Vefa Salman’ın ABC Planları..

15 Mart tarihinde gerek CHP  İl örgütünde, gereksede Yalova açısından önemli bir gün yaşanmıştı. Çok enteresan ki, aynı gün Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman CHP Genel merkezinde istifasını sunarak milletvekili aday adaylığı için başvuru yaparken, en çok güvendiği yol arkadaşı Yalova Belediye Başkan yardımcısı Halit Güleç’de yazılı bir basın açıklaması yaparak “Seçim yatırımı olarak yandaşlarla belediye kadrosu şişiriliyor. Birçok kişiyi de işten çıkarttılar, ekmeğinden ettiler. Sonra ilk etapta o çıkarttıklarından biraz fazla kişiyi işe aldılar. 22 Mayıs’ta yeniden işbaşı yaptığımızda tüm bu haksızlıklara dur diyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" demişti. Güleç'in bu açıklamaları CHP İl örgütünde ve kamuoyunda yüreklere su serpmiş ve beklentilere de yol açmıştı. 

Ancak, bu açıklamaların gazetelerde haber olduğu aynı gün, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, CHP Genel Merkezine giderek Yalova milletvekilliği adaylığı için belediye başkanlığı görevinden istifa ediyordu. İstifası Yalova’da dalga dalga yayıldı. En yakın yol arkadaşı, Başkan Yardımcısı Halit Güleç, Salman’ın istifasını yaptığım haberle öğreniyordu. Dayanamadım aynı saatlerde Halit Güleç’i arayarak ”Sayın Güleç, siz Yalova halkını 22 Mayıs’da Yalova belediyesini devir alacağınızı açıklıyorsunuz. Aynı gün Vefa Salman istifa ediyor bu nasıl olacak?” diyorum. Güleç, Aynen şu ifadeyi kullanıyor. "Şaşkınım, kırgınım öfkeliyim. Ben en yakın arkadaşıyım. Bana bile haber vermedi. Az önce haberlerden öğrendim. Tam anlamıyla şok oldum. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok ama çok öfkeliyim.”

Vefa Salman’ı CHP aday göstermedi. Anlaşılan o ki; Yalovalılar kadar CHP Genel Merkezi de Vefa Salman’ın istifasına tepki göstermiş. CHP Genel merkezinden edindiğimiz bilgilere göre de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’da, Salman’ın istifasını Halk TV’nin alt yazısından öğrenmiş. Çünkü, Kılıçdaroğlu verdiği sözü tutan biri. Üstelik ana sloganı da “Sana Söz”. Anlaşılan o ki; Vefa Salman istifa ederek bir emrivaki yapmış durumda.

Hatırlayın, 18 Mart Günü, Yalova CHP il Binasında adaylığı konusunda açıklamalar yapan Vefa Salman, Yalova ile ilgili A.B. C Planları olduğunu Yalova belediyesini sahipsiz bırakmayacağını vurguluyrak adeta seçilmiş bir Milletvekili gibi üst perdeden şöyle konuşuyordu.

Yalova’yı düzeltmek için Türkiye’yi düzeltmek gerek o yüzden kendime yeni bir sayfa açtım. Yalova Belediyesinin personeli ve Yalovalılar Belediyeyi merak etmesinler. Onunla ilgili de A.B planımız, C planımız hazır. Ben bunun görüşmelerini de yaptım, çok fazla detaylandırmak istemiyorum. Kimse Vefa Salman Belediyeyi bırakıyor gibi gelmesin. Ben bundan sonra Yalova Belediyesinin babası değil, büyükbabasıyım. Benim kanatlarım, şemsiyem altında ne yağmurdan ne kardan ne kıştan etkilenmeyecekler, onları mağdur etmeyeceğim,”

İşte Salman'ın bu açıklamaların ardından iki gün sonra 20 Mart tarihinde, boşalan Yalova belediye başkanlığına belediye meclisinde, A planı devreye sokularak seçimlere geçildi.  Ak Parti'nin 15, CHP'nin 12, MHP'nin 2 ve 1 Bağımsız üyenin bulunduğu 30 Meclis üyesi oylama yaparak Belediye başkanını seçti. A Planına göre,  Cumhur ittifakının 17 olan meclis üyesinden 3 üye'nin CHP adayına destek vereceği ve sonucun 16 CHP 14 Cumhur ittifakı olarak çıkacağı planlanıyordu. Ama o da ne? Sandıktan çıkan sonuç. CHP 11, AKP 19.  Üstelik CHP fire vermiş, CHP'li bir üye AKP'nin adayına destek vermişti.  Üstelik AKP'ye oy veren üyenin Vefa Salman'ın kontenjanından belediye meclis üyesi olduğu ve hatta CHP'ye de üye olmadığı ortaya çıkıyordu. 

