Yalova’da Sudan Tartışmalar…

Yalova’da Sudan Tartışmalar…

12 Kasım 2014 Çarşamba 23:46:03

 

Yalova’da son bir hafta içersinde yeniden sudan tartışmalar gündeme oturdu.  Yalova Belediye Meclisinin Kasım Ayı oturumlarında Yalova Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonunun 2015 yılı bütçesi  gelir tarifesinin görüşüldüğü oturumda su zamları da görüşülen konular arasındaydı. Belediye Meclisinde ve İhtisas Komisyonlarında sayısal üstünlüğü elinde bulunduran Ak Partili Komisyon üyelerinin öngördüğü ve grubunun da kabul ettiği komisyon raporları meclis oturum oylamasında nedense tartışma yarattı.

Komisyonun Oy Birliği İle Aldığı Kararlar

Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen 169 ayrı gelir tarifesinden 166’sına CHP ve AKP’li komisyon üyeleri oybirliği ile imza attı. 3 ayrı gelir tarifesine ise CHP’li komisyon üyeleri şerh düşerek hem Riyasete, hem de AKP’li komisyon üyelerinin öngördüğü tarifeye karşı çıkarak  gerekçelerini de rapora yazdırdı. Hal böyleyken;  Kasım Ayı Yalova Belediye Meclisinde, AKP Grubu yeni bir teklif sunarak kendi meclis üyelerinin de imza attığı komisyon kararlarına itiraz ederek komisyon üyelerini de zor durumda bırakmış oldu…

Suyun Tasarruflu Olarak Kullanılması ve Sınıflandırma...

Kasım ayı Meclis toplantısının ardından, mecliste sayısal çoğunluğu bulunduran Ak Parti, suya %100 zam yapıldığı yönünde açıklamalarda bulunarak, kamuoyunu bir anlamda eksik bilgilendirmiştir.  2014 yılı su m3 fiyatı KDV dahil 2 TL’dir. 2015 yılında yapılan sınıflandırmayla su tasarrufu teşvik etme amacıyla yeni bir sisteme geçilmiştir.  TÜİK verilerine göre bir ailenin Yalova’da tükettiği ve tahakkuk ettirdiği su miktarı 10 ila 13 m3 arasındadır. 2015 yılında Yalova’da 10 m3’e kadar su tüketen bir abone suyun m3’ü için yine 2014 yılında olduğu gibi KDV dahil 2 TL ödeyecektir.  Bir başka ifadeyle  10 m3’e küp su için 20 TL ödeyecektir.  Eğer, 13 Metre küp su tüketirse 2014 fiyatlarına göre  26 lira, 2015 fiyatlarına göre 27.5. TL ödeyecektir.  10 m3 ile 20 m3 arası su tüketen abone 10 Metre küpten sonrasında  m3 ‘ne 2.5 TL ödeyecektir. 

Suya % 100 Zam Yapıldığı İddiaları Algı Siyasetinin Bir Parçasıdır…

Buradan anlaşılacağı gibi 10 m3’ü 2 Tl, 10 m3’ten sonra ise 2.5 TL ödeyecektır. Buna göre;  20 m3 su kullanan abone ise;  2014 fiyatlarına göre 40 TL, 2015 fiyatlarına göre ise 45 TL ödeyecektir.  İddiaların aksine Yalova halkının tükettiği suya %100 değil;  %4 ile %10 arasında bir zam uygulaması vardır. Buradan da anlaşılacağı gibi 2015 yılında suyu tasarruflu olarak kullanan aboneler hiçbir zamma tabi olmadan suyu kullanmaya devam ederken, ciddi su sıkıntısı yaşayan Yalova’da, suyu fazla kullananlara karşın suyu tasarruflu olarak kullananlara kolaylık sağlayarak su tasarrufu teşvik edilmiştir. Ayrıca, sudan para kazanan sektörlere bu sınıflandırmayla zam oranı yüksek tutulmuştur..

Kamuya Kazık, Özel Sektöre Kıyak…

Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri olarak gelir tarifesini incelediğimizde karşımıza inanmakta zorluk çektiğimiz bir tabloyla karşılaştık. Yalova Belediyesi yıllardan beri Yalova’da kamu hizmeti yapan Devlet Hastaneleri ve Sağlık Ocaklarına suyun m3’ü için 5.65 Tl alırken, aynı sektörde  ticari olarak faaliyet gösteren Özel Hastanelere ise suyun m3’ü için 3.25 TL alıyordu. Yine Yalova’da Devlet Okulları ve Yurtlarına suyun m3’ü için 5.65 Tl alınırken, aynı sektörde  ticari olarak faaliyet gösteren özel sektör okulları, dershaneler  ve yurtlara uygulanan fiyat ise 3.25 TL idi.  Gerek Ak Parti, gerek CHP’li Komisyon üyeleri  bu durumun sosyal adalet ilkelerine aykırı olduğuna karar vererek oy birliğiyle riyasete de muhalefet ederek 2015 yılında kamu kuruluşlarının tükettiği suya zam yapmamayı, özel sektöre uygulanan fiyatı da yukarılara çekerek kamu kurumlarıyla eşit hale getirerek, suyun m3’ü nü 5.65 Tl yapmıştır. İşte burada AKP gurubunca sözü edilen %100 zam oranı budur.

Engelli, Şehit ve Gazi Aileleri Uygulamayla Korunmuş Oldu…

Yine kamuoyunda belediyenin suya zam yaparak  engelli aileleri zor durumda bırakıldığı yönündeki iddiaları da siyasi bir söylemdir.  2014 yılına kadar engellilere 20 m3’e kadar su tüketimi ücretsizdi. 2015 yılında ise getirilen yeni sistemle ailede bir engelli bulunan aileye 15 m3’e kadar suyu ücretsiz, birden fazla engelli olması halinde ise bu oranı 30 m3’e kadar ücretsiz oranına çıkartılmış oldu. Şehit ve Gazi ailelerine yönelik uygulamaya ise 2015 yılında da devam edilmesine yönelik karar alındı. İddiaların aksine durum tam anlamıyla budur.

Ak Partinin Son Teklifi Red Edilmeseydi…

Yalova Belediye Meclisinin Kasım Ayı oturumlarında oy çokluğu ile geçen komisyon kararlarından sonra, Ak Parti yeni bir teklif vererek, oylamanın yeniden yapılmasını ve kademeli sistemin kaldırılarak genel anlamda %10 zam yapılmasını teklif etmişti. Eğer bu karar meclisten geçmiş olsaydı. 2015 yılında suyu tasarruflu olarak kullanan abonelere de zam gelmiş olacaktı.  Bir başka ifadeyle suyu tasarruflu kullananlar da cezalandırılmış olacaktı. Böylesi bur durumda;  Kamu hizmeti veren kamu kuruluşları suyun m3’nü 6.90 TL, aynı sektörde ticari olarak faaliyet gösteren özel sektör ise 3.5 Tl olacaktı. 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!