Yalova Afet Toplanma Alanları…

Yalova Afet Toplanma Alanları…

3 Şubat 2020 Pazartesi 19:48:26

Elazığ depreminin ardından olası afet planları ve toplanma alanları da gündeme geldi. Yalova Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü de bir çalışma yaparak Yalova il, ilçe ve belde mahallelerinin afet sonrası toplanma alanı olarak tespit edilen alanları belirledi. Yapılan bu çalışmalar sonrasında, Yalova il ve ilçelerinde bulunan 32 merkez mahalle ve 8 beldeye ait 17 belde mahallesi ile birlikte Yalova il genelinde bulunan toplam 49 adet mahallenin tamamında, 80 adet toplanma alanı tespit edildi.

Çalışmada, bir toplanma alanının; kuşbakışı görünümleri, karadan çekilmiş fotoğrafları, koordinat bilgileri, açık adres bilgileri ve haritalarının bulunduğu internet bağlantıları da gösterildi. Böylece, alana nasıl gidileceği, alandan başka bir bölgeye nasıl gidileceği, alanın diğer önemli merkezler ile konumu, halihazırda bulunulan bölge ve diğer önemli bölgelere olan uzaklığı, alanın yükseklik bilgisi (rakımı) gibi diğer ihtiyaç duyulabilecek bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu bilgiler, Yalova’yı hiç bilmeyen birisinin bile sözü geçen alanları rahatlıkla bulmasını sağlayacaktır.

Ancak, yinede yerel yönetimlere bu konuda çok iş düşmektedir. Her belediye kendi mahallelerinin görünür yerlerine toplanma alarının isimleri ve adreslerini bıllboard gibi yerlerde bölge halkıyla paylaşılmalıdır.. Tüm bunlarla birlikte, belediyeler toplanma alanlarına gerekli malzeme ve ekipmanlarını sağlamalı buraları da  denetlemelidir. Kamu kurum ve STK'lar gönüllü kuruluşlar topyekün ciddi bir çalışmanın içinde olmalı, bu toplanma alanlarını da mutlak koruma altına almalıyız. (Bunun son örneğini Yalova Meteoroloji alanında yaşayıp gördük)

İşte bu köşe yazımda güncelliğini koruyan olası afet sonrasında Altınova’dan, Armutlu İilçesine kadar tüm mahallelerde, mahalle halkının nerede toplanması gerektiği konusunun  daha fazla bilinebilir olması amacıyla köşeme taşıdım.

Altınova İlçe ve Belde Afet Toplanma Alanları…

Hersekzade Ahmet Paşa Cami Yan Hersek Meydanı, Erzurum Caddesi Hasan Çavuş Parkı, Mimar Sinan Caddesi Hükümet konağı ve top sahası.  Kaytazdere Beldesi Merkez Mahallesi  Haşim Tan Meydanı, Kaytazdere Beldesi  Kırkpınar Caddesi TETAŞ İlkokulu bahçesi, Kaytazdere Beldesi  Kurtuluş Caddesi Belediye bahçesi, Subaşı Beldesi Merkez Mahallesi . Subaşı Merkez Cami Bahçesi, Subaşı Beldesi Atatürk Caddesi  Subaşı Spor Tesisleri, Subaşı Beldesi Denizgören Mahallesi Sokak Park Alanı, Subaşı Beldesi Altınkent Mahallesi - Esentepe Piknik Alanı, Tavşanlı Beldesi Şehitlik Mahallesi Kültür Merkezi Bahçesi,  Tavşanlı Beldesi  Belediye Binası Bahçesi.

Çiftlikköy  İlçe ve Belde Afet Toplanma Alanları…

Çiftlikköy Çiftlik Mahallesi  Belediye Spor Tesisleri,  Sultaniye Mahallesi Mesire Alanı, Sultaniye Köyiçi Meydanı, Siteler Mahallesi Ş. Ömer Halisdemir Ortaokulu Bahçesi, Sahil Mahallesi Atatürk Parkı, Beşyüz Evler Mahallesi  Koca Yusuf Parkı, Beşyüzevler Mahallesi Namık Kemal İlkokulu Bahçesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Fikret Madaralı Parkı, Kelebek Çayırı Parkı, Yakamoz Sokak Atabey Parkı, Taşköprü Beldesi  Merkez Mahallesi Taşköprü Mesire Alanı, Taşköprü Beldesi Yeni Mahallesi Hasan Kambur Parkı.

Yalova Merkez  İlçe Afet Toplanma Alanları…

Bahçelievler Mahalesi  Atatürk Stadyumu, Kazım Karabekir Mahallesi Şirin Sokak Çocuk Parkı, Desen Sokak Çocuk Parkı, Kazım Karabekir Parkı. Adnan Menderes Mahallesi Eylül Umutlu Parkı, Yalova Belediyesi Tenis Kortları, Acarspor Tesisleri, TOKİ Ş. Ahmet Uzun Ortaokulu, Şevki Kocaman Parkı, RDKM Parkı, Ticaret Meslek Lisesi Bahçesi, Kapalı Pazar yeri alanı. Dere Mahallesi Mevsim Sokak Çocuk Parkı, Mehmet Durmuş Caddesi Parkı. Bağlarbaşı Mahallesi Kardeş Şehirler Parkı, Radar Parkı. Fevzi Çakmak Mahallesi Tuğrul Şener Stadı, Abdullah Baştürk Parkı. Bayraktepe Mahallesi Çamlık Parkı. Paşakent Mahallesi Paşakent Top Sahası, Kardelen Okul Alanı, Mağara Parkı. Gazi Osman Paşa Mahallesi Gazi Osman Paşa Parkı, Muhtarlık yanı park alanı, Esnaf Spor futbol sahası, Nasrettin Hoca Çocuk Parkı.  İsmetpaşa Mahallesi Çağatay 3. Sokak Parkı, Seçkin Sokak Parkı, Helin Palandöken Parkı, İsmet İnönü Parkı. Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Gümüş Sokak Parkı, Naz Sokak Çocuk Parkı.

Kadıköy ve Samanlı Köyü Afet Toplanma Alanları…

Samanlı Köyü Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi Okul Bahçesi,  Samanlı Köy içi Meydanı Parkı, Kadıköy Beldesi Merkez Mahallesi Manolya Parkı, Kadıköy Beldesi Merkez Mahallesi Merkez Parkı, Kadıköy Beldesi  Özden Mahallesi Muhtarlık Park Alanı, Yeşilova Spor Top Sahası.

Çınarcık İlçesi  Afet Toplanma Alanları

Taşliman Mahallesi Hüdaverdi İÖO, Hasanbaba Mahallesi Hasanbaba Mesire Alanı, Çamlık Mahallesi Yükseköğretim Alanı, Harmanlar Mahallesi 254. Sokak parkı, Meteroloji İstasyonu.  Teşvikiye Beldesi Teşvikiye Stadı, Koruköy Beldesi Çamlık Mesire Alanı, Koruköy Beldesi Atakent Mahallesi Çalıca Köyü Futbol Sahası,

Termal  İlçesi  Afet Toplanma Alanları…

Gökçedere Mahallesi Termal Spor Tesisleri, Termal Park Alanı Belediye yanı, Üvezpınar Mahallesi Üvezpınar Park Alanı,

Armutlu  İlçesi  Afet Toplanma Alanları…

Armutlu Karşıyaka Mahallesi Parkı,  Armutlu İlçe Stadyumu.: 

Daha fazla Ayrıntı ve bilgi için tıklayın:  https://www.emlaksayfasi.com.tr/images/upload/Guncel_Afet_Toplanma_Alanlari_.pdf

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!