Yalova Felaketlere Hazır Değilmiş…
Yalova Felaketlere Hazır Değilmiş…
30 Ocak 2013 Çarşamba 00:00:00

Aksa fabrikasının Tekstil depolarında çıkan yangın, Yalova’nın aslında nasıl bir felaketin eşiğinden döndüğünü de bizlere açık bir şekilde gösterdi. Şimdi asıl soru şu:  Bu yangın Tekstil depolarında değil de Kimyasalların depolandığı tanklarda çıkmış olsaydı, Sadece Yalova Değil, Marmara bölgesi için bir felaketle sonuçlanacaktı?

Aksa Yangınından Dersler Çıkartılmalı...
Elbette, Aksa Fabrikasında çıkan yangın, üzüntü vericidir. Çünkü burada, emek ve milli servet heba olmuştur. Sevindirici yanı ise kazanın can kaybı olmadan atlatılması olmuştur. Ancak, bu kadar ucuz atlatılan yangından da dersler çıkartmak da kaçınılmaz olmuştur. Gerek Aksa’nın, gerekse İl Afet Müdürlüğünün ve İtfaiyenin afetlere hazırlıklı olmadığı gözler önüne serildi.
 
Yalova Felaketlere Hazır Değil….

Aksa yangını, aynı zamanda Yalova’nın olası bir kimyasal sızıntıya karşı hazır olmadığını göstermiştir. Oysa daha birkaç ay önce Marmara bölgesindeki tüm Umke’ler, Arama kurtarma dernekleri Yalova’da bir araya gelmiş ve kimyasal sızıntıya karşı tatbikatlar gerçekleştirmişti. Yalova İl Afet Müdürlüğü de, Aksa ve Akkim’de Endüsriyel yangınlara karşı eğitim ve tatbikat çalışmaları yapmıştı.

Aksa’da Yapılan Yangın Tatbikatları Ne Oldu?
Daha birkaç yıl önce, Yalova'da Marmara Bölgesindeki Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri  (UMKE) Kimyasal sızıntı senaryosunun burada canlandırılmıştı. Bu tatbikata, KBRN (Kimyasal-Biyolojik-Radyoaktif-Nükleer) Endüstriyel Tatbikatı'na 100'e yakın UMKE personeli de katılmıştı. Bu tatbikatlardan sonra da Yalova Afete hazır başlıkları gazetelerin manşetlerine taşınmıştı. Anlaşılan o ki, tatbikat sadece teoride kalmış iş pratiğe gelince bildik yöntemlere başvurulmuş. Yangına müdahale eden itfaiye erlerine gaz maskesi bile verilmezken, Aksa’nın güvenlikçileri ise olay yerinde gaz maskeleriyle görev yaptığı fotoğraflara da yansımıştır.

Yangından Körfez Korktu Ama…
Türkiye’nin ayağa kalktığı bu yangınla birlikte çevrede yaşayan binlerce kişi için ikaz, uyarı, anons neden yapılmadı. Dünyanın en büyük devi olarak bilinen Aksa yangını 10 saat boyunca devam ederken, çevreye kimyasal içerikli dumanlar sararken, yangın söndürmek için havadan neden müdahale edilmedi?. Aksa Fabrikasında çıkan yangın fabrikanın küçük bir bölümünde çıkmış olmasına rağmen, yangın 10 saat boyunca devam etti. Bu durumda yangın tüm fabrikayı sarmış olsaydı, yangının söndürülmesi günlerce devam mı edecekti?

Vopak İçin Verilen Mücadele Boşuna Değilmiş…
Şimdi eki elinizi başınızın üstüne alın ve düşünün. Bu yangın Aksa fabrikasının Tekstil depolarında değil de; Kurulması halinde Vopak Kimyasal Depolarında çıkmış olsaydı durum ne olurdu? Bu sorunun yanıtını vermek kolay değil. Böylesi bir felaket dünyada asrın felaketi olmaya aday bir sonuç çıkartırdı karşımıza.. Sadece Yalova ve bölgesi değil, Marmara bölgesi için bir felaket olurdu. İşte bu nedenle Vopak için verilen mücadelenin haklılığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.   

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!