Yalova Kent Meydanı & Esnaf Sarayı

Yalova Kent Meydanı & Esnaf Sarayı

6 Ekim 2016 Perşembe 12:14:47

Yalova Belediye Meclisi Ekim Ayı oturumları iki gün devam etsede ilginç tartışmalara neden oldu. Tartışmaların ana konusu ise Yalova Kent Meydanı ve Yalova Belediyesinin borçları karşılığında SGK’ya devri düşünülen Fakülte Binası ( Yalova Esnaf Sarayı) idi.

Bu konuya ilişkin AKP ve CHP grupları iki farklı taleple  meclise önerge verirken, Bağımsız Belediye Meclis üyesi olarak her iki konuya da farklı bir yaklaşım göstererek düşüncelerimi Ekim Ayı Meclis toplantı salonunda dile getirdim. Bu köşe yazımda Mecliste dile getirdiğim ve yaptığım konuşmalara yer vermek istiyorum.  

Yalova Belediyesinin Borçları Karşılığında Esnaf Sarayını SGK’ya Devri..

Sayın Başkan Değerli Meclis Üyesi Arkadaşlarım; Bilindiği gibi Yalova’da 14 Belediye var. Ülkemizde binlirce belediyede olduğu gibi, Yalova’daki tüm belediyelerin SGK’ya borcu bulunmaktadır. Ben şunu merak ediyorum. SGK Yalova belediyesinin böylesine önemli bir gayrimenkulune neden haciz koydu? Yalova’nın diğer belediyelerinde böylesi bir uygulama var mı? Diğer belediyeler bu tür sorunu nasıl çözüyor? Yoksa Yalova Belediyesinin malları kapanın elinde kalıyor mantığı mı bu kararda etkin! Bu sorularımın yanıtını sizlerden bekliyorum.

Sayın Başkan;

SGK’ya borçları karşılığında devredilmesi istenilen Fakülte binası, sizlerinde bildiğiniz gibi 2008 yılında sizlerde Yalova Belediye Meclis üyesiydiniz, Burası Yalova esnafını rahatlaması amacıyla yapılmıştı. Şimdi bu bina SGK’ya verilerek, Esnaf Odalarına bunun yerine Karizma İş Merkezinde yer tahsis edilmesi talep ediliyor? Konu öyle bir hal aldı ki, sanki Yalova Belediye Meclisi 15 Oda Başkanına yer arıyormuş gibi bir algı çıktı ortaya. Şimdi 15 Oda Başkanının Karizma İş Merkezine taşınmasıyla Yalova Esnafının sorunları ihtiyaçları giderilmiş mi olacak?

Hatırlayın Sayın Başkan,

2008 yılında Yalova Esnaf Sarayının projesine sizlerde Belediye Meclis üyesi olarak bu kararın altına imza atarken, bende sizleri bir basın mensubu olarak bu meclisten izliyordum. Esnaf Sarayı komple bir tesisti. İçerisinde düğün salonları, restorantları ve kreşleri,sosyal tesisleri  ve  hizmet binası olarak temeli atılmıştı. Yalova Esnafı orada çocuklarının düğününü yapacak, bebeklerini kreşe verecek piyasa fiyatının altında kendi restorantlarında yemek yeme olanağı bulacak ve sosyal tesislerden faydalanma imkanı bulacaktı. Burada mesele, Oda başkanlarına yer bulma meselesi değil,  Yalova esnafına sosyal adaletli davranarak onların daha iyi bir şartlarda sosyal tesisler kazandırmak olmalıdır:

Yalova Kent Meydanına İlişkin Yaptığım Konuşma..

Sayın Başkan; ben buradan sahnede asılı Yalova’nın planlarını gösteren haritaya baktığımda Yalova’nın bir utanç tablosunu görüyorum. Çünkü Yeşil alanların her geçen gün yok olduğu talan edildiği Yalova’da görüldüğü gibi çarpık yapılaşmalarla birlikte Yeşil alanların bir nokta kadar kaldığı karşımızda duruyor.Şimdi haritaya baktığımızda Yalova’nın ne kadar çok yeşil alana ihtiyacı olduğunu daha iyi anlamamız gerekmekte.

Sayın Başkan Değerli Meclis Üyesi Arkadaşlarım;

Haritada da açık bir şekilde görüldüğü gibi Yalova’nın yeşil alanlara ne kadar çok ihtiyacı olduğunu somut bir şekilde burada görmekteyiz. Kent meydanı yapılması düşünülen Atatürk Stadyumu ve çevresinin Yalova için ne kadar önemli olduğu açıkça ortadadır. Bu konuyla ilgili Ak Parti gurubunun bu alanı Kent Meydanı yapma istemi ve bu konuya ilişkin basına yapılan açıklamalarda, sanki Kent Meydanının kısa süre içinde yapılacağı yönünde bir algı yaratılmış.Şu andaki bütçeyle Yalova Kent Meydanının yapılması zaten olanaksız. Sadece bir takım endişelerin önüne geçilebilmesi için yani bu alanın belediye tarafından satılması yada üçüncü kişiler tarafından hacz edilmesinin önüne geçmek için aldıkları ifade ediliyor. Bu da  yanlış.

Sayın Başkan; 

Sizlerin de bildiği gibi 5393 sayılı Belediye Kanununun 15 Maddesi oldukça açık. Çünkü, Belediyeler, kanunlarla verilen görevleri yerine getirmek suretiyle kamu hizmeti sunan kamu tüzel kişileridir. Bu çalışmaların kesintiye uğramadan devam edebilmesi amacıyla 5393 sayılı Belediye Kanununun 15 inci maddesi gereğince kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ve araziler haczedilemez. Bu konuda Anayasa Mahkemesinin de emsal kararları bulunmaktadır. Görüldüğü gibi burasının spor alanı olarak kalması halinde haciz konulması zaten mümkün değildir.

Sayın Başkan; 

Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin asli görevlerinden biri bölgede yaşayan insanların yeşil alanlarla kucaklaştırmak olmalıdır. Yalova’nın akciğerleri olarak nitelelendirebileceğimiz yeşil alanlara şiddetle ihtiyaç duymaktayken yeşil alanı kent meydanına çevirmek, ileride yapılacak olan plan tadilatlarıyla da söz konusu bu alanı da kaybetmek olacaktır.  Bu nedenle ben şahsım olarak Yalovaspor ve Yalova Stadyumunun bulunduğu alanın konut alanından çıkartılarak planlara eskiden olduğu gibi spor alanı olarak işlenmesini talep ediyorum.

Sayın Başkan Değerli Meclis Üyesi Arkadaşlarım;

Yalovaspor ve Yalova Stadyumunun bulunduğu alanı unutmayalım ki, Yalova’nın son mevzisidir. Burayı da kaybedersek, gelecek kuşaklara bunu anlatmakta zorlanacağımız gibi gelecekte Yalova için durum daha da vahim olacaktır.

İşte O Konuşmalar ve Ayrıntılar

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!