Yalova, Kemal Aslan’ı Kaybetti
Yalova, Kemal Aslan’ı Kaybetti
18 Eylül 2007 Salı 01:00:00

Yazıların en zor olanı, gidenlerin arkasından yazı yazmaktır. Hele sevdiğiniz biri ise, hele de adam gibi bir adamsa bu yazıyı daha da zor kılıyor. Cümlelerimi nasıl kuracağımı dahi bilemiyorum. Ancak ilk aklıma gelen şu kelimeyi kullanmak istiyorum. “Kemal Aslan’ı yitirmedik, Yalova, Kemal Aslan’ı kaybetti”.  Evet, galiba doğrusu bu. Yalova, Kemal Aslan Ağabeyini Kaybetti. Kim bilir, belki bu yazı bazı kişiler için anlamsız gelebilir. Çünkü İstatistikler, şu anda Yalova nüfusunun sadece %35’nin Yalova doğumluların oluşturduğunu gösteriyor. Ama Kemal Amca’nın o kadar büyük bir yüreği vardı ki; hani neredeyse tüm Yalova’yı kucaklayacaktı, yüreğindeki dev gibi insan sevgisi. Onun ölüm haberini yaparken dahi, yazdığım haberin asparagas olduğuna inanıyordum. Çünkü ben “O”nu Yalova var olduğu sürece “O” da var olacak diye düşünüyordum hep…

Kemal Aslan Amcayı çocukluğumdan beri tanırım. 40 yıllık bir dost, bir ağabeydi. Sanki “O” benim gözümde Cumhuriyet meydanında dikili ulu bir “Yalova Çınarı” gibiydi. Ben “O”’nu hep ölümsüz bilirdim. Kemal Aslan Amca, Yalova’nın yakın tarihi idi. “O” Bir Yalova sevdalısıydı.

 

İşte o nedenle Yalova sadece bir insanını değil, aynı zamanda yakın tarihi de kaybetti.
76 yaşındaydı Kemal Amca, Herkesin mutlaka Kemal Amca ile paylaştığı, yaşadığı anıları vardır.

 

Dedim ya; “O” Bir Yalova sevdalısıydı. Kemal Amca, geçen Çarşamba günü Prostat ameliyatı geçirecekti. Ancak, bu Pazar günü Yalovaspor’un Bursa Merinos maçını seyretmeyi de çok arzu ediyordu. O nedenle, ameliyatını Pazartesi gününe erteledi. Kadere bakın ki, maçtan birkaç saat önce, yüzlerce Yalovalı, dostları, sevenleri “O” nu Merkez Camiden gözyaşları içinde uğurladı.

 

Geçen hafta Yalovaspor Başkanı Nusret Karaalioğlu ile yaptığım söyleşide, Karaalioğlu Kemal Amca’dan şöyle söz ediyordu. “Yalova giderek kendine yabancı kalıyor. Yalova’da en hakiki Yalovaspor’lu Kemal Aslan’dır. Kemal Amca hasta yatağından kalkıp Yalovaspor maçlarına geliyor. Yalovaspor’da yöneticilik, başkanlık yapmış olanlar için Yalovaspor’un verdiği yemeğe Kemal Aslan hasta bir vaziyette gelirken, diğer yöneticiler, başkanlar gelmiyor..” demişti.

 

İşte Kemal Aslan Amca böyle biriydi. Sugören Köylü Hasan’ı da, Gacık’lı Özcan’ı da, Sultaniye Köylü Mehmet’i de tanırdı. Yalova ile o kadar içli dışlı olmuştu ki Yalova, onun yaşam kaynağı idi. Sanırım, Yalova’nın giderek kendisine yabancı kalmasına, yozlaşmasına  yüreği daha fazla dayanamadı.

 

Kemal Amca nefes aldığı sürece, Yalova’nın sosyal, siyasal her tür etkinliğine damgasını vurdu. Her ne kadar yıllarca Sosyal Demokrat Partilerde görev yapsa da onun içtenliği ve samimiyeti Yalova sevdalısı tavrı, O’nu Partiler üstü bir kimliğe taşıdı. Merkez Camiinde kendisini yalnız bırakmayanların, ifadeleri de bunu doğruluyordu.

 

Tüm Siyasi Partilerin Temsilcileri, Sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, Kemal Amca’ya karşı son görevini yerine getirirken cami avlusunda sanki ağızbirliği edilmişçesine ortak bir söz çıkıyordu. ”Kemal Aslan gibi bir Yalova sevdalısı zor yetişir”.

 

Gerçekten de öyle; bazı kentler var oluşlarını, simgeleriyle sürdürürler. Eğer Yalova’da kısa bir süre içinde yaşamış olsanız ve şimdi dünyanın her hangi bir yerinde yaşıyor olsanız da mutlaka Yalova’da yaşamış olduğunuz süre içinde Kemal Aslan’ı tanımış olurdunuz. Merak etmeyin! Kemal Aslan’da sizi tanırdı zaten…

 

Kemal Aslan Amca aslında son derece sağlıklıydı. Prostat sorunu vardı. Geçen hafta doktoru ameliyat tarihi olarak Çarşamba gününü verdi. Ancak, kendisi “Pazar günü Yalova-Bursa merinos maçını seyredeyim, Pazartesi günü de Ameliyata girerim” diye yanıt verdi doktoruna. Maç gününe kadar Ameliyatın stresine dayanamadı ve Yalovaspor maçına saatler kala, Kemal Aslan Amca’yı Merkez cami avlusundan sevgiyle, saygıyla uğurladık. Şimdi, Kemal Amca çok sevdiği kadim dostu sütçü Alitaş Albayrak’la beraber…

 

Biliyorum, her ölüm aslında erken ölümdür. Ancak şunu da biliyorum ki; Yalova’nın Kemal Aslan amcaya bugünlerde daha çok ihtiyacı vardı. Ve sizler; bir gün Kemal Aslan'ı özlerseniz!  . Bir gece vakti gökyüzüne bakın! Yalova üstünde parlayan Yıldız, işte Kemal Aslan’dır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!