Yalova Güçbirliği ve İddialar…

Yalova Güçbirliği ve İddialar…

15 Ocak 2016 Cuma 00:08:29

Geçtiğimiz yıl kurularak faaliyetine başlanan Yalova Güçbirliği Derneği çalışmalarını sürdürürken, Derneğin logosu nun son günlerde spekülatif iddialarla tartışma konusu yapılmakta. Bu iddiaların inanılmaz çirkin boyutlara gelmesinden dolayı bu köşe yazısını da yazmak ve kamuoyunu doğru bir biçimde bilgilendirmek zorunda kaldım.

Türkiye’de Atatürk’ün imzasının bulunduğu Tek logo Yalova Güçbirliğinin logosudur. Bunu farklı yerlere çekmek, farklı yorumlamak art niyetten başka bir şey değildir. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu logonun sahibi benim. Bu logonun tercih edilmesin nedenlerini Derneğin kurucularından Muhsin Sevencan,  Derneğin ilk toplantısında basın mensuplarına ve dernek kurucu üyelerine özetle anlatmıştı. Ancak, gelinen noktada logo tartışmasını farklı boyutlara çekilince bu yazı da benim açımdan kaçınılmaz olmuştur.

Atatürk’ün İmzasının Bulunduğu Tek Logo, Yalova Güçbirliğinin Logosudur…

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) bundan tam 5 yıl önce 2011 yılında  Yalova’yı tanıtacak, Yalova’nın kimliğine uygun Logo ve Slogan Yarışması açmıştı. Bu yarışmaya 2 ayrı logo ile katılmış, ancak  daha sonra nedeni açıklanmadan bu yarışma iptal edilmişti. Bu Yarışma ve logolarla ilgili 4 yıl önce köşe yazısı yazdığımdan dolayı bu konuyu burada ele almayacağım.

Burada dile getireceğim Logo’nun yaratılması ve ne anlatmak istediğini herkes öğrenince belki de birileri bu kez farklı bir nedenden dolayı bu logo’dan rahatsız olacaklardır. Ancak şu da unutulmasın Atatürk’ün İmzasının bulunduğu Tek Logo, Yalova Güçbirliğinin Logosudur. Bu da Atatürk’ün kenti Yalova’ya yakışacağını düşünmekteyim.

Türkiye’nin Gözbebeği Yalova…

2011 yılında çizilen ve orjinali yan tarafta görülen Yalova Logosunu görüyorsunuz. Büyük Önder Atatürk'ün Kenti Yalova'nın en iyi bir şekilde tanıtılması için, Atatürk ve Yürüyen Köşk'ün olmazsa olmazı olarak gördüğümden Marka Ajansının Logo ve slogan yarışmasına iki  farklı çalışmayla katılmıştım.

Günlerce süren çalışmalardan sonra “Türkiye’nin Gözbebeği; Yalova”  sloganlı çalışmamda, "Türkiye’nin Gözbebeğinin Atatürk" olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Bu nedenle de Yalova Logosuna Atatürk’ün mavi gözüne ( göz bebeğine) grafiker Haluk Mot’un desteğiyle Yürüyen Köşk’ü yerleştirmiştim .Ayrıca bu logoya Atatürk’ün imzasını çağrıştırmıştım.

Logo Bizlere Ne Anlatmak İstiyor ?

Yan tarafta fotoğrafı görülen Yalova Güçbirliğinin logosunda,yukarıdaki logonun slogansız hali görülmektedir. Görüldüğü gibi Atatürk’ün İmzası hem de çelik mavi gözleri bulunmaktadır. Yalova, Büyük Önder Atatürk'ün Mavi gözüyle birlikte, deniz ve göz bebeğinde görülen Yürüyen Köşk’le anlatılmıştır.

Üst ve alt tarafta bulunan çizgilerde ise Yalova’nın Mavi &Yeşil Turizm Seyir Yolu vurgulanmıştır. Ayrıca alt ve üst çizgiler, Altınova'dan Armutlu ilçesine kadar uzanan Yalova haritasını vurgulamıştır.  Alt tarafta bulunan Yeşil Çizgi ise Atatürk imzasında bulunan ve (yukarıda görülen ) son (K)  harfinin kıvrımı anlatılmak istenmiştir. Logo’da özellikle; Atatürk’ün benim kentim dediği Yalova, bu nedenle, Atatürk’le öne çıkartılmaya çalışılmış ve buna da özellikle özen gösterilmiştir.

Logoyu Güçbirliği Neden Kullandı...

Öncelikle şunu belirtmeliyim, Yalova Güçbirliği Derneğinin üyesi değilim. Dernek kurucularından Muhsin Sevencan, Yaptığım bu logo çalışmalarından haberdar olduğu için Derneğin tanıtımının yapılacağını ancak kurumsal bir logosunun olmadığını, bu nedenle de bir logoya ihtiyaç olduğunu benim logomu kullanmayı istediğini belirtince Logonun özelliklerini ve ne anlatmak istediğini belirterek kullanmak için verdim.

Ancak, bu süreler içerisinde gerek kamuoyunda, gerek dernek bünyesinde logodaki tek gözün farklı çağrışımlar yaptığı ve spekülatif  iddialarla kamuoyunun kafası karıştırılmak istenmiştir. Şimdi logonun neyi anlatmak istediği sanırım anlaşılmıştır. Şimdi, burada açıkça dile getirdiğim Logo’nun ne anlatmak istediğini herkes öğrenmiş oldu .Umarım, bu kez de Atatürk'ün imzasından dolayı bu logo’dan birileri rahatsız olmaz......

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!