Yalova’nın Çılgın Projesi
Yalova’nın Çılgın Projesi
30 Mayıs 2011 Pazartesi 01:00:00

Seçime günler kala çılgın projeler havada uçuşuyor. Üşenmedim bende Yalova’nın Çılgın Projesini kaleme aldım. Aslında, bu projeler uygulanabilirliği mümkün olan projelerdir. Ancak bunu hayata geçirebilecek bir Çılgın ise henüz kentimizde bulunmadığından, bu çılgınlığı şimdilik ben üstlendim. Önce masum çılgın projelerden söz ederek yol almaya çalışalım

Yalova Çiçek Pazarı
Yalova’nın özüne dönmesi ve yapay çiçekten kurtulması için çiçek kenti Yalova’da yapay çiçek kullanımı ve satışı yasaklanacaktır. İDO İskelesinden Atatürk’ün Yürüyen Köşküne kadar olan sahil bandında 1 Kilometrelik alana Ücretsiz Çiçek, Süs Bitkileri ve Fidan tezgâhları ve stantlar kurulacak. Yalova ve Köylerinde küçük aile işletmeciliği yapan ve çiçekçilik sektöründen geçinen ailelere bu tezgâhlar ücretsiz verilecek ve bunlardan işgaliye yada herhangi bir adla hiç bir şekilde ücret talep edilmeyecektir. Yılın 6 Ayı açık kalacak olan bu tezgâhlar, yapılacak kura ile taliplilere dağıtılacaktır. Tezgahını bir başkasına devreden yada bir hafta süreyle açmayan kişinin bu hakkı elinden alınarak yedeklerde bulunanlara teslim edilecektir. Türkiye’nin en büyük Çiçek pazarının Yalova’da kurulmasıyla birlikte Yalova’nın Üvey Endüstrisi Çiçekçilik canlanacak ve Çiçekçilik sektöründe istihdam da sağlanmış olacaktır.

Yalova Köylü Pazarı
Yalova Cumartesi Pazarı kaldırılacak ve burada açık alanda asla satış yapılmayacaktır. Haftanın 7 günü Yalova Termal Karayolu üzerinde Köylü pazarı kurulacaktır. Termal Yolu Arberetum önünden başlayıp, Termal’e kadar olan bölümdeki 10 Km.’lik Karayolu üzerinde Köylülere ait Pazar Tezgâhları kurulacaktır. Karayolu üzerine Her 1 Kilometre mesafede 10 ayrı Cafe- Lokanta gibi işyerleri yapılarak, buradan elde edilen gelirle Termal Karayolu üzerine yapılan 200 ayrı Pazar tezgahı (mini dükkanlar) gerçek anlamda üretim yapan Yalova çiftçisi ve köylülerine ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Böylelikle Türkiye’nin en büyük Organik Köylü Pazarıyla birlikte Yalova Termal Karayolunda önemli bir canlılık sağlanacaktır.

Yalova’da Ulaşım
Yalova’da siyasi kaygılardan uzak radikal karar alarak Yalova Merkez ‘de Minibüs taşımacılığı yapılmayacaktır. Yalova’da Deniz  ve Hava Ulaşımına ağırlık verilecektir. Altınova, Kaytazdere, Taşköprü, Çiftlikköy, Yalova, Koru, Çınarcık, Esenköy ve Armutlu ilçesine yapılacak küçük iskelelerle ilçeler arası ulaşım, IDO’dan alınacak küçük iki ayrı gemiyle sağlanacaktır. Hak sahibi Minibüsçüler ise, taşımacılığını ilçelerdeki iskele kent merkezi arasında yapacaktır. Yalova bilindiği gibi 3 Ayrı tepe üzerinde kurulmuştur. Bu üç ayrı tepede de Kalıcı Konutlar bulunmaktadır. Subaşı, Soğucak ve Çalıca arasında Teleferikler kurulacak ve ulaşımın bir bölümü bu teleferiklerle gerçekleşecektir. Toplu taşımacılık içinde çok az sayıda  ilçeler arası belediye otobüsleri devreye girebilecektir.

TİGEM,Türkiye’nin En Önemli Parkı Olacaktır
TİGEM, Arazisi  birçok mimarlık ve şehircilik öğrencinin ufkunu açacak bir şekilde yeniden tasarlanacak ve dünyanın en önemli, Türkiye’nin en büyük Ulusal Parklarından biri olacaktır. Farklı kullanıcı ve yaş gruplarına hitap eden park, şehre ekonomik ve kültürel açıdan pek çok şey kazandıracaktır. Yalova TİGEM Ulusal Parkında, İnsanların spor yapabileceği, festivaller düzenleyip, oyunlar sahneleyebileceği bir rekreasyon alanı olarak değerlendirilecek ve çeşitli aktivitelerin gerçekleşeceği bir gezi-dinlence merkezi olacaktır.  Parkın içinde beyzbol, basketbol, koşu, yürüyüş yolları, Paten Sahası, Buz Pisti, Hayvanat Bahçesi, Konser alanı, Suni Göller ve Su sporlarının yapılacağı işlevsel aktiviteler, Piknik alanları yer alacaktır. TİGEM Parkında, Yalova’nın yetiştirdiği Ünlü Spor, Sanat ve Siyaset dünyasında öne çıkmış ve Yalova’da iz bırakmış değerlerimizin heykelleri dikilecek ve özgeçmişleri konularında da kısa bilgilendirmeler yer alacaktır.

Yalova Atatürk Müzesi….
Yalova Meydanında bulunan Hükümet Konağı sadece ve sadece Yalova Atatürk Müzesi olarak kullanılacaktır.Atatürk’ün Yalova’da yaptıkları, Yalova’da aldığı önemli kararlar, Yalova’da kaldığı süreler içinde gün gün, saat saat anlatıldığı ve görsel materyallerle desteklenen çalışmaların yer aldığı bir müze olacaktır. Atatürk ve Yalova konusunun dışında herhangi bir unsur yer almayacağı gibi, Atatürk’un benim kentim dediği Yalova’ya özgü bir Müzeyi de gelecek kuşaklara belgesel bir ortamda bırakmış olacağımız gibi, burada bulunan Atatürk Kütüphanesinden öğrenciler ve vatandaşlar bilgi paylaşımı yaparken, ayrıca sanal ortamda da Atatürk Müzesi ve Kütüphanesi Dünyaya açılan bir pencere olacaktır.

Konut Alanları Yeşil Alana Dönüşecektir..
Yaşadığımız 17 Ağustos 1999 depreminde, eksikliğini yakıcı bir şekilde hissettiğimiz yeşil alanların daha da yok olduğu Yalova’da, merkezdeki bazı konut alanlarını yeşil alana dönüştüreceğiz. İlk etapta İl Özel İdaresine ait Atatürk İlköğretim okulunun olduğu alan Yeşil ve dinlence alanı olarak dizayn edilecek ve bu alanın altına da yer altı oto parkları kurulacaktır. Özellikle her mahallede, olası bir afet anında toplanacağı büyük yeşil alanlar yapılacak ve park içinde de kısa süreli halkın ihtiyaçlarının karşılanabileceği, (Su, Süt,Ekmek, Battaniye gibi) Bir Afet İhtiyaç deposu bulunacaktır. 

 
 
 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!