Vefa Salman, Geri Döner Mi?

Vefa Salman, Geri Döner Mi?

8 Mart 2020 Pazar 13:17:12

Şimdi asıl soru şu: Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, yargılamanın ardından görevine iade edilir mi? Kamuoyu bu cevabı merakla bekliyor. Yalova belediyesinde yaşanan bu olaydan 8 yıl önce de Bodrum Belediyesinde benzer bir olay yaşanmıştı. Bunun ayrıntılarını aşağıda vurgulamaya çalışacağız.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığınca alınan kararla 20 Şubat 2020’de görevden uzaklaştırıldı. Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca da Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman hakkında ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘zimmet’ suçlarından yurt dışı yasağı konularak soruşturma başlatıldı. Yalova Belediyesinde gerçekleşen, nitelikli dolandırıcılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘irtikap’, ‘güveni ve görevi kötüye kullanma’, ‘zimmet’ ve ilgili mevzuata göre suç oluşturan eylemler olduğu iddiasıyla Belediye Başkan Yardımcısı ve 5 belediye çalışanı olmak üzere bugüne kadar toplam 17 kişi tutuklandı. Gözaltına alınan ve tutuklu olarak yargılananların suçlu olup olmadıklarına elbet yargı karar verecektir. Bu konuda kesin bir öngörüde bulunmak son derece yanlış olacaktır. Çünkü; hakkında suç isnadı bulunan bir kimse, savunması için gerekli bütün güvencelere sahip olarak aleni bir yargılama sonunda hukuken suçluluğu kanıtlanıncaya kadar suçsuz sayılır..

Bodrum Belediyesinde Neler Olmuştu?…

Bodrum'da bundan 8 yıl önce  "Zimmet" suçu haricinde 36 ayrı suçtan yargılanan sanıkların dava süreci yaşanmıştı  DP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon,görevden uzaklaştırılıp, yurt dışı yasağı konulup, aralarında belediye başkan yardımcısı meclis üyesinin de bulunduğu olayda 8 kişiyle birlikte,  rüşvet, usulsüzlük, ihaleye fesat karıştırma, ‘güveni ve görevi kötüye kullanma, yolsuzluk iddialarıyla tutuklanmıştı  Bu olayda toplam 78 kişi gözaltına alınıp 8 kişi tutuklanırken diğerleri de tutuksuz yargılanmıştı.  Belediye Başkanı Kocadon ve 8 kişi 3 ay hapis yattıktan sonra bu kişiler tutuksuz yargılanmaya başlanmış, Belediye Başkanı Kocadon cezaevinden çıkıp, tutuksuz yargılanırken göreve iade edilmişti. 4 yıl devam eden duruşmalar sonrasında ise 78 kişi beraat etmişti.

2012 Mayıs: Bodrum Belediye Başkanı Görevden Uzaklaştırıldı...

DP’den Belediye Başkanı seçilen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 28 Mayıs 2012’de  Bodrum ve İzmir'de 15 ayrı yere Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince eş zamanlı düzenlenen operasyonda Belediye Meclis üyesi, belediye çalışanları ve bazı müteahhitlerin de aralarında bulunduğu 78 kişi gözaltına alındı. Belediye Başkanı Kocadon, yurt dışı yasağı konularak İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırıldı. 

2012 Haziran: Belediye Başkanı Kocadan Tutuklanarak Cezaevine Gönderildi,

4 gün süren sorgulamanın ardından 2 Haziran 2012’de Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve meclis üyesinin de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklanırken, 70 kişi tutuksuz olarak yargılanmaya başladı. Belediye Başkanı Kocadon ve 8 kişi,"ihaleye fesat karıştırmak, görevi  ve güveni kötüye kullanmak, rüşvet suçlamasıyla tutuklanarak ceza evine gönderildi

2012 Eylül: Belediye Başkanı Kocadan İlk Duruşmada Tahliye Edildi.

7 Eylül 2012 tarihinde Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşmaya çıkan ve rüşvet, usulsüzlük, ihaleye fesat karıştırma, ‘güveni ve görevi kötüye kullanma, yolsuzluk iddialarıyla haklarında 6 ile 80 yıl arasında hapis cezası istenen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve 8 kişi ilk duruşmada tahliye oldu. 95 gün ceza evinde tutuklu kalan sanıkların tamamı tahliye olarak, yargılama tutuksuz olarak ileri bir tarihe ertelendi.

2012 Ekim : Belediye Başkanı 95 Gün Cezaevinde Yattıktan Sonra Görevine İade Edildi

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava kapsamında Kocadon ile diğer sanıklar, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 2012 Haziran ayında görevden uzaklaştırılarak tutuklanan, 2012 Eylül ayında  Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşmada serbest kalan Mehmet Kocadon ve beraberindekilerin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması üzerine Avukatlarının Bölge İdare Mahkemesine açtığı göreve iade davası sonuçlandı. Bodrum Belediye Başkanı Kocadon  24 Ekim 2012’de Bodrum Belediye Başkanlığı görevine iade edildi. Mahkeme, ayrıca Başkan Kocadon ve 3 belediye çalışanı hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı.

2014 Mart: Bodrum Belediye Başkanı Kocadon 4. Kez Belediye Başkanı Seçildi...

Yargılaması devam eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon bu kez CHP’den Bodrum Belediye Başkanlığına aday oldu. Kocadon, 2014 seçimlerinde %51 oy alarak 4.kez Bodrum Belediye Başkanı oldu. 2009 seçimlerinde DP’den aday olan Kocadon %45 oy alarak belediye başkanlığını kazanmıştı.

2016 Şubat: Bodrum Belediye Başkanı ve Tüm Sanıklar Suçlamalardan Beraat Etti

12 Şubat 2016 Cuma günü Muğla Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve dört yıl süren dava sonuçlandı.Sanık avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, mahkeme 25’i rüşvet, 3’ü ihale yolsuzluğu, 6’sı irtikap, görevi ve güveni kötüye kullanmak, toplam 36 ayrı suçtan yargılanan sanıkların beraatine karar verdi.  Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile birlikte 78 kişinin yargılandığı dava sona erdi. Muğla Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti, tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

Bodrum Halkı Belediye Başkanına Sahip Çıkmıştı…

Yukarıda Bodrum Belediyesinde yaşanan adli süreci kaleme alırken özellikle vurgulamalıyım ki; Bodrum Belediye Başkanı Kocadon yörede çok sevilen birisiydi. 2012 Yılında Bodrum’da ailemle birlikte tatil yaparken bu sürece de bizzat şahit oldum. Bodrum halkı ,Kocadon’u hiç yalnız bırakmadı.. Duruşmalara 20 bin kişiyle katılan bir davadan söz ediyorum. Bodrum’da o dönemler  cadde ve sokakları gezerken, tüm işyerlerinde ve evlerin balkonlarında Bodrum belediye Başkanının afişlerini görmüştüm. Bodrum’da sadece halk değil, diğer siyasi partiler ve Demokratik kitle örgütleri de Belediye başkanının yanındaydı. Sanırım Yalova’daki tek eksiklik bu olsa gerek…

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!