Yalova’nın Çıkarlarından Yana Taraf Olmak
Yalova’nın Çıkarlarından Yana Taraf Olmak
20 Eylül 2009 Pazar 01:00:00

İki yıl önce bugün 19  Eylül 2007 günü yayına başlayan sitemiz, bugün 3.Yılına ilk adımını attı. www.farkyalovada.com   kısa süre içinde Yalova’da en fazla okunan Internet haber sitelerinden biri oldu. “Farkı Yalova’da Hissedin” Sloganıyla iki yıl önce yola çıkan sitemizin bugüne kadar reyting derdi hiç olmadı. İddialı sözcüklerle okurlarımızın karşısına çıkmayı, etik olarak uygun görmediğimiz için övgüyü kelimelerle değil, siz değerli okurlarımızın yorumları.sitemizin takip edilebilirliği ile hak ettiğimiz yere gelmeyi amaçladık.

Fark Yalova’da; derken hiçbir şeyin, hiçbir gücün, hiçbir kişi ve kuruluşun Yalova’nın toplumsal çıkarlarının üstünde olmadığını belirterek yola çıktık.Yalova’nın geleceğinden yana taraf olacağımızı Atatürk’ün kentinde yaşadığımızın sorumluluklarını taşıdığımızı ve bu kente layık olmaya çalışacağımızı özellikle vurguladık.

Haberin kutsallığına ve objektifliğine inanarak binlerce haberi bu sitede yayınlayarak Yalova’nın bir arşivini de oluştururken, okurlarımızın övgü ve yergilerine yer vererek bizleri doğru bir şekilde yönlendirmesine olanak sağladık. Okurlarımızdan aldığımız güç ile yolda bulduğumuz düdüğü bu sayfalarda hiç bir zaman öttürmedik. Mümkün olduğunca her kişi ve kurumun görüşlerine yer vermeye çalıştık.

Bu sürece gelirken, Sitemizin adının hafızalarda yer alması elbette oldukça zordu. Ancak bildiğimiz bir şey vardı.İnternet okuru, bilinçli araştıran ve sorgulayan bir kitledir. En iyiyi bulup ortaya çıkartabilecek konumdaydı. Bu nedenle isim konusunda endişelendiğimizi söyleyemem.

www.farkyalova’da.com   2 yıl önce kurulduğunda bir haber sitesinden çok, 25 yıllık Gazetecilik birikiminin yanısıra, kitaplarımın ve yaptığım araştırmalardan oluşan arşivimin bugünün ve gelecek kuşaklar tarafından paylaşılmasını ve tarihe not düşmesini amaçlamış ve bu nedenle kişisel bir web sayfası oluşturmuştum.

Yaptığım haberlerimin sadece gazete sayfalarında değil, aynı zamanda kendime ait web sayfamdan takip edilmesini istemiştim. Çünkü, gazetecilikte yapılan her haberin gazete sayfalarına girmesi yada yazıldığı gibi çıkması pek mümkün olmuyor. O nedenle;  kendime ait özel bir arşiv de oluşturmayı amaçladım. Önce kendi adıma web sayfası açmak istedim.Ancak kendi adım ve soyadımda başka birilerinin olacağını düşünmemiştim. Bu adreste bir başka kişi olduğunu saptayınca,bu kez de www.kirtay.com ismini almak istediğimde ise hiç tanımadığım bir kişiye ait büyük bir firmanın bu isme tescil edildiğini gördüm.

İnternet haberciliğine kısa bir ara vermemden sonra okurlarım, çevrem sık sık artık hangi sitede yazacağımı soruyorlardı: İşte o an ilk ağzımdan çıkan kelime; Faruk Yalova’da oldu. Sonrasında ise Fark Yalovada doğdu. www.farkyalova’da.com kişisel bir web sayfası olmasına rağmen, bugün kendini aşmış ve Yalova’ya mal olmuş bir web sayfası olması nedeniyle sorumluluklarımızın daha da arttığını ifade etmeliyim.

1980’li yıllardan günümüze kadar gazetecilik yaptığım dönemlerde elde ettiğim fotoğraf, doküman ve bilgileri iki yıldan buyana sizlerle paylaşırken büyük bir keyif aldığımı da söylemeliyim. Kişisel bir web sayfası olduğundan ötürü de bir çok arkadaşımın köşe yazısı yazması önerisini red etmek zorunda kaldım. Yıllar önce çektiğim siyah beyaz fotoğrafları ve o günün tanıklarını da bularak Yalova Nostaljisi bölümünü hayata geçirirken, bugünün kuşağının yaşadığı Yalova’nın nasıl bir yerleşim yeri olduğunu da göstermek, anlatmak isterken, Yalova’ya gönül vermiş, iz bırakmış, Yalova’ya taş üstüne taş koymuş, büyüklerimizin unutulmamasını ve hafızalara kazınmasını amaçladım.

Yalova Rehberi bölümünde hazırladığım ve herkesin kullanımına açık Yalova ile ilgili ayrıntılı bilgi ve belgeleri yayınlayarak, Yalova’nın tüm ilçe, belde ve köylerimizin fotoğraflarını çekerek özelliklerini yazarak Yalova’yı her yönüyle tanımak isteyenlere karşı bir veri merkezi oluşturarak, bunları da sizlerle paylaşmak istedim. Ana sayfamızdaki menüler de de görebileceğiniz gibi Yalova Kent Rehberi oluşturarak Yalova bilgi Bankasını oluşturmayı amaçladım.

Öte yandan bugüne kadar asla fotomontaj yapmadan, fotoğrafları konuşturarak Haftanın Şakasıyla Yalova’da siyasetin kavga ve şiddetten uzaklaştırarak hoşgörünün daha fazla egemen olması için “Haftanın Şakası”bölümüyle  güncel olaylarla ironi katmayı amaçladım. Bugüne kadar bu bölümde konu edilenlerin  hoşgörüsüne özellikle teşekkür ediyorum.Çünkü bugüne kadar olumsuz hiçbir tenkit almadığımı özellikle belirtmeliyim.

Şimdi aradan tam iki yıl geçti. www.farkyalovada.com , bugün 3 yaşına girerken Yalova’nın ilgi çeken sitelerinden biri haline geldi. İki yıl gibi kısa bir süre içinde giderek okur kitlesini çoğaltan www.farkyalovada.com olarak; tüm okurlarımıza bir kez daha teşekkür ederken, en içten dileklerimle Ramazan Bayramını Kutluyor, Sağlıklı Günler Diliyorum.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!