B planı devreye girmek üzereyken, unutulan bir şey vardı. Mustafa Tutuk Belediye başkanı olunca,  Ak Parti Belediye meclis üyeliği de boşta kaldı ve yedeklerden bir üye Belediye meclis üyesi oldu. Vefa Salman'ın A Planı  AK Partiye, B Planı da MHP'ye yaradı. Çünkü yedeklerden gelen üye MHP kontenjanından listelerde yer almıştı. Böylece MHP'nin meclisdeki üye sayısı 3'e çıkarken Ak Parti'nin üye sayısı 18+1'e çıkmış oldu.  Oysa Vefa Salman döneminde CHP'nin toplam üye sayısı 14 üyeydi. Şimdi ise 11'de kaldı. Anlaşılan o ki, Vefa Salman'ın A ve B planları tutmayınca CHP Genel Merkezi C planını devreye sokarak Vefa Salman'ı safdışı bıraktı ve aday göstermedi.

15 Mart tarihinden itibaren Yalova sokaklarında, CHP il örgütünde, CHP'li belediye başkanlarında, CHP ilçe başkanlarında Vefa Salman'ın belediye başkanlığından istifa etmesinde bir kırgınlık vardı. Bu kırgınlık daha sonra da öfkeye dönüştü. Çünkü Salman, altın tepsi içinde Yalova Belediyesini AK Partiye teslim etti. Bunlada yetinmedi MHP'nin 2 olan Meclis üyesini 3'e çıkardı. Salman 15 Mart'tan 9 Nisan akşamına kadar  Milletvekili gibi davrandı, söylemlerde bulundu. Ancak, işte ne olduysa 9 Nisan akşamı oldu ve partisinden dışlandığını hissetti. Ben bu duyguyu çok iyi bilirim. Bana bunu yaşattınız, İlk önce bir kırgınlık olur, sonra bu kırgınlık öfkeye dönüşür. Sonra alışır insan....

Ve Nihayet CHP'nin 1. sıra adayı pek fazla kişinin şans vermediği YTSO eski Başkanı Tahsin Becan oldu. Tahsin Becan eski partilidir. CHP'nin Yalova'da ilk kadın il Başkanı olan merhum Yaşar Çiftçi'nin başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Seçim tecrübesi olduğu kadar Yalova'nın tüm köylerini bilir tanır. CHP'nin İkinci sıra adayı ise İl Başkanı Mehmet Gürel oldu.  Gürel, 2018 seçimlerinde 3. sıra adayıydı. İkinci sıra adayı olması onda herhangi bir kırgınlık yaratmadı. Kazanacağına inanıyor. En büyük kabusu ise Vefa Salman'ın ardından ikinci sıraya gelmesiydi.  CHP'nin ücüncü sıra adayı ise; parti tabanından gelen CHP Altınova  belediye eski başkan adaylarından Yasemin Fazlaca oldu.

AK Parti Yalova’da birinci sırada Ahmet Büyükgümüş'ü Milletvekili adayı gösterdi. İkinci sırada Meliha Akyol yer aldı. Üçüncü sırada ise önceki dönem İŞ-KUR Müdürü Erhan Dede aday olarak gösterildi. AK Parti yönetimi Yalova’da mevcut milletvekilleri Meliha Akyol ve Ahmet Büyükgümüş ile yola devam etme kararı alırken, Ak partinin 22 yıllık geleneği de Yalova'da bozulmuş oldu. Ak parti'de ilk defa Milletvekilleri üst üste ikinci kez milletvekili Adayı olarak gösterilirken, seçimlere iddialı bir şekilde giren AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar ise aday adayı olarak kaldı ve listelerde yer bulamadı.

İYİ Parti de ise bir sürpriz yaşandı. Siyasi çalışmalarda adı pek fazla öne çıkmayan ancak üst düzey kulis çalışmalarında etkin olan Yalova siyasetinde uzun yıllardan buyana var olan "Küçük" ailesi bireylerinden  İYİ Parti Yalova eski il Başkanı Ayhan Küçük,  İYİ Parti 1 sıra Milletvekili adayı olurken, 2. sıra da Ersin Akyüz , 3. sırada Elif Akyol Tosun oldu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!