Yalova’nın Ayıbı
Yalova’nın Ayıbı
18 Eylül 2007 Salı 01:00:00

Yalova’yı, Yalovalı olmayan birine anlatırken, yada Yalova’ya gelen konuklara Yalova hakkında bilgi verilirken genelde, Yalova’nın eğitim düzeyinin yüksekliğinden dem vurularak, okur yazar oranının %99’larda olduğu vurgulanır. Hatta Yalova’nın Demokrasiyi benimsemiş bir kent olduğu söylenir. İşin ilginç yanı, Atatürk’ün Yalova’da kaldığı süreler içersindeki demokratik hayatın gelişmesinde Yalova’nın nasıl bir rol oynadığı ballandıra ballandıra anlatılır.

Yalova’da Kadının Adı Yok!
Oysa gerçek anlatıldığı gibi değildir. Demokrasinin beşiği olarak tanımlanan Yalova’da ne yazık ki durum sanıldığı gibi değildir.  Yalova’da gerek kamu yönetiminde, gerekse siyasi yaşamda, gerekse sivil toplum örgütlerinde kadının adı hasır altı edilmiş ve adeta yaşamdan dışlandırılmıştır.  Atatürk, Türkiye’nin ilk kadın muhtarını Yalova’dan  atama yoluyla göreve getirirken, bugünlere kadar ise kadınlara siyasilerin gerekli değeri vermediği ortaya çıkıyor. Yalova’da, kadınlarımız siyasi ve sosyal yaşamdan giderek uzaklaştırılmış, kadınlarımızda bunu “Kader”diyerek sineye çekmiş ve bugüne kadar hiçbir demokratik tepki göstermemiştir. Oysa, Yalova genelinde; 220 binden fazla nufusun, %51’i erkek, %49’nun ise kadın olduğu görülüyor. Örneğin Çınarcık ve Çiflikköy  ilçelerinde ise kadın nüfusunun, erkeklerden daha fazla olduğu görülmekte. Peki kadın nüfusunun bu kadar etkin olduğu Yalova’da,  kadınlar sosyal ve siyasi yaşamda neden geri planda kalmış yada bırakılmışlardır.

 

Rakamlarla  Yalova’da Kadın
Yalova,  bildiğiniz gibi  Altınova, Çiftlikköy, Termal, Armutlu ve Çınarcık’tan oluşan 5 ilçe ve 9 Belde belediyesinden oluşuyor.  Yalova belediyesinde 25, İlçe belediyelerinde 49,  belde belediyelerinde 63 olmak üzere toplam 137 Belediye Meclis üyesi bulunuyor. Yalova’da ayrıca 15 İl Genel Meclis üyesi ve 15 Belediye Başkanı bulunuyor.   Yalova Genelinde 15 ayrı belediyede,  137  Belediye Meclis Üyesi içinde sadece Yalova belediyesinde 3, Taşköprü belediyesinde 1 olmak üzere sadece 4 Kadın Meclis üyesi bulunuyor. Bu 4 Kadın Belediye Meclis Üyesinin de AKP’den olduğunu hatırlatalım. 15 İl Genel Meclisi arasında tek bir kadın üye bulunmamaktadır.

 

75 Yılda İlerleme Yok
Bilindiği gibi, Yalova’nın 10 ayrı  Mahallesi ve muhtarı bulunuyor.  Ve tüm bunların yanı 43 köyün muhtarı ve ilçe ile beldelerimizde bulunan mahallelerin muhtarları ile birlikte muhtar sayısı 100’ü geçmektedir. Ancak  Yalova genelinde sadece tek bir kadın muhtarımız vardır. O da Kılıç Köyü Muhtarı Nedime Er’dir. Atatürk,  Cumhuriyetin ilk yıllarında kadına verdiği önemi  göstererek 1932 yılında kadınların da ülkeyi yönetebileceklerini göstererek, Meliha Manço’yu  Cumhuriyet tarihinin ilk kadın muhtarı olarak Gacık Köyü Muhtarlığı görevine getirmişti. 

 

Kamu Yönetiminde de Kadının Yeri Yok
Yalova’da salt siyasi yaşamda değil, kamu yönetiminde, Sivil Toplum Örgütlenmelerinde kadının yerinin olmadığını görüyoruz. Daha da çarpıcı olması açısından, Yalova Valiliği Protokol listesinden sizlere bazı örnekler vermek istiyorum. Söz konusu 215 kişilik Yalova Protokolünde sadece 8  kadın yer alıyor. 215 kişilik kamu kurum ve kuruluşlarında yöneticilik birim amirliği, Sivil Toplum Örgütleri Yöneticiliği, Kamu ve özel bankaların şube müdürlerinin yanı sıra yerel yönetimlerden oluşan 215 Kişilik Yalova Protokolünde yer alan kadınlarımızın isimleri ise şöyle:
Yalova Belediye Meclis üyesi, Ayşegül Yılmaz,  Figen Abbasioğlu, Gülten Sağlam. Tüketiciyi Koruma Derneği  Yalova Şubesi Başkanı Funda Ayarcı,  Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Yalova Şubesi Başkanı. Lütfiye Çolak, Garanti Bankası Müdürü Nilgün Özgen, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Serap Şenocak, Gümrük Müdürü Selma Doğruel.

 

Erkekçe Bir Saptama
Yalova bölgesinde Siyasette kadının yerini incelediğimizde bu oranın sadece %3 olduğunu görüyoruz.  Kamu yönetiminde kadının yerini incelediğimizde ise bu oranın %4 olduğunu görüyoruz.   Oysa Yalova nüfusunu irdelediğimizde; Yalova merkezde son nüfus sayımına göre  98.661 kişi yaşıyor. Bunlardan 49.922 erkek, 48.739 kadınlar oluşturmaktadır. Kadın ve erkek nüfusunun neredeyse eşit olduğu Yalova’da kadının adının,   hem kamu yönetiminde, hem sivil toplum örgütlenmelerinde hem de siyasi oluşumlarda olmadığını açık bir şekilde görebilmekteyiz.

 

Siyasi yaşamda kadının yeri irdelendiğinde Yalova’da akıllara gelen tek bir isim oluyor;Yaşar Çiftçi:  Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz  ve bir süre CHP İl Başkanlığı, Yalova Belediye Başkan Adaylığı, Milletvekilliği adaylığında bulunan ve  siyasetin içinde kalmayı başarabilen, bunu başarırken de sağlığını kaybeden Yaşar Çiftçi’den sonra, aktif  siyasetin içinde kadınlarımızın  olmadığını görüyoruz.  Siyasette, Kamu yönetiminde, Sivil toplum örgütlerinde hatta medya sektöründe  erkeğin egemenliğinin etkin olduğu Yalova’da;   hal böyle olunca da “Erkekçe” bir yazı yazmak ne yazikki  bana kaldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!