Alihan Pehlivan’ın bu girişimi gerçekleşmiş olabilir.

Dündar Keşaplı, İtalyan Basının Ödüllü Gazetecisi...

Yalova'da doğup büyüyen, İtalya’nın Başkenti Roma’da 30 yılı aşkın süredir yaşayan Yalovalı gazeteci Dündar Keşaplı, yurt dışında Türk basının en bilindik isimlerinden biri. Geçtiğimiz yıl, İtalya Spor Yazarları Derneği’nin (USSI) düzenlediği ödül töreninde Türk gazeteci Dündar Keşaplı sporda yılın “En Başarılı Muhabir” ödülüne layık görüldü. İmza attığı başarılı haberlerle İtalya ve Türkiye’de bugüne kadar çok sayıda ödül alan Keşaplı, İtalyan Spor Yazarları Derneği’nin (USSI) Roma Şubesi yönetim kuruluna 2009 yılında seçilmiş ve halen bu görevde olan ilk ve tek yabancı uyruklu gazeteci olmuştur. Keşaplı, son olarak Roma’da düzenlenen Tulipani di Seta Nera Kısa Film Festivali’nin uluslararası ilişkiler sorumluluğu ve festivale katılmak isteyen aday filmlerin seçilmesi görevini de üstlendi. Keşaplı, daha önce de 5 yıl boyunca International Tour Film Festivali’nde kültür ve turizm alanındaki filmleri alanında jüri başkanlığını yapmıştı. 

Faruk Acar,  ABD'de Türklerin Sesi...

Yalova'da doğup büyüyen, son olarak 1999 depremi sonrasında Yalova Gazeteciler Derneği Kurucusu merhum Hasan Basri Yalgın'la birlikte Yalova'da "Son Nokta" haftalık gazetesini çıkartan ve 2000 yılında ailesiyle birlikte ABD'ye giderek burada yaşamaya başlayan Yalovalı Gazeteci Faruk Acar, ABD'de kısa süre içinde önemli başarılara imza attı. ABD'de Turkish Gazete ve Turkish Channel TV'sini kurarak gazeteciliğe ve TV Programcılığına burada devam eden Faruk Acar, aynı zamanda Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu(TADF) Başkanlığı görevinde bulundu. Zaman zaman ABD'den Türkiye'deki TV kanallarına canlı yayına bağlanarak TV yorumculuğu da yapan Faruk Acar, gazetecilik ve TV programcılığına ABD'de devam ediyor.

Alihan Pehlivan, KKTC Cumhurbaşkanı Danışmanı....

Yalova’nın Samanlı köyünde doğan ve Yalova lisesinden mezun olduktan sonra 1995 Yılında Üniversite eğitimi için KKTC’ye giden giden ve orada evlenen ve Kıbrıs Medyasının önde gelen isimlerinden biri olan Alihan Pehlivan, yaklaşık 25 yıldır KKTC'de görev yaplakta. Bu süreler içinde, TV programcılığı, GYY ve Kıbrıs medyasında köşe yazarlığı yapan Alihan Pehlivan, KKTC Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlığı ve bazı Bakanların uzun Yıllar basın danışmanlığı görevlerinde bulundu. Sarayönü Gazetecisi olarak tanımlanan Alihan Pehlivan, eşi Duygu Pehlivan ile birlikte geçtiğimiz yıl Kıbrıs Türk Haber TV’yi kurdu. Alihan Pehlivan aynı zamanda KKTC'nin resmi haber ajansı olan Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın temsilcisi olarak TAK Yönetim Yurul Üyeliği görevinde bulunuyor.

Alihan Pehlivan'la KKTC ve Yalova'yı Konuştuk..

Yaklaşık 25 yıldan buyana KKTC'de medya sektöründe faaliyet gösteren, Yalova medyasını da yakından takip eden Alihan Pehlivan'la yaklaşan 31 Mart 2024 Yerel seçimleri, genel seçimlerin sonucu. muhalefet partilerin değişim talepleri,  Yalova'nın önemli siyasetçilerinden Yaşar Okuyan, Muharrem İnce ve CHP'de yaşanan son gelişmeleri ele alırken, KKTC'de yaşanan son seçim sonuçlarını da değerlendirdik.

İşte O Anlar ve Ayrıntılar...

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!