Yalova Depremi Hatırlamıyor…

Yalova Depremi Hatırlamıyor…

1 Ağustos 2019 Perşembe 11:31:57

17 Ağustos 1999 depreminde Yalova il genelinin toplam nüfus 140 bin kişiydi. Resmi kayıtlara göre depremde yaklaşık, 3 bin kişi yaşamını yitirirken, 20 bin kişi de Yalova’yı terk etti.  Depremin ertesi günü Yalova il genelinin nüfusu 115 bin civarında kalmıştı. Depremin bir hafta sonrasında ise inanılmaz tersine bir göç yaşanmıştı. Çünkü Yalova’da her şey bedavaydı. Ulaşım, yeme içme, yatma, iletişim gibi bir insanın günlük ihtiyaçlarının tamamı neredeyse bedava karşılanıyordu. Hatta, evi olmayanlara prefabrik konut bile tahsis ediliyordu..

Bedava Hayat, Ucuz Arsa, Konutlar  Göçleri Arttırdı…

Bedava yaşam, Yalova’nın nüfusunu 17 Ağustos 1999 depreminin ardından giderek artmasına neden oluyordu. Bir başka ifadeyle, depremi Yalova’da yaşayanların bir bölümü Yalova’yı terk ederken, depremi Yalova’da yaşamayanlar ise Yalova’ya gelerek, sanki Yalova’da depremi yaşamışçasına birer depremzede olarak, gerçekte  ise“(Depremzade) olarak yaşamaya başlamıştı. Tüm bunlarla birlikte Yalova’da deprem sonrasında arsa ve konut fiyatlarının düşmesinin ardından, , aynı zamanda yaşanan yoğun göçlerle birlikte, 2001 yılında  Yalova’nın nüfusu 168 bin 593’e yükselmişti. 2015 yılında ise Tersaneler, Yalova Üniversitesi, Körfez Köprüsü gibi faktörlerle Yalova’nın nufusu 230 bini aştı.

Yalova’da Yaşayanların %70’si Depremi Yaşamadı..

Deprem sonrasında yaşanan göçlerle birlikte 20 yıl önce meydana gelen 17 Ağustos 1999 depremini Yalova’da yaşayan her üç  kişiden ikisi depremi hatırlamazken, göçle birlikte artan konut talebi üzerine tarım alanları da imara açılmış oldu. Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen "bir kilometrekareye düşen kişi sayısı" Türkiye genelinde 101 kişi olurken, Yalova’da bu oran ise 300  kişi oldu. 1999 depremi öncesinde Yalova genelinde 5-7 kat olan imar durumu, deprem sonrasında 3-4 katla sınırlandırılmasının ardından 5-6 katlı olan hasarlı binaların yıkılarak yerine 3 kat olan imar durumu nedeniyle bu binaların yıkımı hak sahiplerinin” Hak Kaybı”nı gerekçe göstererek mahkemeye başvurarak binalarını yıktırmadılar. Hasarlı binalara ise makyaj yapılarak Yalova’ya göç edenlere ve 15 bin öğrenci kapasiteli Yalova Üniversitesinde eğitim gören öğrencilere kiraya verildi.

2019’da Yalova’nın Nüfusu 280 Bin. 30 Bin de Yabancı Var…

1999 Ağustos'unda Yalova il genelinde toplam 140 bin kişi yaşıyordu. 2019 Ağustos ayı itibariyle Yalova’da nüfusun 280 bin, yabancı uyrukluların sayısının ise 30 bin civarında olduğu biliniyor. Yabancı uyrukluların Yalova merkezde yoğunlaşması ile birlikte Yalova’da önemli bir kimlik deformasyonu, demografik yapının da bozulmasını da beraberinde getirdiği gibi, Yalova’nın sosyal dokusu, sosyal yaşamını da değiştirmiştir. Birkaç yıl öncesinde Yalova sahiline çıktığınızda, selam verebileceğiniz bir Yalovalıyı görmek mümkün olamazdı, gelinen noktada ise  Yalova sahilinde Türkçe konuşan insan bulmakta zorlanıyorsunuz.  

20 yıl Önce Yaşadıklarımız

İşte 17 Ağustos Depreminin üzerinden bugün tam 20 yıl geçti. Depremde yaşadığımız önemli kayıplar, hafızalardan yavaş yavaş silinmeye başladı. Önce depremde yitirdiğimiz insanları, sonra da insanlığımızı unuttuk. Ve bugünlere de hiç deprem olmayacakmış gibi yapılması gerekenleri unutarak geldik. Yüzyılın acısını, “Yüzyılın Soygununa” dönüştürenler ağır bastı bu kentte. 16 Ağustos 1999 gecesi birçoğumuz sevdiklerimize son kez sarıldı.

Şimdi son 20 yıldır “ onlar” sız yaşıyoruz.  Bundan 20 yıl önce 17 Ağustos 1999’da  saat 03.02’yi gösterdiğinde Sevgililer, Son kez sarılmışlardı birbirlerine. Son kez kadeh tokuşturarak “Mutlu Yıllara “derken, anneler babalar son kez sarılmışlardı yavrularına, bebeklerine.,Bebekler ise son kez sarıldılar oyuncaklarına. Yavrusunun yanaklarına son kez  birer öpücük kondurarak Yavrularına “İyi Uykular Bebeğim” diyebildiler. 20 yıl önce; Deprem gecesi yatağından düşerken, koynundaki oyuncak ayıyı bile bırakmayan çocukları bizler toprak altında bıraktık. Çocuklarımızı kolay ölümlere terk ettiğimiz için, 20 yıldır ülkemiz böylesine karanlık şimdi….

Onlar, şimdi 20 yıldır toprak altında derin uykudalar…
Bizler ise toprak üstünde… 
Deprem şehitleri; sizler toprak altında.., 
Bizler ise toprak üzerinde huzursuz bir bekleyiş içindeyiz şimdi...

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler