Yakup Koçal ve İYİ Parti...

Yakaşan seçimlerle birlikte Yalova’da siyaset giderek ısınmaya başlandı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi her seçim döneminde parti değiştirmeler, transferler hep Yalova gündeminde var olmuştur. 29 Mart 2009 seçimlerinde DP’den Yalova Belediye Başkanlığını kazanan Yakup Koçal, 1299 gün DP’li Belediye Başkanı olarak görev yaptıktan sonra seçimlere bir yıl kala 2013 yılında “14 Şubat Sevgililer Günü”nde Ak Partiye geçmişti...

Seçimlere Yaklaşırken Transferler....

Şimdi yine seçimlere bir yıl kala Yalova Belediye eski Başkanı Yakup Koçal’ın AKP’den kopup İYİ Parti’ye geçeceği konuşuluyor. Çok enterasan değil mi? 2009 Belediye Başkanlık seçimlerinde AKP’li Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu’nu deviren DP’den aday olup büyük bir zafer kazanıp DP’nin Türkiye'deki tek il Belediye Başkanı olmayı başaran Yakup Koçal, DP’den AKP’ye geçerken, AKP’li Barbaros Binicioğlu’da DP Genel Başkan yardımcılığına getirildi. 

Koçal ve Pehlivan’ın Yol Arkadaşlığı Sürüyor..

Hatırlayın? Dönemin  DP’nin Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın AKP’ye geçmesinde şüphesiz ki, o dönemin AKP il Başkanı Mustafa Pehlivan’ın büyük emeği ve katkıları oldu. Koçal’ın AKP’ye geçmesinde, Yalova-Ankara ve Antalya arasında kilometrelerce yol kateden Pehlivan ‘da Yakup Koçal’la birlikte şimdi İYİ Parti’ye birlikte geçme kararı aldılar. CHP Yalova eski İl Başkanı Bahar Doğan’da bu ekiple birlikte İYİ Partiye geçecek olan isimlerin arasında bulunuyor. İYİ Partiye geçişlerde daha birçok isim sözkonusu ancak kendilerinden onay alamadığım için burada isimlerini yazamıyorum.    

Koçal: “İYİ Parti İçin Yakınlarımla İstişare Yapıyorum”

İYİ Partiye geçmeyi düşünen Yakup Koçal’a da bizzat sordum ve teyit ettirdim. İYİ Parti’ye geçmekteki amacının Yalova geneline hizmet etmek olduğunu belirten Yakup Koçal, İYİ Parti’den kendisine yönelik böyle bir teklif geldiğini, kendisinin yakın çevresiyle birlikte durum değerlendirmeleri yaptığına dikkat çekerek Yalova Belediye başkanlığına değil, Yalova’nın Milletvekilliğine aday olacağını belirterek şöyle konuşuyor: 

Koçal” Belediye Başkan Adaylığını Düşünmüyorum”

“Halen AK Parti üyesiyim. Doğrudur. İYİ Parti’ye geçmem için teklif aldım. Çevremdeki insanlar Yalova’ya hizmet etme noktasında baskı unsuru oluşturdular. Bu teklifi değerlendiriyorum. Önce yakın aile çevremle, yakınlarımla, dostlarımla, durum değerlendirmesi yapıyorum. Amacım Altınova’dan Armutlu ilçesine kadar Yalova’nın geneline hizmet etmek. Bunun için de Milletvekili adaylığını düşünüyorum. Yalova Belediye başkanlık adayım söz konusu değil”

İYİ Parti’de Farklı Sesler Yükseliyor..

Tüm bu gelişmeler sonrasında İYİ Parti il Başkanı Ersin Akyüz’ün, partiye Yakup Koçal ve çevresinin olası bir toplu katılım sonrasında mevcut yönetimin tasviye edileceği kaygısı ve endişesini taşıdığı öne sürülürken, bazı parti yöneticilerinin ise bu katılıma sıcak baktığı ve İYİ Partinin bu katılımlarla Yalova’da birinci parti olacağını vurguluyorlar.  İYİ Parti İl Başkanı Ersin Akyüz ise diğer yöneticilerden farklı olarak endişelerini İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e de iletmiş durumda. Genel başkan Akşener ile İl Başkanı Akyüz, salt bu konu için 13 Nisan Çarşamba günü İYİ parti gurup toplantısı sonrasında yüzyüze görüşerek bu konuyu masaya yatıracaklar.
 

1 Yorum

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!