Yalova Nereye Gidiyor?
Yalova Nereye Gidiyor?
6 Eylül 2011 Salı 01:00:00

Yalova şehrini, önce ekonomistler, sonra psikologlar incelemeli ve mercek altına almalı.. Dünyanın hiçbir kentinde bu kadar çok çelişkinin yaşandığı bir başka kent bulamazsınız.Yolsuzluğun ve Yoksulluğun bu kadar çok konuşulduğu bir kent olan Yalova, şimdi bir başka çelişkiyle ülke gündemine oturuyor. Yalova, TÜİK 2011 verilerine göre, Türkiye’de kişi başına düşen gelirle Türkiye’nin en zengin kentleri arasında görülürken, yine kişi başına düşen asayiş olaylarıyla Türkiye’nin en fazla suç işlenen kentleri arasında bulunuyor.Yalova, Ülke bütçesine en fazla katkı sunan illerin arasında yer alırken, en az ödenek alan illerin başında geliyor.

Bu tür çelişkilerin bir arada olduğu bu kentte elbette; siyaset cambazları sahne alacak, Yolsuzluklar diz boyuna çıkacak., Medya’dan Siyasete, Sivil Toplum Örgütlerinden Siyasi Partilere Kadar Yozlaşma da tavan yapacak .Yalova gibi bir yerde şehir eşkıyaları Cumhuriyet Meydanında cirit atmayacak da nerede atacak?

2011 Araştırmasına Göre Yalova, Türkiye’nin En Zengin Üçüncü Kenti…
Türkiye İstatistik Kurumunun  (TÜİK) son araştırmalarına baktığımızda Yalova’yı analiz etmek pek mümkün görünmüyor. Kişi başı geliri hesaplandığında Yalova’nın durumu çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, TUİK’in, Devlet Planlama Teşkilatı’nın verilerinden yola çıkarak hazırlanan rapor açıklandı. Kişi başına gelir bazında yapılan araştırmaya göre Bolu, kişi başına düşen 88 bin liralık gelirle Birinci, Kocaeli: 63 bin lirayla İkinci, Yalova, 34 bin lirayla Üçüncü oldu. Hemen hatırlatalım ki,  İzmir 17 bin 300 Lirayla Onuncu
 , İstanbul ise 17 bin 200 lirayla On birinci sırada yer alırken,  Şirnak 508 lirayla 81. sırada yer aldı. Yapılan istatistikî veriler Yalova’nın Türkiye’nin en zengin ilk üç ili olduğunu gösteriyor.Yapılan araştırma, kişi başına düşen milli gelirin kurumlar ve işadamlarının yaptığı ihracatların ve Bankalarda bulunan Mevduatların toplam nüfus içindeki kişilere pay edilmesi ile ortaya çıkıyor. .Bu rakamlarda Yalova’daki bir avuç azınlığın ellerindeki servetin ne kadar büyük olduğunu bizlere göstermektedir.

2011 Araştırmasına Göre Yalova, En Fazla Suç İşlenen Kent…
Türkiye’nin en zengin kentleri arasında gösterilen Yalova, aynı zamanda Türkiye’nin en fazla suç işlenen kenti durumundadır.. Nüfusa oranla kişi başına düşen suç oranlarında Yalova Türkiye’nin en fazla suç işlenin ikinci il oldu. Yapılan araştırmada İllerin suç oranlarına bakıldığında S on bir yıl içinde Yalova, 203 bin 741 nüfus ile 5 bin 996 suç işlenmesiyle Türkiye ikincisi olurken, bu rakamlara göre Yalova’da yaşayan her 33 kişiden biri suç işlemektedir. Elbette, buradaki veriler kayıtlara geçen resmi asayiş olaylarıdır. Kayıtlara geçmeyen asayiş olaylarını da buna eklediğimizde bu sayının Yalova açısından ne anlam taşıdığı da gözler önüne serilecektir.

Yalova En Fazla Veren Ama En Az Alan İl Durumunda…
Yalova, İllerin bütçeye sağladığı gelirlerle, bütçeden aldığı harcamalar karşılaştırıldığında büyük uçurumlar olduğu görülmektedir. Bir çok il bütçeye açık verirken, Yalova,bütçeye katkı sunan illerin arasında yer alırken, bütçeden en az pay alan illerin arasında bulunmaktadır. Bir başka çarpıcı son örnek ise,  2011 Mahalli İdareler Genel Faaliyet Raporu sonucudur. Son 5 yılı kapsayan KÖYDES ödeneklerinde illere ayrılan paylar da Yalova 81 il içinde 81 sırada yer almaktadır..Yalova, bir yandan Türkiye’nin en zengin illeri arasında gelirken, diğer yandan en fazla suç işlenen kent olmuştur. Yalova, Bütçeye katkı sağlayıp açık vermezken, bütçeden en az pay alan bir kent olmuştur.

Yalova; Yoksulluğun,ve Yozlaşmanın  en üst sıralarında yer alırken şimdi de Yolsuzluk iddialarıyla çalkalanıyor. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ankara’dan Yalova’daki yolsuzluk iddialarının araştırılması için İç İşleri Bakanlığından Müfettiş gönderilmesini talep ediyor.

Oysa; bu tablo karşısında Yalova’ya gönderilmek üzere Sağlık Bakanlığından Psikolog talep etmesi gerekmez mi ?

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!