Yalova’nın Atama İl Başkanları,,.

Yalova’nın Atama İl Başkanları,,.

15 Eylül 2019 Pazar 13:19:50

Demokrasilerde, seçimle gelen başkanlar yine seçimle gitmektedirler. Anti demokratik ülkelerde ise tam tersi bir uygulamalar yaşanmaktadır. Peki, demokrasiyi hayata geçirecek olan siyasi partilerde seçimle gelip, seçimle gitmek de bir ilkesel yönetim değil midir?  Siyasi partilerin İl Başkanları da, teşkilatın, örgütün iradesine yönelik tercih ile belirlenmesi gerekmiyor mu? 

Bir başka ifadeyle, Partilerin il başkanları da seçimle gelip, seçimle gitmelidir. O nedenle yapılması gereken, göreve getirilen atama İl Başkanları en kısa sürede olağanüstü kongre kararı alarak, tabanın  söz ve karar hakkına saygı duyarak, örgütün iradesiyle birlikte politika üretmek olmalıdır.  Böylelikle bireye aidiyet değil, örgüte aidiyet duygusuyla dirençli ve kararlı bir siyaset il Başkanlığını taçlandırmış olur.

Yalova’dan örnek vermek gerekirse, Siyasi Partinin İl Başkanı olanlar bu görevini bir sıçrama tahtası olarak görmekte ve birkaç ay görev yaptıktan sonra İl Başkanlığından istifa ederek  bir yerlere aday olmaktadırlar. Yalova’da  sadece SP Yalova İl Başkanı Celal Korkmaz’ın seçimle gelen tek il başkanı olduğunu biliyor musunuz?  Çok enteresandır. Yalova’da AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve DP’nin İl Başkanları atama ile gelmiştir.  Bazı Partilerin İl Başkanları ise bir yılda 4 kez değişmiştir...

CHP  nin Atama İl Başkanları.....

1 Ocak 2018 ‘de CHP İl Başkanı olarak Kongrede seçilen  İl Başkanı Ertan  Şener bu görevini kısa bir süre yaptıktan sonra Milletvekili Adaylığı için görevinden istifa etmiş ve  Bahar Doğan  CHP İl Başkanı olarak atanmıştır. Bahar Doğan’ da kısa bir süre  görev yaptıktan sonra İl Genel Meclis üyeliği için istifa etmiş, ardından Nur Koçak CHP İl Başkanı olarak atanmıştır. Görüldüğü gibi CHP’de son bir yıl içinde 3 Başkan görev yapmıştır.

İYİ Partinin Atama Başkanları....

2017’de Kurulan İYİ partinin Kurucu İl Başkanlığına atanan Ünlem Üstel, bu görevi bir süre yaptıktan sonra  Ayhan Küçük İl başkanlığına atanmış, daha sonra ise Mehmet Çam ve son olarak da Erol Tatar İl başkanlığına atanmıştır. Henüz kongre heyecanı yaşamayan İYİ Parti’de  kısa süre içinde 4 İl Başkanı görev yapmıştır.

DP  nin Atama Başkanları....

Ocak 2018’de gerçekleşen DP Yalova İl Kongresinde Muharrem Er, delegelerin oylarıyla  İl Başkanlığına seçilmiş, bu görevini bir süre yürüttükten sonra DP’den istifa etmiştir. Muharrem Er’in istifasının ardından, Tevfik Erbalta, sonrasında Hasan Ürekli ve son olarak Ahmet Özsümer   DP İl başkanlığına atanmıştır.  DP’de kısa süre içinde 4 İl Başkanı görev yapmıştır.

MHP  nin Atama Başkanı 

2017’de gerçekleşen MHP Yalova İl Başkanlığı Kongresinde Hasan Topçular delegelerin oylarıyla yeniden İl Başkanlığına seçildi.  İl Başkanı Hasan Topçular, bu görevini yürüttükten sonra  Milletvekili Adaylığı için İl Başkanlığından istifa etti. MHP İL Başkanlığına ise Necati Vural atandı.

AK Partinin Atama Başkanı

2017 Aralık ayında yapılan Ak Parti İl kongresinde Yusuf Ziya Öztabak delegelerin büyük çoğunluğunun oyuyla İl Başkanlığı görevine seçildi.Bu görevini bir yıl yürüten Öztabak, Yalova Belediye Başkan Adayı olması nedeniyle görevinden istifa etti. Ak Parti İl Başkanlığına 2018 Aralık ayında Muğlim  Bağatar atandı.

Yukarıda ifade ettiğim gibi Yalova siyasetinde söz sahibi olan Siyasi Partilerin İl Başkanlarının atama başkan olduğu görülmekte.  SP Adayı Celal Korkmaz ise 2017’de seçildiği kongre sonucunda İl başkanlığı görevine getirilmiş ve hiçbir seçimde aday olmayarak örnek bir uygulamayı hayata geçirmiştir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!