Yalova’da İşgal Ve Denetimsizlik
Yalova’da İşgal Ve Denetimsizlik
18 Eylül 2007 Salı 01:00:00

Yalova’da cadde ve sokakların işgallerinden sonra sıra kaldırımlara geldi. Yalova’nın birçok caddesinin kaldırımları, parkları ve caddeleri adeta işgal altında. Özellikle nüfus artışının yaşandığı yaz sezonu boyunca başta Trafik, Zabıta olmak üzere, diğer kurumların ekiplerinin denetim açısından yeterince görev yapmadığı göze çarpıyor.

Denetimsizlik tavana vurunca bundan cesaret alanlar ise aymazlığını da en üst düzeye çıkartıyorlar.

Dünya’nın herhangi bir çağdaş yerleşim yerinde Otopark’a sadece 10 metre uzaklığında olan bir ana caddenin kaldırımına araçların park ettiğini görebilir misiniz?

Dünyanın hiçbir çağdaş ülkesinin kentinde, Otopark’a sadece 20 metre uzaklığında bulunan bir gezi ve park alanının tam ortasına park edildiğini görebilir misiniz?

Dünyanın hiçbir şehrinde, meydan ve bulvarlarında araçların her iki yanına park ettiğini görebilir misiniz?
Dünyanın her hangi bir kentinde 10 metre karelik işyeri bulunmasına karşın, kamuya açık cadde ve kaldırımları işgal ederek 100 metre karelik alanı kullanan bir işyeri görebilir misiniz?
Dünya’nın her hangi bir kentinin merkezinde, üstelik en büyük caddesi üzerinde merdiven altlarında sağlıksız ve iş güvenliği olmayan bir ortamda faaliyet gösteren Tekstil atölyelerini ve depoların olduğunu görebilir misiniz?

Şüphesiz Dünyanın hiçbir sağlıklı ve çağdaş kentlerinde bunları göremezsiniz. Ancak söz konusu Yalova olursa; tüm bunları görür, yaşar ve tanık olursunuz.
Ve hatta duyarlı bir yurttaş kimliği ile tepki gösterirseniz; bedel de ödeyebilirsiniz!

Düzensizlikten Kim Sorumlu?

Yalova’da yaşanan bu düzensizlikten en fazla yakınma, araç sürücülerin duyarsızlığı ve trafik ekiplerin denetimsizliği teşkil ediyor. Hatta bu yakınanların başında da belediye başkanı Barbaros Binicioğlu geliyor. Binicioğlu, “Yalova’da oto park sorunu yok, denetim sorunu var “ derken Belediye’nin de temsil edildiği İl Trafik komisyonuna yönelik eleştirilerde bulunuyor ve araç sahiplerinin duyarsız yaklaşımlarından yakınarak şöyle bir örnek veriyor: “İstanbul caddesinin hemen girişinde koskoca park boş dururken bu parkın önünde bulunan kaldırımlara araçlar park ediyor. Yalova merkez de otoparkımız olmasına karşın, oto park yerine yol kenarlarına park edilip trafiğin aksamasına neden olunuyor. Yalova’da oto park sorunundan çok, şehir içi trafik denetimi sorunumuz var.”

Binicioğlu’nun bu yakınması aslında benimde kafamı karıştırdı. Çünkü buradaki denetim mekanizmasını harekete geçirecek, uygulayacak ve çeşitli yaptırımları uygulayacak kurumlardan birisi de Yalova Belediyesi’dir.

Yalova’da kaldırım, cadde ve park işgallerine karşı yapılacak en önemli yaptırım, yasa ve yönetmelikleri uygulamak olmalıdır. İl Trafik komisyonu, Emniyet, Zabıta ve diğer ilgili kurumların sorumluları bu vurdumduymazlığa son vermeli, ticari kişisel çıkarlar yerine Kamu çıkarı ön planda tutularak Yalova çağdaş bir yerleşim yeri olmanın gereklerini yerine getirmelidir.


Merdiven Altı İşyerleri

Yalova’da hem araç trafiğini, hem de insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir başka konu ise kent merkezinde sokak aralarında bulunan ve merdiven altlarında sağlıksız koşullarda faaliyet gösteren işyerleri ve depolardır. Buralarda, onlarca kişi, kayıt dışı ve hiçbir sosyal güvenceye sahip olmadan olumsuz koşullarda, üstelik iş güvenliğinden yoksun bir şekilde çalıştırılmaktadır. Söz konusu işyerlerinde insan sağlığı açısından iyileştirilme çalışmaları yapılmalı ve trafiğin de akıcı bir şekilde olması için bu tür işyerleri kent merkezinin dışına çıkartılmalıdır. Merkezde bulunan cadde ve sokaklarda faaliyet gösteren büyük işyerlerinin, mağazaların depolarının buralarda olması ve gün boyunca kamyon- kamyonetlerce mal indirilip bindirilmesi yapılması araç trafiğini olumsuz etkilediği gibi, aynı zamanda gürültü kirliliğine de neden olmaktadır.

Yalova’da yaşanan tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırılıp, Yalova’nın hak ettiği çağdaş bir yerleşim yeri olma hedefinin hayata geçmesi için yapılacak tek şey, kimseye ayrımcılık yapılmadan denetim mekanizmasının çalıştırmak, yasa ve yönetmelikleri uygulamak olmalıdır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!