Vopak ve Yalova ve Halkını Hiçe Sayanlar
Yalova ve Halkını Hiçe Sayanlar
10 Mayıs 2012 Perşembe 01:00:00

Vopak Kimyasal Depolama Terminali Yönetim Kurulu Üyesi Yann Bigot, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Vopak Terminalindeki süreci değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısının duyurusu bizlere günler öncesinden haber verilmiş ve basın toplantısının kent Merkezindeki Sandal Balık restoranında yapılacağı bildirilmişti. Ancak, son anda basın toplantısının, protesto gösterilerine neden olacağı ve Vopak Marmara Terminali Yönetim Kurulu Üyesi Yann Bigot’un protestocularla karşılaşmamak için Taşköprü’deki Vopak tesislerinde düzenlenmesine karar verildi.

Düşler Kasabasından Mayın Tarlasına…
Basın toplantısına katılmadan önce, 1962 yılında çekilen fotoğraflardan oluşan video haberini siteme koyarken, fotoğraflar beni çok etkilemişti. Çocukluğumun geçtiği 50 yıl öncesinin Yalova’sına gıptayla bakarken, birkaç saat sonra katılacağım Vopak basın toplantısı o an aklıma geldi. Bir zamanların düşler kasabası Yalova, Kömür Yakıtlı Termik Santralden sonra, Kimyasal tanklarla dolu adeta, Emperyalizmin mayın tarlasına dönüşecek olması, bizden sonraki kuşakların, çocuklarımızın mayın tarlalarına dönüşen bir Yalova’da yaşayacak olması beni suçluluk duygusuna yöneltmişti...

Basın Toplantısına Giderken, Son Anda Bende Karar Verdim…
İşte bu duygularla evden ayrılıp basın toplantısına doğru yöneldiğimde, bir işyerinin camına asılmış “T Shirt üzerine Baskı Yapılır” yazısını görüyorum. O an, beni yetiştiren Yalova’ya bir borcum olduğumu ve mutlaka bir şeylerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yalova halkının tepkisini görmezden gelerek kapalı kapılar ardında yoğun güvenlik önlemleri altında toplantı yapmak isteyen VOPAK yönetimine Yalova halkının bu konuda ne kadar kararlı olduğunu mutlaka gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak, bu tepkinin kapalı kapılar ardında toplantı yapacak olan Vopak yönetiminin asla göremeyeceğini öngörerek, bu işyerine girerek “T Shirt üzerine ne kadar zamanda baskı yapabilirsiniz” diye soruyorum.” 30 dakika içinde” yanıtını alınca orada alelacele ingilizce yazdığım “We Don’t Want To Vopak İn Yalova “ (Yalova'da Vopak İstemiyoruz) yazının beyaz bir T Shirtte yazılmasını istiyorum. Üzerine giydiğim yelekle birlikte basın toplantısına gidiyorum…

Yoğun Güvenlik Önlemi Altında Basın Toplantısı….
Vopak Kimyasal Depolama Terminal girişinde Jandarmanın yanı sıra özel güvenlik görevlilerin ellerinde bulunan Defterde isimleri yazılı ve sadece akreditasyonu yapılan basın mensuplarının katıldığı toplantıya katılıyorum. Vopak Kimyasal Depolama Terminali Yönetim Kurulu Üyesi Yann Bigot, basın toplantısının üç aşamalı olduğunu, birinci aşamada, yapılan çalışmaların, ikinci aşamada yapılacak çalışmaların, ücüncü aşamada ise, soru-yanıt bölümünün olacağını belirterek konuşmasına başlıyor.  Uzun bir süre Yann Bigot’u dinledikten sonra toplantıyı provoke etmemek amacıyla toplantının son bölümüne kadar sessizce konuşmaları dinlemeye çalışıyorum.

Sorum Sözlü Değil, Yazılı Bay Bigot…
Basın mensuplarının soruları başladığında bende söz alarak bir soru yöneltmek istediğimi belirterek söz verildiğinde Yann Bigot’e  sorumu sözlü değil yazılı sormak istediğimi belirtiyorum. Üzerimdeki yeleği çıkartıp,”We Don’t Want Vopak İn Yalova “ yazılı tişörtümü gösterip ”İşte benim yazılı sorum tişörtümde yazıyor Bay Bigot” diye sesleniyorum..Ardından da sorumu şöyle tamamlıyorum. “Sayın, Yann Bigot, Bu Talep Yalova halkının topyekun bir talebidir. Yalova halkının bu toplumsal tepkilerini nasıl görmezden gelirsiniz. Bu nedenle ben size yönelteceğim sorumu, Yalova halkı adına, tişörtüme yazıp getirdim”

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!